Nie przegap

Pożar neogotyckiego pałacu we Wrocławiu. Walka z ogniem trwała do rana

2024-06-17, Autor: Klaudia Kłodnicka

Ogromny pożar na wrocławskich Świniarach. Spłonął zabytkowy pałac Stolbergów, na miejscu przez całą noc pracowało kilkanaście zastępów straży pożarnej. Dym było widać z odległości nawet kilku kilometrów.

Reklama

KLIKNIJ I ZOBACZ NOWE ZDJĘCIA 

Aktualizacja, 17 czerwca godz. 9:58 - Rzecznik wrocławskiej straży pożarnej Damian Górka przekazał, że o godzinie 9:30 na miejscu interweniowały jeszcze dwa zastępy. - Dostaliśmy zgłoszenie, że zawaliły się belki stropowe, z budynku wydobywał się dym. Obecnie sytuacja jest opanowana - słyszymy od rzecznika. Wiadomo już, że spalił się dach, strop na wysokości 2 i 3 kondygnacji, a także ściany.

Aktualizacja, 17 czerwca godz. 6:37 - Dopiero nad ranem zakończyła się ogromna akcja gaśnicza. W sumie pałac gasiło aż dziewiętnaście zastępów.

Aktualizacja, 16 czerwca godz. 23:15 - Nadal trwa akcja gaśnicza.

W niedzielę wieczorem, po godzinie 20 w dawnym neogotyckim pałacu Stolbergów na wrocławskich Świniarach, przy ul. Pęgowskiej wybuchł potężny pożar. Straż zawiadomienie o pożarze otrzymała o godzinie 20:30. - Obecnie na miejscu pracuje szesnaście zastępów straży pożarnej.  - Najprawdopodobniej nie ma osób poszkodowanych - słyszymy od rzecznika wrocławskiej straży pożarnej Damiana Górki. Czytelnicy relacjonują, że dym widoczny jest z kilku kilometrów, nawet z sąsiednich osiedli. 

KLIKNIJ I ZOBACZ NOWE ZDJĘCIA

Pałac Stolbergów w Świniarach to dawny neogotycki pałac z 1845 r. Po II wojnie światowej majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w pałacu zakwaterowano pracowników. Obecnie pałac należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu (KOWR). 

 

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~adik1980 2024-06-17
  11:33:43

  8 0

  Czyżby jakiś deweloper ostrzył sobie zęby na tą działkę? Jak się pali zabytek to już taka norma. :D

 • ~przemo1033 2024-06-17
  13:12:33

  0 6

  Chyba nie deweloper. Jeśli tak to Wołyń to jednak przygłupy. Niedługo będą palić dom sąsiada, bo trawa za wysoko rośnie. Tyle k...lasów wokół, na ch...coś palić. Spal swoją szopę, szybciej i z korzyścią. Trzeba ustalić jak doszło do pożaru. Nie uważam że to świadome podpalenie. Jeśli tak by było znaczy że to dziki region. Nie każdy . Ale hordy Wołynia wciąż żywe.

 • ~Maciek_Breslau 2024-06-18
  13:59:08

  1 2

  przemo- przykro mi ale to polskie hordy Jedwabnego spaliły ten zabytek

 • ~przemo1033 2024-06-19
  06:06:20

  1 1

  Wiem że hordy Jedwabnego. Wołyń, Jedwabne, wiem że to te warszawskie, kieleckie, wołyńskie k... Ja powiem szczerze nie lubię tych ludzi. Ograniczam kontakt z tą dziczą. Ja jestem wychowany na polsko- śląsko- niemieckiej kulturze, kulturze Śląska, i jest mi obce takie podejście do zabytków jak hordy ze wschodu. Zabytki Śląskie są bardzo ważne. Od tego złodziejskiego plemienia warszawskiego też trzeba odzyskać parę rzeczy. Choćby krzyż do kościoła Joannitów przy ul. Świdnickiej. Jakby nie czas tu pisać o zabytkach w ogóle , tylko krótko napisać, że szkoda pałacu. Wieśniaki po prostu wieśniakimi zostaną. Znam takich co Polakowi nawet psa do pilnowania nie zostawią. Jednak jest to wina Krajowego Ośrodka Rolnictwa, bo miał zrobić remont z zabezpieczeniem terenu i przed zapaleniem i nie zrobił tego. Te nasze tereny to nie są tylko nasze, tylko to jest Śląsk. A Śląsk był i książęcy, i trochę polski, i czeski , i niemiecki. Zawsze mieszały się tu kultury i władcy mieli szerokie kontakty z Europą zach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.