Kultura
Prace znanej wrocławskiej rodziny artystów w Muzeum Teatru [ZDJĘCIA]
– Historia sztuki zna wiele przykładów artystycznych rodzin, w których talent i pasję do tworzenia dzieł pięknych dziedziczy się z pokolenia na pokolenie. Także we Wrocławiu działali artyści, których potomkowie nadal współtworzą tutejsze życie artystyczne - w znanej rodzinie Jędrzejewskich zawód artysty wykonuje już czwarte pokolenie – napisano w zapowiedzi wystawy prac malarskich i scenograficznych, którą od piątku, 15 marca, można oglądać w Muzeum Teatru.
– Wystawa prezentuje dokonania znanej wrocławskiej rodziny artystów, która od kilku dziesięcioleci współtworzy życie artystyczne i teatralne Wrocławia. Prekursorem zawodu artysty, który w rodzinie Jędrzejewskich wykonuje już czwarte pokolenie był, urodzony w 1903 roku, Aleksander Jędrzejewski. W 1946 roku wraz z żoną Jadwigą Przeradzką – Jędrzejewską przeprowadził się do Wrocławia, gdzie kontynuował działalność jako malarz oraz twórca scenografii teatralnych dla tutejszych scen. Przez kolejne lata współpracował z Dolnośląskim Teatrem Żydowskim, Teatrem Rozmaitości, Wrocławskim Teatrem Pantomimy i Operą. Był on jednym z tych artystów, których prace wrocławianie podziwiali najczęściej, bowiem poza projektami scenograficznymi Aleksander Jędrzejewski zrealizował także liczne projekty dekoracji wnętrz, a nawet współtworzył kompleksową koncepcję kolorystyki wrocławskiego Rynku i placu Solnego. Ta ostatnia od 1961 roku przez kolejne dekady była jednym z symboli Wrocławia. Także Jadwiga Przeradzka-Jędrzejewska dała się poznać jako aktywna artystka i animatorka wrocławskiego życia kulturalnego. Tej parze artystów poświęcona jest największa część wystawy, na której poza projektami scenografii, pokazane zostało również malarstwo Jędrzejewskich, w tym pejzaże, sceny rodzajowe i portrety – można przeczytać w opisie wystawy.
Zobacz także
W ślady swoich rodziców poszedł profesor Michał Jędrzejewski, późniejszy rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jest on autorem ponad 200 scenografii telewizyjnych i teatralnych. Jego żona Barbara Barczewska – Jędrzejewska także zajmuje się projektowaniem m.in. wnętrz, plakatów czy kostiumów. Syn tej artystycznej pary Piotr Jędrzejewski również związany jest z wrocławską akademią, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą Projektowania Kinetycznego oraz pełni funkcję kierownika Katedry Wzornictwa. Natomiast jego żona Renata Bonter - Jędrzejewska, z wykształcenia artystka – ceramiczka, nawiązując do rodzinnej tradycji, często współpracuje ze swoim teściem Michałem Jędrzejewskim przy projektowaniu scenografii. Najmłodsza w rodzinie Aleksandra Jędrzejewska zajmuje się głównie projektowaniem graficznym oraz ilustracją.
– W rodzinie Jędrzejewskich kolejne pokolenia kontynuują dzieło poprzedników, czerpiąc z dorobku swoich dziadków i rodziców, jednocześnie odnajduje własną, oryginalną drogę twórczą – napisano w zapowiedzi ekspozycji, którą od piątku, 15 marca, można oglądać w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego na placu Wolności.
Tagi: muzeum teatru, sztuka, wrocławscy artyści, wystawa, wernisaż, artystyczna rodzina, rodzina, życie artystyczny, artyści
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 932