Kultura
„Polska zapomniana” w Narodowym Forum Muzyki
Młodzi artyści należący do kwartetu smyczkowego Q=m4 zaprezentują w piątkowy wieczór w Narodowym Forum Muzyki mniej znaną polską twórczością kameralną. W programie koncertu znajdą się kompozycje dawnych mistrzów, u których uczyli się choćby Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski.
Spotkanie z muzyką polską rozpocznie dzieło Zygmunta Stojowskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych artystów pokolenia lat 70. XIX stulecia. Kompozytor ten zdobył wyższe wykształcenie w Konserwatorium Paryskim, gdzie poznał takich artystów, jak Johannes Brahms, Piotr Czajkowski czy Camille Saint-Saëns. W 1891 roku został uczniem Ignacego Jana Paderewskiego, co stało się początkiem wieloletniej przyjaźni obu kompozytorów. Rok później Stojowski stworzył „Variations et Fugue” na kwartet smyczkowy op. 6, zaliczane dziś do jego młodzieńczych dzieł. Po kilku latach przyszedł czas na pierwsze sukcesy kompozytorskie, a później – wyjazd z kraju. Choć Stojowski znaczną część życia spędził w Stanach Zjednoczonych, to jednak wciąż żywo był związany ze swoją ojczyzną (m.in. promował za oceanem polskich twórców).
Młodszy od Stojowskiego o zaledwie trzy lata Witold Maliszewski dziś jest znany przede wszystkim jako nauczyciel Witolda Lutosławskiego. Maliszewski był zresztą bardzo zaangażowany w działalność pedagogiczną – był założycielem i wieloletnim dyrektorem Konserwatorium w Odessie, później profesorem Konserwatorium Warszawskiego. Sam uczył się od najlepszych – jego mistrzem był Nikołaj Rimski-Korsakow. Znane dziś trzy kwartety smyczkowe Maliszewskiego to utwory z czasów młodości kompozytora, które powstały jeszcze podczas studiów w Petersburgu. Najpóźniejsze z tych dzieł powstało w 1903 roku i zostało wyróżnione nagrodą Petersburskiego Towarzystwa Muzycznego. W finale koncertu zabrzmi utwór Zygmunta Noskowskiego (jego uczniem był m.in. Karol Szymanowski), którego zapamiętano przede wszystkim jako twórcę niezwykle udanej muzyki symfonicznej. W efekcie w salach koncertowych możemy dziś usłyszeć przede wszystkim dzieła orkiestrowe kompozytora. Zespół Q=m4 przypomni nam o jeszcze jednym obliczu tego twórcy. W końcu to właśnie Noskowski, obok Władysława Żeleńskiego, był jednym z głównych przedstawicieli rodzimej muzyki kameralnej drugiej połowy XIX wieku. Jego wyraziste kwartety smyczkowe są dowodem na słuszność działań słynnego muzykologa Józefa Reissa. To właśnie on jeszcze w latach 40. XX wieku zachęcał polskich muzyków to propagowania zapomnianej twórczości Noskowskiego.
Koncert „Polska zapomniana” będzie miał miejsce w piątek, 4 maja, o godz. 19:00 sali kameralnej Narodowego Forum Muzyki (Plac Wolności 1). Bilety kosztują od 30 (20 zł – ulgowy) do 50 zł, można je kupować w kasach i na stronie internetowej NFM.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławskie muzeum poszukuje kobiety ze słynnego zdjęcia. Zrobiono je na Manhattanie
14734 -
Powstanie serial katastroficzny o powodzi tysiąclecia. To oryginalna produkcja Netflixa
14002 -
Kortez w lutym miał wystąpić we Wrocławu. Nowe daty koncertów znanego artysty
5816 -
Znany raper wystąpi na wrocławskiej plaży
5753 -
Oto pierwsze gwiazdy 3-Majówki. Impreza odbędzie się mimo pandemii
4874
Najczęściej komentowane
-
Wrocławskie muzeum poszukuje kobiety ze słynnego zdjęcia. Zrobiono je na Manhattanie
1 -
Zagrali koncert dla przechodniów. Niespodzianka w przejściu Świdnickim [ZOBACZ]
1 -
‘Świat według Kiepskich’ będzie kontynuowany. „To wielka tradycja i wartość”
1 -
Pomysły na weekend. Przegląd wydarzeń we Wrocławiu
0 -
Nietypowe ujęcie kultowego samochodu. Będzie je można wylicytować na aukcji
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 734