Biznes
Pracowałeś zagranicą? Możesz ubiegać się o zwrot podatku
Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy poza granice naszego kraju. Często podejmują oni pracę na stałe, lecz praktykowane są również wjazdy sezonowe, na przykład w czasie wakacji. Choć zagranicą można sporo zarobić, to jednak stawki podatkowe u naszych europejskich partnerów zwykle powodują, że płacimy więcej podatku dochodowego, niż powinniśmy. W efekcie możemy ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.
Komu przysługuje zwrot podatku?
Zagraniczny pracodawca, który w sposób legalny zatrudnia swoich pracowników, zobowiązany jest odprowadzać za nich zaliczki na podatek dochodowy. Do wyliczania owej zaliczki musi oczywiście stosować tamtejsze przepisy, bez względu na to, z jakiego kraju pochodzi pracownik i gdzie tak naprawdę posiada on swoją rezydencję podatkową. To właśnie sprawia, że zdecydowana większość Polaków, którzy pracowali zagranicą, ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Kwoty odprowadzane według zagranicznych przepisów są zawyżone, przez co z naszego wynagrodzenia potrącana jest większa suma pieniędzy. Zwrot podatku może przysługiwać nawet tym, którzy podjęli pracę poza granicami Polski jedynie sezonowo, na 1-2 miesiące.
Zobacz także
Jak odzyskać należne pieniądze?
Aby starać się o zwrot nadpłaconego podatku, należy najpierw upewnić się, że wszelkie obowiązki, które spoczywają na nas jako podatnikach, zostały dopełnione. Mowa tutaj przede wszystkim o złożeniu deklaracji podatkowej w obowiązującym terminie. Następnie należy zebrać wszelkie dokumenty, które wymagane są przez zagraniczną skarbówkę. Warto mieć na uwadze, że każdy kraj ma nieco inne procedury, zatem nie sposób przytoczyć jednego, uniwersalnego schematu ubiegania się o pieniądze. Przykładowo, zwrot podatku Niemcy uznają za prawo, a nie obowiązek podatnika. Dlatego to na jego barkach spoczywa ciężar dowodowy - oznacza to, że na podstawie przedstawionej dokumentacji skarbówka nie będzie miała wątpliwości, że zwrot podatku danej osobie się należy.
O jakich kwotach mowa?
Wysokość podatku dochodowego zależy przede wszystkim od wysokości naszych zarobków. W praktyce oznacza to, że osoby, które poza granicami kraju uzyskiwały wysokie wynagrodzenie, będą mogły otrzymać wyższe kwoty zwrotu podatku. Niemniej jednak finalna suma zależna jest od wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, jakiego rzędu wartości pieniężnych możemy się spodziewać z tytułu zwrotu podatku. Zwykle jednak jest to od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z tego też powodu naprawdę warto ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego - chodzi przecież o nasze pieniądze, które będziemy mogli dowolnie rozdysponować. Bez względu na to, czy chcemy otrzymać zwrot podatku z Austrii, Niemiec, Belgii, czy też innego kraju, warto poświęcić nieco czasu i cieszyć się dodatkowymi pieniędzmi, które mogą zostać - po dopełnieniu wszelkich procedur - przelane bezpośrednio na nasze konto. Jeśli potrzebujemy pomocy, możemy skorzystać z usług biura rozliczeniowego, które zajmuje się problematyką zwrotu podatku z zagranicy.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert