Kultura
Praca wybitnego niemieckiego artysty w Pawilonie Czterech Kopuł
Od niedzieli, 25 października, w Pawilonie Czterech Kopuł będzie można zobaczyć instalację „Młyn do piasku” Günthera Ueckera – jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów niemieckich. W drezdeńskim Albertinum czasowo prezentowane są natomiast najbardziej znane prace Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
– Zniewolenie człowieka, jego udręczenie, uwikłanie oraz niemoc w obliczu przemocy, lecz również jego siła niszczenia są tematami podejmowanymi przez Günthera Ueckera – podkreślają organizatorzy ekspozycji.
Praca „Młyn do piasku”, która będzie pokazywana w Pawilonie Czterech Kopuł jest jednym z wczesnych dzieł artysty, do której Uecker od 1966 r. ciągle na nowo powraca. – Monotonnie kręcący się młyn nawiązuje do chodzenia w jarzmie zwierząt i ludzi, którzy godzinami w nim zamknięci napędzali młyny albo żurawie – czytamy w opisie pracy, którą można interpretować także jako wyraz solidarności Ueckera z wykorzystywanym czy ponad normy eksploatowanym stworzeniem.
W drezdeńskim Albertinum czasowo są natomiast pokazywane najbardziej znane prace Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, czyli „Tłum” i „Klatka”. Grupa „Tłum” składająca się z 26 postaci stworzonych przez Magdalenę Abakanowicz w przeciągu lat 1986–1994 należy obok „Abakanów” do najbardziej rozpoznawalnych prac artystki znajdujących się w zbiorach wrocławskiego muzeum. Druga jej praca, która zostanie wypożyczona do Niemiec, ukazuje bezgłową figurę uwięzionego.
Obie wystawy są prezentowane równolegle w Dreźnie i we Wrocławiu. Zostały opatrzone wspólnym tytułem „Czas nasz – Unsere zeit – Our Time”. Obu towarzyszyć będzie rozbudowany program edukacyjny. Ich kuratorkami są Iwona Dorota Bigos i Konstanze Rudert. „Płyn po piasku” będzie można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł od 25 października do 24 stycznia.
Pawilon Czterech Kopuł jest czynny od wtorku do czwartku, od godz. 10 do 16, w piątki od 12 do 18 i od soboty do niedzieli, w godz. od 10 do 18. Bilet wstępu na wystawę czasową kosztuje 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy).
Wejście do muzeum możliwe jest tylko w maseczce zakrywającej nos i usta lub w przyłbicy. Wszystkim osobom wchodzącym na teren obiektu mierzona jest temperatura. Temperatura powyżej 37,5°C jest podstawą do odmowy zgody na zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł.
Po wejściu do budynku należy zdezynfekować ręce. Zalecane jest utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między zwiedzającymi. Nie dotyczy to rodzin z dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych). W muzeum preferowane są płatności bezgotówkowe. Do dyspozycji zwiedzających przeznaczone zostały szafki depozytowe oraz szatnia samoobsługowa.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
50693 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
7121 -
Zima stulecia we Wrocławiu i nietypowe święta [WYWIAD]
6032 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
4067 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
2901
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
Rusza przełożony Tydzień Filmu Niemieckiego. Co w programie?
0 -
Koncert Fisz Emade znów przełożony. Kiedy muzycy wystąpią we Wrocławiu?
0 -
Koncert online zespołu Mikromusic. W szczytnym celu
0 -
Ruszyła Kuźnia Projektów. Do zgarnięcia 4 tys. zł
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert