Wiadomości
PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) - co to jest? [Poradnik]
Rząd podejmował już różne próby skłonienia pracowników do oszczędzania na emeryturę. Kolejną z nich mają być Pracownicze Plany Kapitałowe sprzężone bezpośrednio z pracodawcami oraz udzielanym pracownikowi wynagrodzeniem. Czym są PPK i jakie obowiązki narzucają na pracodawców?
W Polsce wciąż możliwe jest oszczędzanie na emeryturę według II filaru według systemu emerytalnego OFE. Jednak kontrowersje wzbudziła podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o przekazaniu w 2014 roku środków z OFE, a dokładnie 51,5% jednostek rozrachunkowych każdego członka OFE, a następnie ich umorzenie. Niewątpliwie takie działanie podsyciło nieufność obywateli do oszczędzania na emeryturę wraz z pomocą państwa. Próbą odbudowy zaufania stały się IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oraz IKE - Indywidualne Konto Emerytalne - czyli oszczędzanie w III filarze. Według danych KNF Polacy w 2018 r. wpłacili na IKE i IKZE łącznie 2,1 mld zł. Wpłat dokonuje wciąż jednak o wiele mniej osób w porównaniu do założonych kont. Czy PPK okażą się skuteczniejszą i bardziej popularną metodą oszczędzania na emeryturę?
Zobacz także
Co to jest PPK?
PPK to inaczej Pracownicze Plany Kapitałowe, dzięki którym pracownicy przy pomocy swoich pracodawców mogą rozpocząć długoterminowe oszczędzanie środków przeznaczonych na emeryturę. PPK oraz jej kolejne ustalenia zostały zawarte w ustawie z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Główne zastosowania odnośnie do oszczędzania wchodzą w życie 1 lipca 2019 r. Dzięki PPK pracownik zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie może oszczędzać na emeryturę, a cały proces obsługuje pracodawca odprowadzający składkę emerytalną oraz rentową. PPK są prywatnym filarem systemu emerytalnego i mogą być obsługiwane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Więcej na temat PPK znajdziesz w https://www.nntfi.pl/fundusze-inwestycyjne/programy-emerytalne/ppk-z-funduszami-nn
Środki na PPK
Z jakich źródeł pochodzą środki gromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych? Dokładnie pieniądze będą pobierane z trzech obszarów:
1. określonych wpłat pracowników
2. określonych wpłat pracodawców
3. dopłat państwowych
W przypadku PPK nie ma ryzyka utraty gromadzonych środków, ponieważ oszczędności emerytalne stanowią prywatną własność pracownika. Osoba odkładająca pieniądze na PPK może z nich skorzystać w dowolnym momencie. Środki nie są zamrożone. Jednak trzeba pamiętać, że najkorzystniejsze będzie pozostawienie oszczędności aż do do chwili osiągnięcia co najmniej 60 lat.
Jakie obowiązki dla firm narzuca PPK?
Pracodawca, w ramach PPK odprowadza składkę podstawową, która jest obowiązkowa, wynoszącą 1,5 wynagrodzenia brutto pracownika. Składa pobierana jest od podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dobrowolna składka dodatkowa wynosi 2,5% wynagrodzenia brutto. Pracodawca musi wiedzieć, że składki na PPK wliczają się w koszt uzyskania przychodu, dlatego wyłączone są z podstawy składek na ZUS. Po stronie pracodawcy leży obowiązek zapisania pracownika do PPK, poinformowanie go o możliwości zrezygnowania z wpłat oraz ponownego poinformowania pracownika o PPK po czterech latach od rezygnacji z oszczędzania. Dodatkowo pracodawcy muszą pamiętać o ważnych terminach obowiązywania PPK.
Od kiedy PPK będzie obowiązywał w Polsce?
Pracownicze Plany Kapitałowe obowiązują od 1 lipca i dotyczą firm zatrudniających powyżej 250 osób - według stanu na 31 grudnia 2019. Ustawa obejmuje także wejście PPK w życie w kolejnych okresach dla następujących firm:
- od 1 stycznia 2020 - podmioty zatrudniające od 50 pracowników
- od 1 lipca 2020 - firmy zatrudniające co najmniej 20 pracowników
- od 1 stycznia 2021 - pozostałe podmioty zatrudniające
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że według ustawy liczy się stan faktyczny zatrudnionych pracowników poprzedzony prawie półrocznym okresem, przed przystąpieniem do PPK. To oznacza, że dla firm, które zatrudniają 50 pracowników i więcej, obowiązuje stan zatrudnienia na dzień 30 czerwca 2019. Te firmy mogą przystąpić do PPK tak jak wyżej - od 1 stycznia 2020.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
733805 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
151452 -
Odra pod Wrocławiem może być najwyższa w historii
48515 -
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
23062 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Oczarują Cię!
19768
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Odcinkowy pomiar prędkości na AOW. Oto stawki mandatów
7 -
Powódź 2024. Udało się! Koniec alarmu na Odrze we Wrocławiu! RELACJA NA ŻYWO
6 -
Wrocław: Policja wystawia mandaty kierowcom, którzy chcieli uchronić auta przed powodzią
6 -
Miejsca we Wrocławiu zagrożone powodzią. Gdzie mogą wylać rzeki?
5 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~monikos 2019-07-20
15:28:40
Najprościej mówiąc to jedna z form oszczedzania ale przez inwestowanie. Ale żeby była jasność, nie jest to żaden program emerytalny. To program inwestycyjny w swoją przyszłość, w którą w tym wypadku zainwestują tez pracodawcy i państwo raz w roku