zamknij

Wiadomości

Polskie TGV: jest przetarg na to, jak ma wjechać do Wrocławia

2011-04-21, Autor: Bartłomiej Knapik
To już nie tylko puste obietnice: kolejarze ogłosili pierwszy przetarg związany z tzw. Koleją Dużych Prędkości, czyli polskim TGV. Na razie chcą tylko wiedzieć, jak to zrobić, żeby szybkie pociągi wjechały do Wrocławia, Poznania i Łodzi – budowy to jeszcze nie oznacza, ale jest do niej o jeden, mały kroczek bliżej.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, która odpowiada za tory, ogłosiła właśnie przetarg na opracowanie Studium Wykonalności dla przystosowania Wrocławskiego, Poznańskiego i Łódzkiego Węzła Kolejowego do obsługi kolei dużych prędkości oraz zapewnienia ich intermodalności z innymi środkami transportu. Czyli tego, gdzie i jak się będzie dało sensownie przesiadać.

W przypadku rozstrzygnąć trzeba m.in. którędy pociągi te miałby wjeżdżać do Wrocławia. Jedna z koncepcji zakłada, że od strony Psiego Pola przez Dworzec Nadodrze do Głównego.
Kłopot w tym, że to trasa dookoła miasta i oznacza stratę przynajmniej kilkunastu minut. Drugi pomysł zakłada, że pociągi skręcą na południe, przekroczą Odrę przed Siechnicami i wjadą do miasta od strony Brochowa.Projekt Kolei Dużych Prędkości budzi sporo kontrowersji. Ma połączyć Wrocław, Poznań, Łódź i Warszawę, znacznie skrócić czas przejazdu (od nas do stolicy kraju pociąg ma jechać w 100 minut), ale  potrzeba na to 15 lat, ponad 18 miliardów zł i może do Warszawy polskim TGV.

Jak wam pisaliśmy projekt jest na etapie koncepcji - hiszpańska firma IDOM liczy dla rządu, czy znajdzie się tyle pasażerów, którzy spowodują iż budowa będzie opłacalna, a przy okazji sprawdzają, skąd wziąć pieniądze na taką linię.

Tych odpowiedzi nie ma, ale ministrowie infrastruktury Polski i Czech już podpisali porozumienie w sprawie współpracy w budowie linii kolei dużych prędkości Wrocław – Praga. Czesi chcą się przez Wiedeń dołączyć do europejskiej sieci takich kolei, jeśli więc (to wciąż tylko plany i hipotezy) - pojawi się odcinek Wrocław Praga, a nasi południowi sąsiedzi zbudują trasę do Wiednia - (który się ma dać połączyć z siecią szybkich kolei włoskich) - być może i my będziemy połączeni z siecią europejskich superszybkich pociągów.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2011-04-21 10:25:41

  no nie wiem, po doczytaniu akapitu do końca ja zrozumiałem co ma Wiedeń do połączenia Wrocław-Praga...

  0 0
 • ~ 2011-04-21 10:29:14

  Uwielbiam takie artykuły ze słowami: "jeśli", "koncepcja", "być może", itp. Swoją drogą artykuł bardzo zagmatwany przede wszystkim w części którą cytuje @gość wczorajszy, choć wyjaśnienie na jego pytanie jest zawarte w artykule:" a nasi południowi sąsiedzi zbudują trasę do Wiednia"

  0 0
 • ~ 2011-04-21 10:35:13

  po pierwsze bardzo przepraszam, że omyłkowo wykasowałem komentarz gościa wczorajszego, który stwierdził, że tekst jest zagmatwany, niezrozumiały i co ma odcinek Praga - Wrocław do Wiednia. przepraszam za to bardzo, omyłkowo został wykasowany ze spamem w komentarzach. @marek - niestety w tym temacie wszystko jest "jeśli" i "być może" - osobiście powątpiewam czy Polskę stać na ten projekt, ale pisanie to zawód

  0 0
 • ~ 2011-04-21 12:57:05

  Chodziło mi o to, aby informacje były podane jednoznacznie, teraz jest to bardziej czytelne o co chodzi... zapewne projekt ten to tylko pobożne życzenia w stylu projektu metra dla Wrocławia. A z ciekawości podam, że kilka lat temu były już przymiarki do szybkiego połączenia Wrocławia przez Łódź do Warszawy z planowanym czasem przejazdu 2,5h do Warszawy oczywiście. Projekt zgłosiła duża zagraniczna firma budowlana, były nawet prowadzone rozmowy z władzami nt. Problem prawdopodobnie rozbił się o tunel przez połowę Łodzi i projekt przysechł... a pomysł był na bazie Partnerstwa publiczno-prywatnego i gdyby były dobre chęci ze wszystkich stron, tgo pewnie już mielibyśmy szybkie połączenie ze stolicą. Więc tym bardziej należy powątpiewać, że PKP cokolwiek zrobi poza wydaniem grubej kasy na wstępne opracowania... lepiej aby za te pieniądze PKP zaczęła budować kolejkę z lotniska do centrum.

  0 0
 • ~ 2011-04-21 19:04:37

  Nie będzie tak szybko ani kolejki na lotnisko ani polskiego TGV bo to się po prostu nie opłaca i obecnie brakuje na utrzymanie tego co jest a co dopiero na rozbudowę sieci.

  0 0
 • ~ 2011-04-21 23:12:06

  No.... właśnie. PKP nigdy nic nie wybuduje. Ta instytucja może jedynie zniszczyć, zamknąć i zlikwidować... ale z pewnością nie zbudować.

  0 0
 • ~ 2011-04-21 23:46:42

  edakcja TW chyba musi w końcu zatrudnic korektora. Tego tekstu nie da się czytać!!!! A jesli chodzi o koleje... oby wybudowali...:) byłoby nieźle..

  0 0
 • ~ 2011-04-23 13:16:33

  To nie prawda ze wjazd od Psiego Pola wydluzy czas podrozy. Pociag bedzie przejezdzal przez Nadodrze i Mikolajow. Te dworce plus Glowny powinny byc weremontowane w 3 najwieksze w miescie. Dzieki temu bedzie wieksza elastycznosc. Przeciez nie trzeba wysiadac/wsiadac tylko na glownym.

  0 0
 • ~Tylko przez Brochów 2011-11-25 13:45:09

  co Ty opowiadasz, przez Brochów wjeżdża od razu na dworzec główny, a nie okrąża dookoła miasto i to jedną estakadą wspólnie z wszystkimi osobowymi pociągami. Poza tym wariant wjazdu przez Brochów jest łatwiejszy do zrealizowania, bo jest miejsce na położenie 2 niezależnych torów i wplecienie ich w dotychczasową infrastrukturę praktycznie w obrębie dworca.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 407