Wiadomości
Postrzelony policjant już po pionierskiej operacji przeszczepu nerwu we wrocławskim szpitalu
Lekarze z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zdecydowali się na rzadki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego z użyciem nerwów pobranych od zmarłego dawcy, by pomóc w powrocie do pełnej sprawności policjantowi, który został ranny podczas strzelaniny w Wiszni Małej.
- Leczenie ran postrzałowych obarczone jest dużym ryzykiem wystąpienia powikłań. Składa się z dwóch etapów, pierwszy to leczenie zagrożeń życia, drugi to rekonstrukcja utraconych funkcji organizmu – tłumaczy specjalista chirurg-ortopeda dr Jacek Martynkiewicz.
Zobacz także
Pierwsza operacja została przeprowadzona 11 grudnia. Polegała na oczyszczeniu rany postrzałowej, usunięciu odłamków kości udowej oraz wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Podczas zabiegu lekarze ocenili także charakter i stopień uszkodzenia nerwu kulszowego.
- W trakcie pierwszej operacji stwierdziliśmy ubytek ciągłości części strzałkowej nerwu kulszowego wynoszący 7 cm. - Postrzał spowodował uszkodzenie wszystkich tkanek z wyjątkiem naczyń krwionośnych: skóry, więzadeł, mięśni, kości oraz nerwów. W związku z tym zaproponowaliśmy pacjentowi znaną z amerykańskiej literatury medycznej rekonstrukcję nerwem pobranym od dawcy zmarłego – mówi specjalista chirurg-ortopeda prof. Jerzy Gosk.
Następnie, 8 lutego, wykonano drugi zabieg - rekonstrukcji nerwu kulszowego. Po wycięciu kikutów części strzałkowej nerwu kulszowego ubytek ciągłości nerwu wynosił 10 cm. Konieczna była również resekcja części piszczelowej nerwu kulszowego z uwagi na wytworzenie się nerwiaków w poszczególnych pęczkach nerwowych.
Pacjent został przebadany i przygotowany według standardowej procedury biorców Polatransplantu. Nerw obwodowy pobrany został od dawcy zmarłego po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu. Nerw dawcy został wszyty techniką mikrochirurgiczną. Przez jakiś czas po zabiegu konieczna jest terapia immunosupresyjna, zapobiegająca odrzutowi.
- Zastosowana przez nas metoda daje największe szanse spośród wszystkich znanych. Dziś już z całą pewnością można powiedzieć, że pacjent powoli wraca do zdrowia. Czeka go jeszcze intensywna i długotrwała rehabilitacja. Jest także pod stałą opieką lekarzy z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki. O pełnym sukcesie będzie jednak można powiedzieć dopiero za kilkanaście miesięcy. Regeneracja nerwu kulszowego powinna nastąpić po około dwóch latach - mówi specjalista chirurgii ręki dr Adam Domanasiewicz.
- Gdyby nie ten zabieg, pacjent nie miałby szans na normalne życie – tłumaczy dr Jacek Martynkiewicz. – Nie mógłby pozwolić sobie na poruszanie się bez ortezy i wysiłek fizyczny. Jeszcze większym problemem byłaby higiena – kończyna wymagałaby wielu zabiegów, by nie doszło do infekcji. Największy kłopot stanowiłby przykurcze stawowe i zaniki mięśniowe oraz brak czucia i ewentualne związane z tym urazy.
Rekonstrukcję nerwu wykonał prof. Jerzy Gosk w asyście doktorów Jacka Martynkiewicza, Adama Domanasiewicza, Szymona Manasterskiego oraz przy wsparciu zespołu anestezjologicznego oraz pielęgniarskiego. Zabiegi operacyjne i leczenie pacjenta są refundowane przez NFZ. Dodatkowe koszty leczenia (nieobjęte procedurą) szpital pokrył ze środków własnych.
Z literatury naukowej wynika, że to pierwszy przeszczep nerwu nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Doktor Susan E. Mackinnon w 1988 r w USA jako pierwsza na świecie przeprowadziła rekonstrukcję pourazowego ubytku nerwu kulszowego nerwem pobranym od dawcy zmarłego u 8-letniego chłopca. Do 2018 r. wykonano kilkanaście rekonstrukcji nerwu.
Tagi: szpital borowska, akademicki szpital kliniczny wrocław, operacja, ranny policjant, postrzelony policjant, strzelanina Wisznia Mała
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
73913 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
29881 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
19829 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18700 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15157
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Zarosło we Wrocławiu. Balkony zamieniają w dzieła sztuki!
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1 -
Kierowca audi w 10 sekund stracił prawo jazdy. Policja wszystko nagrała!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert