zamknij

Wiadomości

Politechnika: kradzież zdjęć studentów z e-dziekanatu

2011-01-04, Autor: Agnieszka Nesterowicz
"Która jest bardziej gorąca?"- patrząc na zdjęcia swoich uczelnianych koleżanek, na to pytanie od Świąt odpowiadać mogli studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zagościli na stronie Facemashpwr.pl. Z bazy uczelni skradziono bowiem zdjęcia studentów i zamieszczono je na tej właśnie witrynie tworząc swoisty ranking. Pracownicy uczelni namierzają osobę, która znalazła dziurę w systemie i ukradła zdjęcia. Sprawa zostanie prawdopodobnie skierowana do prokuratury.

Nie jest do końca wiadome, kiedy powstała strona Facemashpwr.pl i jak długo pojawiały się na nie zdjęcia niczego nie świadomych studentów. Fotografie zostały ściągnięte z elektronicznego systemu obsługi studentów Edukacja.CL.

 

Rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej Agnieszka Niczewska tłumaczy, że w systemie musiała być luka, którą ktoś wykorzystał. Zapewnia jednak, że dane osobowe studentów, takie jak nazwisko czy PESEL są dobrze zabezpieczone. W systemie znajdowały się dane i zdjęcia ponad 30 tysięcy osób, bowiem tylu jest studentów Politechniki.

 

Na stronie Facemashpwr.pl zdjęcia pojawiały się losowo, a co trzecie pokazywało fotografie studentek. Wszystkie można było oceniać. Żeby wejść na nowo powstałą witrynę wystarczyło mieć uczelniany login. Sprawą na razie zajęli się specjaliści z firmy Signity, która stworzyła system i ręcznie zablokowała witrynę.

 

Osoba, która wykradła zdjęcia jest namierzana. Uczelnia nie zawiadomiła jeszcze policji. Agnieszka Niczewska zapowiada jednak, że mimo iż najprawdopodobniej jest to studencki wygłup, osoba odpowiedzialna za kradzież poniesie konsekwencje.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~ 2011-01-04 01:55:56

  Droga Autorko nieprofesjonalne bzdury piszesz. Wbrew temu co piszesz, zdjęcia wcale nie zostały skradzione z bazy pwr - poprostu baza danych politechniki nie została należycie zabezpieczona. Zdjęcia dziewczyn były wyszukiwane, pobierane i wyświetlane na bieżąco praktycznie wprost z dziurawego politechnicznego systemu Edukacja CL, a płeć osoby na zdjęciu wykrywana była po numerze pesel.
  Jeśli się nie wie o czym się pisze to nie powinno się tego publikować.

  0 0
 • ~ 2011-01-04 08:36:11

  A Ty skąd wiesz że były pobierane na bieżąco po PESELu? Jeśli się nie jest pewnym tego co się pisze to nie powinno się tego publikować.

  0 0
 • ~ 2011-01-04 08:49:49

  Przypomina mi to scenariusz filmu social network :) Tam założyciel facebooka też tak zaczął karierę :)))

  0 0
 • ~ 2011-01-04 11:19:18

  a jak to inaczej nazwac, jesli nie kradzieza? jesli ktos podbiera zdjecia i wkorzystuje je bez zgody wlasciciela, to jest to kradziez

  0 0
 • ~ 2011-01-04 12:47:07

  Ktoś po raz kolejny pokazał władzom politechniki jak wspaniały i niezawodny jest system edukacja.CL. Bo to przecież nie pierwszy przypadek kiedy ktoś włamał się do systemu.

  0 0
 • ~ 2011-01-04 15:41:47

  A czy właściciel bazy lub właściciele zdjęć wyrazili zgodę na takie wykorzystanie zdjęć? Nie. Więc mamy do czynienia z kradzieżą. Widzę, że niektórzy uczestnicy forum mają moralność cwaniacko-złodziejską. Jak znajdziecie czyjś portfel to też nim dowolnie rozporządzacie, bo to nie kradzież?

  0 0
 • ~ 2011-01-04 18:50:08

  jak złapią gnojków powinni od razu wywalić z uczelni + wilczy bilet! jak już znajdą się winni osoby, których zdjęcia pojawiły się na tej stronie zachęcam do składania indywidualnych pozwów cywilnych :)

  0 0
 • ~ 2011-01-09 14:37:21

  ja bym jakoś szczególnie nie karała tych złodziei, bo w sumie, to przysłużyli się do wykrycia jednej z wielu dziur, natomiast bardzo chętnie pociągnęłabym do odpowiedzialności (również za źle chronione dane osobowe) autorów tego doskonałego systemu, ponieważ skoro byle student (bez obrazy) rozkłada na łopatki Wielkich Panów Programistów z Sygnity, to świadczy to o niekompetencji autorów

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pierwszy rok prezydentury Jacka Sutryka był udany?
Oddanych głosów: 292