zamknij

Biznes

Pojazd skanujący na ulicach Wrocławia. Będzie automatycznie generował kary dla kierowców

2021-03-19, Autor: Marta Gołębiowska

W trzecim kwartale tego roku pojazd skanujący tablice rejestracyjne zaparkowanych na terenie wrocławskie SPP pojazdów zyska nową funkcjonalność. Zacznie automatycznie wystawiać kary za brak opłaty za postój.

Reklama

Krąży po Strefie Płatnego Parkowania we Wrocławiu, a na karoserii ma zamontowane specjalne kamery. Mowa o pojeździe skanującym, używanym od kwietnia 2019 roku do kontroli opłat za postój. Należy do spółki KBU z Krakowa, która przejęła wtedy na zlecenie ZDiUM obowiązki nowego operatora wrocławskiej SPP. Pojazd był jednym z warunków miejskiego przetargu. KBU postawiła też nowe parkomaty, umożliwiając zbliżeniowe płatności kartą. 

najnowszych danych wynika, że tylko 16 proc. kierowców, którzy nie płacą za postój na terenie wrocławskiej Strefy Płatnego Parkowania, dostaje z tego tytułu karę. Wynika to z faktu, że 25 kontrolerów ZDiUM po prostu nie nadąża z codziennym kontrolowaniem ponad 5 tysięcy miejsc postojowych, które obejmuje SPP. Pojazd skanujący odciąża ich, wskazując lokalizacje, w których auta stoją mimo braku wniesionej opłaty (po zeskanowaniu rejestracji system sprawdza, czy postój jest opłacony), ale to wciąż za mało.

- Wystawianie zawiadomień o karze też zajmuje sporo czasu, nawet do 10 minut, bo trzeba dwukrotnie wprowadzić dane, w międzyczasie odczekując około 2 minut, by sprawdzić, czy kierowca nie jest przypadkiem w trakcie uiszczania płatności - tłumaczy Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM.

Dlatego też magistrat postanowił doposażyć pojazd skanujący w dodatkowe funkcje, tak, by efektywnie zwiększyć poziom weryfikacji braku opłat za postój w SPP.

- Kończymy właśnie opracowywanie założeń, dotyczących zasad działania nowej funkcjonalności i integracji systemów etc. Trzeba będzie dokupić m. in. software i hardware, czyli serwery do bazy danych - dodaje Mazur.

W rezultacie, po wakacjach, pojazd ma zacząć wystawiać zawiadomienia o karze za brak uiszczonej opłaty za parkowanie w SPP automatycznie. Jak dotrze ono do kierowcy? To jest jeszcze w fazie uzgodnień. Przedmiotem rozważań urzędników jest też kupno drugiego takiego pojazdu w przyszłości.

CZYTAJ TEŻ: STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA BĘDZIE WIĘKSZA [NOWE LOKALIZACJE]

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 60

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Andrzej Marciniak 2021-03-19 18:12:42

  Władze Wrocławia uprawiają dziadowsto! Chodzi np. ul. Polaka wykonano remont z rondem przez które nie może przejechać ciężarowy samochód jak np. śmieciarka jeździ po kraweżnikach. Nie na tym polegało by zawęzić maksymalnie drogę. Również gdyby musiała przyjechać straż pożarna itp...
  Brak wyobraźni to powinien skonsultować z kierowcami zawodowymi a to przerosło urzędników. Takich butli na wrocławskich drogach jest mnóstwo! Podwale zabrano pas na bud pas , taksówki itp..
  W ten sposób stworzono korki dzięki temu Wrocławianie mają inhalacje ze spalin! !, Itd....!!

  48 4
 • ~wroclove 2021-03-20 11:20:47

  Postawmy przy każdej ulicy krawężnika. Na 100% się zwróci przy tych nowych stawkach w SPP.

  5 5
 • ~Marcin Olechno 2021-04-03 17:12:01

  A co z samochodami na rejestracjach spoza Wrocławia które zapełniają dzień i nos, świątek piątek chodniki, trawniki, wszelkie możliwe skwerki.? Jakby wzorem regulacji z Belgii, Dani trzeba było takie auto zarejestrować w mieście to i by podatki nie uciekały ale też skończyły by się studenckie korki i takie tam inne historie.

  14 9
 • ~Aleksandra Olkowska 2021-06-21 17:09:24

  Wrocławianka Na ulicy Wojciecha Cybulskiego jest strefa płatnego parkowania od pon. do pt. od godz. 9:00 do godz. 18:00 Mieszkańcy ulicy Wojciecha Cybulskiego zwracają się z prośbą do Wrocławskiego ZDIUM aby wprowadził płatne parkowanie do godz. 20:00 i nie do piątku a do niedzieli bo wtedy najwięcej turystów zjeżdża się w soboty i w niedzielę a mieszkańcy nadal nie mają gdzie, zaparkować swoich pojazdów.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy policja powinna częściej patrolować zachodnie osiedla?
Oddanych głosów: 212