Biznes

Pracownia Maćków zaprojektuje kompleks na pl. Jana Pawła II. Budowa ruszy jeszcze w tym półroczu

2014-03-24, Autor: Tomek Matejuk
Deweloper, który w połowie lutego kupił teren po dawnym szpitalu na placu Jana Pawła II, wybrał właśnie biuro architektoniczne, które przygotuje projekt inwestycji. To pracownia Zbigniewa Maćkowa, jednego z najlepszych wrocławskich architektów. Inwestor w pierwszej kolejności zajmie się renowacją budynku z czerwonej cegły, będzie też starał się o wyburzenie przylegającego do niego obiektu.

Reklama

W połowie lutego, po wielu próbach, urzędowi marszałkowskiemu udało się znaleźć chętnego na zakup ogromnego terenu po dawnym szpitalu im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II.

 

Działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara w ścisłym centrum miasta za niemal 36 mln złotych kupiła firma i2 Development, bardzo aktywny w ostatnim czasie wrocławski deweloper.

 

Przedstawiciele inwestora tuż po zakupie gruntu mówili, że powstaną tam nieruchomości o funkcji usługowo-mieszkalnej.

 

- Zakładamy, że powstanie tam w większości nowa zabudowa, część z budynków szpitala ze względu na walory historyczne nie zostanie wyburzona - zapowiadał wtedy Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.

 

Deweloper wybrał już biuro architektoniczne, z którym będzie współpracować przy tym projekcie. To pracownia Zbigniewa Maćkowa, jednego z najbardziej uznanych wrocławskich architektów, która zaprojektowała m.in. oddany w zeszłym tygodniu do użytku biurowiec Green Day.

 

 

Jak mówią przedstawiciele i2 Develoment, w pierwszej kolejności zajmą się renowacją budynku z czerwonej cegły.

 

- Zależy nam na tym, aby był on wyeksponowany ze względu na walory historyczne - podkreśla Marcin Misztal.

 

Deweloper w najbliższych tygodniach zamierza starać się o zgodę na wyburzenie budynku narożnego od strony pl. Jana Pawła II, przylegającego do budynku z czerwonej cegły.

 

W obu budynkach (wyremontowanym i postawionym w miejscu wyburzonego obiektu) powstanie kompleks usługowo-biurowy.

 

- Prace planujemy rozpocząć jeszcze w pierwszym półroczu 2014 roku, po uzyskaniu odpowiednich decyzji administracyjnych - dodaje Misztal.

 

Dodajmy, że na działce o powierzchni 2,6 hektara stoi łącznie 13 budynków.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~NARCYZ 2014-03-24
  12:08:14

  8 0

  Świetna wiadomość, mam nadzieję, że Maćków będzie zajmował się tym terenem do samego końca!!! Teraz można spać spokojnie:)

 • ~Tomek 2014-03-24
  14:51:02

  0 13

  Bardzo dobrze, że wreszcie ktoś zainwestuje w to miejsce i dobrze że z pomocą Wrocławian ale niestety źle, że za autora wybrał Pracownię Projektową Maćków, przodującą w autocadowej niebanalnej i wyszukanej linii architektonicznej, dopieszczającą szczegóły jak i detale wysmakowanych swych elewacji ,-) gwarantującą nudę naszej NOWEJ wrocławskiej starówki.

 • ~MBoon 2014-03-24
  17:50:50

  5 0

  To jedyna pracownia, która ratuje Wrocław przed bezguściem architektonicznym i pozwala zobaczyć nam cząstkę światowego poziomu, nie rozumiem więc zupełnie przedmówcy.

 • ~NVBCC 2014-03-24
  18:01:02

  0 8

  Ratuje Wrocław? Strzelając swoje kupska takie jak to koło dworca, które przytłaczają całą okolicę nijaką architekturą?

 • ~MBoon 2014-03-24
  18:04:06

  6 0

  Proszę wskazać kogoś kto proponuje lepsze projekty :)

 • ~kuba 2014-03-24
  18:50:06

  0 2

  Ja natomiast kompletnie nie rozumiem, jak Miasto może sprzedać działkę w centrum i pozowlić na niej projektować i budować bez konkursu architektonicznego po pierwsze i ew. konsultacji społecznych w gronie urbanistów, architektów, mieszkańców i wszelkich zainteresowanych po drugie. Jeżeli realizacje architektoniczne we wszystkich prestiżowych miejscach we Wrocławiu będzie realizowało biuro Maćków, to proponuję wrócić do idei Miejskiego Biura Projektów, w które to w/w powinno zostać przekształcone. Dla mnie - pomimo ogromnego szacunku do p. Zbigniewa Mackowa i Projektantów jego biura - to odrobinę hipokryzja ze strony Miasta mówić o wyższości konkursów nad przetargami a jednocześnie oddawać takie tereny do realizacji - zwykle do biura Maćków - bez nich.

 • ~f. 2014-03-25
  08:45:48

  1 0

  @kuba Nie Miasto sprzedawało działkę.

 • ~kon 2014-03-25
  09:54:40

  6 0

  @f No ale nie Urząd Marszałkowski przecież prowadzi politykę przestrzenną na terenie miasta. Zgadzam się, że brak konkursów w takich miejscach to nieporozumienie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.