Kultura
Pokaz „Pana Tadeusza” z muzyką na żywo
W środę, 21 listopada, w ramach drugiej edycji Festiwalu Tradycji Literackich w Muzeum Pana Tadeusza odbędzie się pokaz zrekonstruowanego filmu niemego z 1928 roku zatytułowanego. „Pan Tadeusz”, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie – grupy artystycznej tworzącej aranżacje muzyczne do filmów niemych.
– Zrealizowany w 1928 roku przez Ryszarda Ordyńskiego niemy film pod tytułem „Pan Tadeusz” cieszył się ogromnym zainteresowaniem – napisano w zapowiedzi wydarzenia. – Po premierze dzieło otrzymało entuzjastyczne recenzje ze strony takich osobistości świata kultury jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Plakat do filmu zaprojektował wybitny malarz Wojciech Kossak – dodano.
– „Pan Tadeusz”, podobnie jak wiele polskich przedwojennych dzieł kina, zaginął podczas II wojny światowej – można przeczytać w opisie filmu. – Do naszych czasów zachowały się zaledwie trzy kopie. Pierwszą zakupiono w 1957 roku, drugą przekazała w 1955 roku Szkoła Filmowa w Łodzi (43 minuty, odtwarzana w kinach i telewizji), trzecią natomiast odnaleziono w 2006 roku w prywatnych zbiorach we Wrocławiu. Odnalezienie „Pana Tadeusza” Ordyńskiego stało się impulsem do uruchomienia w 2008 roku projektu Nitrofilm – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, mającego na celu ratowanie przedwojennych polskich filmów. „Pan Tadeusz” został poddany pełnej cyfrowej rekonstrukcji, w wyniku której odtworzono ponad 120 minut ze 180-minutowego nagrania. W stanie oryginalnym pozostawiono jedną scenę. Oprócz montażu przeprowadzono prace konserwatorskie oraz digitalizację w wysokiej rozdzielczości. Re-premiera odnowionego „Pana Tadeusza” odbyła się w warszawskim kinie Iluzjon 9 listopada 2012 roku – dodano.
Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojciech Zaborowski, Maciej Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotr Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Muzycy są twórcami m.in podkładu muzycznego do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Pokaz zrekonstruowanego filmu niemego z 1928 roku pod tytułem „Pan Tadeusz”, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, odbędzie się w środę, 21 listopada o godz. 19:00, w Muzeum Pana Tadeusza (ul. Rynek 6). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona (wejściówki można odbierać w kasach muzeum, możliwa jest też rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl.
Wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Jeden z wrocławskich kościołów zamieni się w Kaplicę Sykstyńską
3435 -
Gwiazdy kina na wrocławskiej premierze trzeciej części "Planety Singli"
2839 -
Światowej sławy muzyk zagra we Wrocławiu koncert
2829 -
Wyspiański i zaskakujące kandydatki na muzę [RECENZJA, WIDEO]
2666 -
"Wrocław bardziej fantastyczny niż świat z Gry o tron" [WYWIAD]
2664
Najczęściej komentowane
-
Szwedzki symfoniczny metal na koncercie we Wrocławiu
0 -
Fisz Emade Tworzywo będą promowali we Wrocławiu nową płytę
0 -
We Wrocławiu nagrany zostanie jubileuszowy spektakl Kabaretu Skeczów Męczących
0 -
Słowiańska melancholia na przedpremierowym koncercie EABS w Starym Klasztorze
0 -
„Bratobójcza walka Pawlikowskiego z Cuaronem”. „Zimna wojna” walczy o Oscary [WIDEO]
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert