Wiadomości

Ponad 100 tysięcy wypożyczeń rowerów w pierwszym sezonie działania

2011-12-19, Autor: jg/ inf.pras.
Na początku grudnia zakończył się pierwszy sezon funkcjonowania Wrocławskiego Roweru Miejskiego. W ciągu 6 miesięcy w systemie zarejestrowało się 21 894 użytkowników a rowery były wypożyczane 116 479 razy.

Reklama

Wrocławianie mieli do dyspozycji 140 rowerów rozmieszczonych na 25 stacjach. 17 z nich powstało w ramach przetargu organizowanego przez Urząd Miasta, natomiast pozostałe 8 zapewnił we współpracy z prywatnymi przedsiębiorcami operator systemu – firma Nextbike Polska.

– Powyższe statystyki są najlepszym dowodem na to, że sezon inicjalny zdecydowanie możemy uznać za sukces – mówi Bogusław Kołodziejczyk, prezes Nextbike Polska. Użytkownicy są zadowoleni z rozwiązań, które im zaproponowaliśmy, dlatego nie mamy zamiaru spocząć na laurach i dalej będziemy modernizować oraz rozbudowywać nasz system.


Największą popularnością cieszyła się stacja nr 6017 przy ulicy Wittiga, gdzie rowery wypożyczano 11 942 razy, czyli ponad 66 dziennie. Najrzadziej natomiast korzystano ze stacji ulokowanej przy placu Nowy Targ – 1146 razy.

Obecnie wszystkie rowery zostały przetransportowane do magazynu. W trakcie zimy będą one poddawane szczegółowym przeglądom, naprawom oraz konserwacji. Prognozowany termin rozpoczęcia drugiego sezonu to 1 marca 2012 roku.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~havranek 2011-12-19
    13:43:42

    0 0

    Pytanie czy taka ilość wypożyczeń jest dlatego, że Wrocławianie lubią rowery, czy dlatego, że nie mają realnej alternatywy dla poruszania się po mieście? Obojętnie czy transport zbiorowy, czy indywidualny i tak jest najwolniejszy w Polsce.

  • ~benek 2011-12-19
    13:57:00

    0 0

    Lipne te wszystkie komunikaty.Gratulujemy sukcesu ale nie lubimy jak się nas okłamuje i przekazuje nieprawdziwe informacje.Od początku było wiadomo, że to nie rower miejski tylko studencki. Statystyki tylko to potwierdzają. W pierwszym roku nie udało mi się ani razu skorzystać z RM.Wierzyłem zapewnieniom ze w mojej dzielnicy powstanie stacja sponsorska jeszcze we wrześniu.Rowery miały jeździć do pierwszego śniegu. W Austrii jeżdżą cały rok, a skoro u nas taki sukces to dlaczego schowano je do magazynu na cały grudzień ? Konserwacje i przeglądy to lipa bo te należało robić na bieżąco. No chyba ze cały rok mogły jeździć bez sprawnych lampek a teraz będą pięknie naprawione stały w magazynie. Koszty magazynowania i utrata zysków z wypożyczeń za grudzień przemawiały za trzymaniem rowerów w stacjach. Mniejsza ilość wypożyczeń pozwalała zdjąć część rowerów ( te uszkodzone) i sukcesywnie je naprawiać oraz podmieniać. przez kilka dni rowery stały w stacjach ale stacje były wyłączone. Co to za gierki ? Czy chodziło o dopłatę ? Zamiast zarabiać na rowerach chcą zarabiać na sankach ? Sponsorzy zapewne też niezadowoleni, że ich reklamy zniknęły z ulic.







  • ~Grond 2011-12-19
    19:00:01

    0 0

    Kurr...
    Jestem bardzo zadowolony z funkcjonowania systemu i życzę zarządzającym sukcesów i wytrwałości w rozbudowie. Natomiast co do malkontenta powyżej, to ogarnij się pajacu. Wiecznie narzekający, nic im się nie podoba: że coś się zmienia, powstają nowe możliwości itd.

  • ~p.rogala 2011-12-19
    22:52:44

    0 0

    jeśli operator nie pomyśli o zmianie sposobu zabiezpieczania rowerów na stacjach oraz o wymianie drucianych koszyczków, to za rok, dwa nie tylko cała flota będzie do wymiany, ale też wszystkie stacje.

  • ~benek 2011-12-24
    10:55:15

    0 0

    Czekałem na rower miejski, a dostałem staromiejski. Z czego tu się cieszyć jeśli RM zjadł budżet rowerowy. Jeśli w pierwszym roku na fali zachwytu było 100.000 wypożyczeń to jakim cudem w drugim roku ma być ich milion ?
    Jeśli postawiono kilka korpusów stacji i przez kilka miesiecy nie potrafiono załatwić u producenta ani paneli ani rowerów to jak w przyszłym roku ma powstać ok 100 stacji ?
    Skąd wziąć sponsorów na 100 stacji skoro w pierwszym roku pozyskano już najłatwiejszych czyli Fortum, Arkady Wrocławskie i dewelopera ? Skoro to taki sukces to dlaczego UM nie rozszerza pilotażu już teraz ?
    Nie oszukujmy się, aby skorzystać z RM musiałbym swoim rowerem lub tramwajem podjechać do centrum.
    koszty są duże bo robione jest to w mikroskali.
    Budżet miasta na transport w skali 3 lat to 2-3 miliardy a na rowery przeznaczono 1 mln czyli ułamek promila.
    Czy zatem RM może mieć jakikolwiek wpływ na zmianę udziału środków transportu w ruchu ?
    Dwie stłuczki Skód to koszt 4 mln. Za 4 mln byłoby z 800 rowerów.
    Nexbike się rozdrabnia, podpisał umowę z Poznaniem na 7 stacji.
    Czy firma będzie w stanie poprawić błędy magistratu ?
    Czy wykorzysta Euro do rozszerzenia pilotażu ?
    Skoro w Austrii rowery jeżdżą całą zimę to po co było zabierać wszystkie rowery w pogodnym grudniu ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.