Wiadomości
Poseł PO apeluje do marszałka: zwołajmy okrągły stół w sprawie szpitali powiatowych wokół Wrocławia
Poseł Platformy Obywatelskiej Marek Łapiński zwrócił się do marszałka Dolnego Śląska Cezarego Przybylskiego z apelem o zwołanie okrągłego stołu ws. sytuacji szpitali w miastach wokół Wrocławia.
Zobacz także
Chodzi o placówki medyczne w Wołowie, Górze, Oleśnicy, Sycowie, Strzelinie, Trzebnicy oraz w Środzie Śląskiej. Marek Łapiński zaproponował, aby plan naprawczy dla tych szpital opracował zespół złożony z marszałka Dolnego Śląska, wojewody dolnośląskiego, przedstawicieli NFZ i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także włodarzy powiatów zarządzających szpitalami.
List do marszałka Dolnego Śląska w tej sprawie Marek Łapiński podpisał wspólnie z prof. Alicją Chybicką, a dokument trafił już do marszałka województwa. Oto jego treść:
Szanowny Panie Marszałku,
chcę zwrócić uwagę Pana Marszałka na coraz trudniejszą sytuację szpitali w powiatach pod Wrocławiem: w Strzelinie, Wołowie, Środzie Śląskiej, Górze, Sycowie, Oleśnicy oraz w Trzebnicy. Proponuję zwołanie okrągłego stołu ws. uzdrowienia sytuacji szpitali powiatowych wokół Wrocławia - z udziałem Pana Marszałka, Wojewody Dolnośląskiego, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz szpitali powiatowych z miast położonych wokół stolicy regionu.
W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele bardzo niepokojących informacji o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej szpitali, które leczą pacjentów z kilku powiatów położonych w okolicy Wrocławia. Kłopoty ma szpital powiatowy w Strzelinie, dedykowany prawie 44 tys. mieszkańcom powiatu strzelińskiego. Podobne, równie poważne problemy ma szpital powiatowy w Oleśnicy oraz szpital powiatowy w Górze. Z kolei władze powiatu trzebnickiego w ramach restrukturyzacji i rozwiązania poważnego problemu z zadłużeniem placówki rozważają połączenie szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Pod dużym znakiem zapytania stoi też przyszłość szpitali powiatowych: w Wołowie oraz w Środzie Śląskiej.
Wydaje się bardzo wątpliwe, aby szpitale oraz odpowiedzialne za nie samorządy powiatowe były w stanie uporać się z problemami w oparciu o obowiązujący obecnie model zarządzania publicznymi usługami medycznymi i ich finansowania.
Uważam za oczywiste, że trudna sytuacja szpitali w Górze, Wołowie, Środzie Śląskiej, Oleśnicy, Trzebnicy i Strzelinie może przełożyć się na poważny kryzys dostępności do publicznej służby zdrowia dla mieszkańców Dolnego Śląska. Tymczasem w dokumencie pt. “Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 r.” jednym z zagadnień, które uznano za priorytetowe, jest poprawienie dostępności oraz podniesienie jakości udzielania świadczeń leczniczych na Dolnym Śląsku.
W mojej ocenie, brak reakcji na coraz gorszą sytuację ekonomiczną szpitali powiatowych w regionie doprowadzi do rozminięcia się z zasadniczym celem, który został zapisany w dokumentach kształtujących kierunki rozwoju Województwa Dolnośląskiego. I wielu mieszkańców naszego regionu z dnia na dzień może stracić dostęp do jednego z podstawowych praw gwarantowanych przez Konstytucję RP, czyli prawa do bezpłatnego leczenia. Uważam, że sytuacja jest już tak poważna, że należy szybko opracować i wdrożyć plan ratunkowy dla szpitali będących w coraz gorszej kondycji ekonomicznej.
W związku z powyższym uważam, że nadszedł czas na interwencję gospodarza Dolnego Śląska. Dlatego zwracam się do Pana Marszałka z prośbą o podjęcie działań, które pozwolą uzdrowić sytuację kilku szpitali powiatowych na Dolnym Śląsku. Sądzę, że plan działania w tej sytuacji powinien powstać podczas obrad okrągłego stołu ws. szpitali powiatowych wokół Wrocławia. W rozmowach powinien wziąć udział Pan Marszałek, Wojewoda Dolnośląski, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także reprezentanci szpitali powiatowych z miast położonych wokół stolicy regionu. To grono optymalne, aby ustalić skuteczny plan naprawczy dla placówek medycznych zagrożonych upadłością.
Negatywnie oceniam pomysł, by odpowiedzialność za szpitale powiatowe przejęły właściwe gminy. Nie gwarantują one bowiem radykalnej poprawy sytuacji, nie posiadają odpowiednio dużych rezerw finansowych do podjęcia się tak ważnego zadania, a przekazanie gminom szpitali powiatowych grozi upolitycznieniem sytuacji wokół placówek medycznych.
Jako poseł na Sejm RP reprezentujący w nim Dolny Śląsk deklaruję pełne wsparcie i zaangażowanie dla starań Pana Marszałka oraz Zarządu Województwa Dolnośląskiego, które pomogą uratować będące w poważnym kryzysie szpitale powiatowe z naszego regionu.
Z wyrazami szacunku,
Marek Łapiński
Poseł na Sejm RP
Tagi: marek łapiński, szpitale Wrocław, wybory parlamentarne 2015, wybory do Sejmu 2015, Cezary Przybylski
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
727307 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
149335 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
46753 -
Dolny Śląsk: Alarm na rzekach już w 45 miejscach. Błyskawicznie przybywa wody! [AKTUALNY STAN RZEK]
45327 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
18806
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Tak się buduje buspas na Jagodno. Zdjęcia z lotu ptaka
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert