Wiadomości

Powstanie tunel wzdłuż rzeki na pl. Społecznym

2011-11-10, Autor: Bartłomiej Knapik
Jest decyzja: tunel na pl. Społecznym wzdłuż rzeki powstanie, ale będzie krótszy niż początkowo planowano - nie będzie prowadził pod ul. Pułaskiego. Auta wjadą do niego przed urzędem wojewódzkim, a wyjadą na wysokości pl. Wróblewskiego.

Reklama

W wakacje rozstrzygnięty został przetarg o nazwie "Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu – opracowanie koncepcji przebiegu docelowego układu drogowego". Od tego czasu miejscy planiści we współpracy z firmą Scott Wilson, która go wygrała ponownie rozważają jak po przebudowie ma wyglądać pl. Społeczny. Jednym z pierwszych efektów jest decyzja o tym, że tunel dla aut powstanie tylko będzie krótszy.

Pierwotna koncepcja zakładała, że tunelem tym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego (wjazdy będą po południowej stronie Odry, co oznacza, że najpierw kierowcy przejadą most, a dopiero potem wjadą do tunelu) aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki.
- Zacznie się on w tym samym miejscu, czyli po zjeździe z mostów, ale nie będzie tak długi jak początkowo planowaliśmy. Kierowcy wyjadą z niego na wysokości pl. Wróblewskiego – potwierdza nasze informacje Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia ds. komunikacji. - Powód jest oczywisty: dłuższy tunel ze względów ruchowych jest nie potrzebny, a byłby dużo droższy i w budowie i w utrzymaniu – dodaje.Tym samym wyjaśniła się zagadka z połowy września gdy ruszał remont ul. Pułaskiego, gdzie nie przewidziano miejsca dla wylotu tunelu, który miał się kończyć na wysokości skrzyżowania Pułaskiego i Kościuszki.

Śródmiejska Trasa Południowa zwana „Śledziem”

Tunel wzdłuż rzeki – konkretnie Odry i Oławy – ma być najbardziej na północ wysuniętą częścią tzw. śledzia, czyli Śródmiejskiej Trasy Południowej. „Śledź” to ciąg ulic początkowo wymyślonych w parametrach zbliżonych do autostrady, która ma połączyć pl. Wróblewskiego przez okolice Sky Tower z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum. Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.

Według pierwszej koncepcji trasa miała być zbliżona do ul. Legnickiej, ale większość skrzyżowań miała być dwupoziomowa (szczegóły możecie znaleźć pod tym linkiem). Jednak miejscy planiści już z tego zrezygnowali:
- Kierować się będziemy raczej wzorem ul. Powstańców Śląskich, czyli tworzyć aleje – mówi Marek Żabiński.

Nie zmienia to jednak faktu, że na pl. Społecznym tunel powstanie. Jego wlot będzie wyglądał tak:Wszystko wskazuje na to, że komunikacja na pl. Społecznym może wyglądać tak jak na filmiku, wrzuconym na YouTube przez radnych Rafała Dutkiewicza:Co z tym placem Społeznym

A jak będzie wyglądał sam pl. Społeczny?
- W tej chwili za wcześnie żeby rozmawiać o szczegółach rozwiązań. Firma Scott Wilson wciąż pracuje nad pierwszym etapem, czyli wyznaczyć płaszcz, czyli poziom zero dla całego placu. To nie jest wcale proste, bo most Grunwaldzki jest wyżej, most Pokoju trochę niżej, jeszcze niżej jest Poczta, a dzisiejsze centrum komunikacyjne jeszcze niżej. Więc wyznaczenie tego poziomu zero jest bardzo ważne – tłumaczy Marek Żabiński.
Dzięki jego wyznaczeniu inwestorzy będą wiedzieli jak stawiać budynki, żeby pasowały one do całego planu. Scott Wilson zajmuje się także inwentaryzacją wszystkich sieci podziemnych: licznych tu magistral wodociągowych, kabli itd.

Nie chodzi jednak o projektowanie placu od nowa.
- Nawet jeśli niektóre szczegóły mogą się zmienić to trzymamy się pierwotnej koncepcji – zapewnia Żabiński.
Pierwotnej koncepcji, czyli planu zagospodarowania przestrzennego. Według niego ten teren ma się całkowicie zmienić (możecie to zobaczyć na ilustracji). Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków w tym – vis-a-vis wylotu z mostu Grunwaldzkiego, na przedłużeniu Osi Grunwaldzkiej – galeria handlowa (tak wynika z planu zagospodarowania przestrzennego, którego miasto się trzyma.Ci, którzy przez plac Społeczny będą chcieli dotrzeć do centrum, dojadą tam przez rondo, które powstanie tuż za mostem Grunwaldzkim, obok urzędu wojewódzkiego. A z niego nową, poszerzoną trasą wzdłuż parku Słowackiego aż do Podwala. To nie nowy pomysł, a odtworzenie przedwojennej trasy cesarskiej. Możecie to zobaczyć na tym filmie:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Pope 2011-11-10
  07:38:59

  0 0

  Urzędniku- NIE ROZŚMIESZAJ MNIE....dlaczego we Wrocławiu są tacy optymiści, a później kończy się jak zawsze-- NIE BĘDZIE...

 • ~ 2011-11-10
  07:58:29

  0 0

  kolejny wizjoner-a źródło finansowania kolego???za swopje będziesz budował???Przecież na inwerstytcje jest teraz szlaban więc po co klepac o chorych wizjach????ale to standart BRW zawsze bujało w obłokach

 • ~nick 2011-11-10
  08:22:56

  0 0

  Panie Knapik, jak Panu zarzuciłem kłamstwo, że nazywa Pan ŚTP autostradą to jedyny parametr który pan znalazł to szerokość pasów. Oczywiście zablokował Pan moją odpowiedź w którym wymieniłem Panu szereg różnic od autostrady z podsumowaniem, że z Pana rozumowania można zastosować analogie że pies to kot bo ma 4 nogi i ogon.
  Teraz widzę, że uczepił się Pan jak pijany płota i nadal pisze o parametrach zbliżonych do autostrady. Rozumiem Pana niechęć do kierowców i wszystkich którzy śmią zarabiać pracą z wykorzystaniem samochodu ale proszę nie brnąć w tym kłamstwie.

 • ~xiao 2011-11-10
  08:24:42

  0 0

  Ha ha ha, powstanie zapewne tunel plus - tylko z jednej strony ;-)

 • ~gów... prawda 2011-11-10
  08:37:12

  0 0

  Nie krytykujcie naprawdę ładne wizualizacje... brawa dla tych panów;-)) Ale ... to tylko wizualizacje. Nawet nie jestem wstanie wyobrazic sobie jakie to pieniądze. Przy pustej kasie i spłacie stadionu na następne 20 lat nie licząc spółeczek miejskich. Obawiam się że po prostu te super tramwaje na wizualizacjach będą już przeżytkiem a ja już tego nie zobacze;-(( Ale to fajnie że mamy nowe projekty, zawsze ktoś ma prace. A tak panie Prezydencie nie możemy zaprojektować jakiegoś super parku rozrywki? Super parku dla odpoczynku... bo nic innego nie widzę tylko drogi, drogi - mam wrażenie że muszę zamieszkać w samochodzie albo z niego nie wychodzić tyle pan robi dla mnie w tym temacie

 • ~ 2011-11-10
  08:57:00

  0 0

  takim sposobem proponuję zaprojektować inne fajne rzeczy, na przykład tak z trzy akwaparki w mieście, jakieś parkingi pod fosami, może autostradę pólnoc-południe i co jeszcze przyjdzie do głowy. urzednicy beda mieli robote beda mogli wrzucac filmiki i sie chwalic. No i nie mowic ze mamy dlugow przez stadion takich ze przez kolejne 20 lat nie bedziemy mieli pieniedzy na odsniezanie zimą.

 • ~gość 2011-11-10
  08:58:26

  0 0

  Liczba świateł dla tramwaju jadącego od Kazimierza Wielkiego do Mostu Grunwaldzkiego miałaby się zwiększyć o 3, sama droga przejazdu również ulega znacznemu wydłużeniu. Wypada tylko mieć nadzieję, że UM nie dostanie kolejnego kredytu na kolejne wyrzucanie pieniedzy w błoto.

 • ~ 2011-11-10
  09:09:40

  0 0

  BRW jest od tego, aby planować rozwój przestrzenny miasta, więc robienie zarzutów z tego, że nazbyt wybiegają w przyszłość uważam za nietrafione. Inna sprawa, że warto mieć świadomość długoterminowości tych planów, które zapewne mocno zdążą się zmienić przed etapem realizacji.Odejście od koncepcji trasy szybkiego ruchu na aleję miejską oceniam pozytywnie. Jedyne, czego nie rozumiem, to fakt, że taką pierwotną koncepcję w ogóle brano pod uwagę i wydano na to podobno 3 mln zł z miejskiej (naszej) kasy. Przecież to nie są lata siedemdziesiąte, żeby wierzyć w możliwość uleczenia problemów komunikacyjnych dzięki tunelom i wiaduktom.

 • ~Piotr 2011-11-10
  09:19:26

  0 0

  czyli z 3 pasow w tunelu bedziemy wyjezdzac na 1 pas na Pulaskiego? uuu... no to bedzie ciekawie...

 • ~ 2011-11-10
  09:43:16

  0 0

  Ten tunel to jest pomysł na poziomie pana Żabickiego.

 • ~ 2011-11-10
  09:53:22

  0 0

  A ja Panu, panie anomimowy odpowiadałem, że kłamstwo anonimowo zarzuca się łatwo - i udowadniałem, że nie popełniam nadużycia, gdyż parametrów zbliżonych do autostrady było więcej: brak przejść dla pieszych, tunele i estakady, szerokość pasa jezdni 3,75 - zgodnie z wytycznymi dla autostrad. Nie nienawidzę kierowców, co mi pan anonimowo zarzuca, a już zwłaszcza takich, którzy samochodem zarabiają na życie. Na szczęście dla tego jałowego sporu parametry z koncepcji już zmieniono.

 • ~robak 2011-11-10
  10:40:57

  0 0

  i znów mialo byc dobrze a bedzie jak zwykle...zawsze bedziemy komunikacyjna dupą, nie da się, nie umiemy, mietek popił na imieninach i zmienił zdanie...a asflat tam polozycie czy wystarczy szutrowa? po co asfalt, drogi szutrowe istnieja i swietnie sie sprawdzaja,proponuje jeszcze zrobic wiezyczki ze stanowiskami strzelniczymi(zatrudnic urzednikow, wydac na nich 2X tyle ile kosztowac beda wiezyczki) iw kazdy dzien tygodnia bez uprzedniego ostrzezenia w ciagu wylosowanej na cotygodniowej popijawie u rafałka minucie, roznej dlak azdego dnia, pruc do kierowcow z wylosowanego koloru samochodu, orzy okazji jakaz to bedzie promocja!!! zjada do nas p*jeby z calego swiata!!! rafalek ich opodatkuje i bedzie urzadazl gry i zabawy w parkach i na placach naszego miasta, no i dziennikarze z radosci westchna, taki wspanialy material do klaki i zainteresowania poddanych wodza...

 • ~ 2011-11-10
  11:01:32

  0 0

  Uważam, że budowa bezkolizyjnych skrzyżowań jest dobrym kierunkiem. Po pierwsze zmniejsza to liczbę wypadków, a po drugie upłynnia ruch. Idąc koncepcją Powstańców Śląskich urzędnicy chcą nam zafundować drogę na której będziemy wiecznie stać w korkach. Przede wszystkim powinno się wybudować część ŚTP, która połączy Legnicką z Grabiszyńską, to pozwoli na omijanie centrum szerokim łukiem.

 • ~Klaudiusz 2011-11-10
  11:40:43

  0 0

  A ja bym wolał za tą kasę wyremontowanie istniejących nawierzchni... Obecna polityka troski o ruch drogowy wygląda jak dla mnie niczym żelowanie sobie włosów w zapomnieniu o umyciu CZTERECH LITER !

  Po co nam tunel skoro zaraz po zjeździe z drogi marzeń wpadniemy na dziurawe stare nawierzchnie... Nie wspominając o 100tys jakich ostatnio zabrakło na upłynnienie ruchu rowerowego co w skali wydatków miasta jest jakimś żartem przy planowanych inwestycjach jak te tunele !

  Nie kupujmy antyków do speluny bo ich obecność warunków życia nie podniesie . lepiej zmienić podstawy.

 • ~Rafał M. 2011-11-10
  11:59:02

  0 0

  Dlaczego tak wiele osób zrzędzi w tym Wrocławiu. Urząd miejski zacznie budować tunel a póżniej będzie mogło sprzedać jakże atrakcyjne działki w centrum i na tym zarobi. Zarobią też i sami mieszkańcy bo przecież tak okropny plac zmieni się w miejsce gdzie będziemy chcieli się wybrać na spacer, czy też przejechać rowerem, nie wspominając o szybszym pokonaniu tego odcinka drogi samochodem :)
  Oby ten teren został zabudowany jak najszybciej tego i wam i sobie życzę, i władzą miejskim też ;)

 • ~atomek 2011-11-10
  12:23:18

  0 0

  Dużo prościej i taniej byłoby tam zrobić normalne turborondo z 3 pasami ruchu, albo coś takiego jak Plac Powstańców Śląskich. To się nigdy nie zakorkuje! A w środku można posadzić drzewa, zrobić piękną zieleń.

 • ~znow kupal 2011-11-10
  12:45:00

  0 0

  narzekaja, bo zrobili swietny projekt za kilka baniek a teraz mowia, ze ta kasa na projekt to tylko taka fucha dla kolegi byla i zbydujemy jakies g*wno, ktore sie zakorkuje i bedzie mozna powiedziec: o patrzajta, nie ma sensu budowac drog skoro sie zaraz zapchaja! jak sie buduje g*wno a nie drogi z prawdziwego zdarzenia to ja dziekuje, jednopoziomowe to mozna sobie budowac glowne trasy w pizdzieszewie, wołowie, trzebnicy czy nawet opolu, w tak duzym miescie nie, chyba, ze chcemy miec komunikacyjnego horroru ciag dalszy, podobnie obwodnica srodmiejska: gdzie do cholery sa tunele? nilenijna,na ostatnim groszu/popowicka/legnicka i klecinska/grabiszynska? dlaczego nie ma estakady w miejscu gdzie postawiono rondo pileckiego? zbudowano? zbudowano, kase wydali? wydali, zrobili g*wno? zrobili, no to teraz lezy i smierdzi...

 • ~ 2011-11-10
  18:08:04

  0 0

  Zburzmy całe miasto i zbudujmy jedną wielką ulicę. Będzie wtedy kolega zadowolony? Coś mi się zdaje, że świata poza swoim "pizdzieszewem" nie widział.

 • ~antyszczur 2011-11-10
  18:25:07

  0 0

  cos mi sie zdaje, ze jestes prostakiem bez krzty kultury... a o pizdzieszewie pisalem w kontekscie takich wlasnie trolli dla ktorych szeroka, przepustowa arteria to cos strasznego, gubia sie, nie moga trafic na przystanek, rowerem jada po jezdni, gdy obok sciezka rowerowa a samochodem wyprzedzaja tuz przed czerwonym swiatlem i zajezdzaja droge...

 • ~ 2011-11-10
  19:52:11

  0 0

  Kolega sobie lepiej wydrukuje przykładowe zasady netykiety, weźmie słownik, nauczy się interpunkcji i umiejętności pisania polskich znaków - będzie co czytać stojąc w korku. Skoro chcesz wszędzie szerokie, przepustowe (dla aut) arterie, czemuż się dziwić " gubia sie, nie moga trafic na przystanek, rowerem jada po jezdni, gdy obok sciezka". Samo przejście przez np. 6 czy 8 pasów to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. A ścieżki to pojęcie typowo leśne - co pasuje do osób projektujących anty-udogodnienia dla rowerzystów w mieście. A najważniejsze - gdzie ta ogromna arteria ma się zaczynać i kończyć? Na moście Grunwaldzkim i moście Pokoju? Jedno i drugie jest na skraju przepustowości - na Grunwaldzkim tramwaje i busy łapią opóźnienia, a piesi nie mieszczą się na chodniku. Alternatywną kładkę zastąpiono ... kolejką linową. Tunel, który mógłby być alternatywą dla połączeń mostowych - estetycznym tunelem wzdłuż rzeki. Uzdrowienie KM, aby więcej osób wybrało ją jako środek transportu - tajne cięcia i likwidacje + skandaliczne traktowanie pracowników. Tak więc pytam się kolego, jakie konkretnie masz wizje oraz gdzie chciałbyś je zmieścić. Bądź podać szybki plan zamiany Breslau w Denver.

 • ~Patryk z Wrocławia 2011-11-10
  22:20:05

  0 0

  Ja jestem Patryk z Wrocławia i mam wizję miasta pięknego, dbającego o wygląd i estetykę. Projekt zabudowy pl. Społecznego jest fatalny, komunikację miejską zmarginalizowano (jeżeli już to tunele powinny być dla tramwajów - premetro), syfiaste bloki i wieżowce sprawią, że na pewno nikt tamtędy nie będzie spacerował. I jeszcze jedno: SKOŃCZCIE JUŻ WRESZCIE Z TYM CIĄGŁYM PRZYWILEJOWANIEM SAMOCHODÓW!!!! CZY NIE WIECIE, ŻE IM WIĘCEJ DRÓG, TYM WIĘCEJ KORKÓW? PROTEST PRZECIWKO BUDOWIE NOWYCH DRÓG WE WROCŁAWIU, TAK DLA BUDOWY NOWYCH LINII TRAMWAJOWYCH!!!

 • ~v 2011-11-11
  12:42:37

  0 0

  Ciekawe, czy urzędnicy w ogóle znają pojęcie Paradoksu Downsa-Thompsona... http://www.nietedydroga.tk/p/paradoks-korkow.html Nie dla ŚTP/ŚTE.

 • ~nick 2011-11-11
  12:50:00

  0 0

  < A ja Panu, panie anomimowy odpowiadałem, że kłamstwo anonimowo zarzuca się łatwo - i udowadniałem, że nie popełniam

 • ~wpuszczeni w korek 2011-11-11
  14:06:09

  0 0

  Bardzo ciekawy ten Paradoks Downsa-Thompsona.
  Dodam ze podbnie sie dzieje we Wrocławiu (i w Polsce) jak to bylo w US gdzie zniszczyli transport tramwajowy tkz. General Motors streetcar conspiracy http://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_streetcar_conspiracy
  Polecam film opisujacy problem Taken for ride (Wpuszczeni w korek) mozna go ogladanc po polsku na: http://vimeo.com/27524572

  Ile tej kasy na drogi mozna wydac. Wielki jest ten lobbying przemyslu samochodowego w Polsce.

 • ~___ 2011-11-11
  14:30:14

  0 0

  wielkie sa pieniadze jakie placa kierowcy a korzystajacy z tramwajow jezdza nimi dzieki kierowcom, bez nich nie byloby pieniedzy na zbiorkom; drogi zapychaja sie i staja sie nieprzejezdne mimo budowy tuneli i estakad oraz szerokich jezdni w wielkich miastach, nie da sie uniknac problemow komunikacyjnych w wielkich miastach pokroju moskwy, londynu czy nowego jorku, nawet swietnie rozbudowane linie metra nie rozwiaza problemu, my mieszkamy jednak w miescie wielokrotnie mniejszym, droga, ktora zapcha sie totalnie w londynie u nas moze swietnie funkcjonowac, podobnie jak cos co u nas nie zda egzaminu w lubinie rozwiaze problemy tego miasta, a co do zwiekszenia ilosci samochodow we wroclawiu to w nieskonczonosc nie bedzie ich przybywac bo aglomeracja nie rozwija sie demograficznie, ci ktorzy chca kupic samochod i tak to zrobia, jakas drastyczna zmiana nastapic by mogla gdybysmy zlikwidowali mpk ale tego nikt nie chce wiec bajdurzenia podobnego typu mozna schowac sobie miedzy bajki dla dzieciaczkow; problemem jest to, ze niektorzy to fanatycy, ktorzy nienawidza samochodow i chca utrudniac zycie tym, ktorzy nimi sie posluguja a miasto to ma byc deptak ze sklepikami, mamy jezdzic tramwajami na swidnicka i robic tam zakupy, jednym z wiekszych problemow wroclawia jest to, ze mamy centrum z dawna, gesta zabudowa i mnostwo drog, ktore tam prowadza, ludzie chcacy jechac z punktu a do b czesto musza jezdzic tamtedy wlasnie i powstaja tam korki, centrum nie uda sie calkowicie odkorkowac

 • ~cd 2011-11-11
  14:41:57

  0 0

  co nie znaczy, ze nalezy jeszcze pogarszac sprawe i zglaszac idiotyczne postulaty likwidacji kaziemierza wielkiego albo krupniczej; mamy wiele projektow, ktore usprawnia komunikacje w miescie, trzeba je tylko zrealizowac, nie oznacza to takze, ze transport we wroclawiu bedzie wspanialy, dzieki temu bedzie lepszy ale bioroac pod uwage centrum, o czym juz napisalem, mamy miasto pociete rzekami, liniami kolejowymi z rozjazdami i terenami kolejowymi, utrudniajacymi poruszanie sie w wielu miejscach, kolizyjne, waskie drogi; ideal to sytuacja, w ktorej mamy szerokie aleje z wydzielonymi buspasami, szpalery drzew, krzewow i trawy oraz sciezki rowerowe (ktos tu sie oburzal na to okreslenie :) fanatyzm nie zna granic :) i chodniki a przy tych chodnikach ciagi pierzei z lokalami uslugowymi na parterach ale trzeba byloby wyburzyc miasto zeby to zrobic wiec nie ma na to szans, sa natomiast na to aby usprawniac ruch, budujac mozliwie malo kolizyjne, szerokie drogi; slyszalem tez narzekania, ze szerokie drogi trudno sie przechodzi pieszemu :) gratuluje poczucia humoru :)

 • ~ 2011-11-23
  13:17:21

  0 0

  wizje i fantastyka, zawracanie głowy spotkania waznych z magistratu na których pokazuje się prezentacje ale i tak nic poza tym sie nie dzieje bo dziać się nie może- nie ma na to kasy i nie będzie ale to nie jesyne problemy..............ale o czymś na naradach trzeba klepać.....

 • ~Krzysiek 2011-12-29
  14:54:32

  0 0

  Jakoś nie podoba mi się ten projekt. Sam układ urbanizacyjny z tym niby ryneczkiem podoba mi się, ale wolałbym raczej niższą zabudowę, coś na kształt osiedli mieszkaniowych jakie powstają na obrzeżach miasta. Nie wiem czy ktoś chciałby mieszkać w takim blokowisku, a chyba chodzi właśnie o to, by miasto nie rozpełzywało się, lecz zapewniało mieszkania jak najbliżej centrum, z łatwo dostępną komunikacją miejską. Fajnie jest mieszkać na obrzeżach, ale i tak trzeba jeździć do centrum do pracy i szkoły, a to nie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi miasta.
  Poza tym ta zabudowa przytłacza wszystko inne, np. Most Grunwaldzki, kościół i budynek Poczty Głównej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.