Wiadomości
Prawie 100 mln złotych, awans oficera, międzynarodowa konferencja. Co Rafał Dutkiewicz obiecuje rowerzystom?
Przed drugą turą wyborów prezydenta naszego miasta członkowie Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej zaproponowali Rafałowi Dutkiewiczowi i Mirosławie Stachowiak-Różeckiej podpisanie deklaracji Rowerowego Wrocławia.
Zobacz także
Oboje kandydaci podpisali deklarację, która zaczyna się od słów:
- Jako kandydat/ka na Prezydenta Wrocławia, deklaruję, że będę czynnie wspierał/a realizację Polityki Rowerowej Wrocławia, której celem strategicznym jest osiągnięcie co najmniej 15% udziału ruchu rowerowego w ogólnej liczbie podróży realizowanych w mieście w 2020 roku.
Prawie 100 mln złotych na rowery
Ponadto deklaracja zawiera pięć punktów. Pierwszy dotyczy pieniędzy na realizację polityki rowerowej.
- Ponieważ jednym z głównych wyzwań jest spięcie systemu tras rowerowych (połączenie wszystkich osiedli z centrum), zagwarantuję, że do 2019 roku na samodzielne inwestycje rowerowe (nie obejmujące roweru miejskiego) zostanie zarezerwowana kwota co najmniej 100 mln zł, a także przedstawię harmonogram wydatkowania tych środków skonsultowany ze środowiskiem rowerzystów - czytamy w deklaracji.
Tutaj - jak tłumaczą nam przedstawiciele Rowerowego Wrocławia - Rafał Dutkiewicz obiecał nie 100, a 92 mln złotych, bo tyle jest zapisanych w wieloletniej prognozie finansowej. Zaznaczył, że jeśli pojawi się taka potrzeba, urzędnicy będą szukać dodatkowych środków przy ustalaniu budżetu na kolejne lata.
- 8 mln złotych mniej nie było dla nas problemem, bo chodzi o rząd wielkości - podkreśla Jakub Nowotarski z Rowerowego Wrocławia.
Drugi punkt dotyczy poprawy bezpieczeństwa rowerzystów na drogach - tak, aby każdy z uczestników ruchu mógł poczuć się bezpiecznie korzystając z roweru we Wrocławiu.
- Moim celem będzie zredukowanie wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów do roku 2019 o minimum 50% w stosunku do roku 2014 - deklaruje Rafał Dutkiewicz.
Oficer w randze pełnomocnika
Trzeci punkt deklaracji mówi, że prezydent Wrocławia - wzorem Warszawy, Gdańska i Lublina - powoła swojego pełnomocnika ds. komunikacji rowerowej, który bezpośrednio mu podlegając będzie odpowiedzialny za skoordynowaną realizację polityki rowerowej, a wybór osoby na to stanowisko zostanie dokonany w porozumieniu z organizacjami rowerowymi.
W tym przypadku Rafał Dutkiewicz nieco zmodyfikował swoje obietnice.
- Zrobimy dwie rzeczy. Jeden z moich zastępców - Maciej Bluj będzie wiceprezydentem, w którego zakres obowiązków zostanie włączona polityka rowerowa. Równocześnie oficer rowerowy awansuje w podwójnym sensie. Po pierwsze będzie raportował bezpośrednio do wiceprezydenta, po drugie będzie umocowany tak, jak gdyby pełnił funkcję pełnomocnika. Użyłem słowa "jak gdyby", bo musimy sprawdzić w sensie formalno-prawnym jakie są ograniczenia dotyczące nazewnictwa - podkreśla Rafał Dutkiewicz.
- To duża zmiana, która pokazuje rosnące znaczenie całego tematu rowerowego w mieście - komentuje Jakub Nowotarski.
Dutkiewicz wyraźnie opowiedział się też za czwartym punktem deklaracji, który mówi o osobistym udziale prezydenta w dialogu ze środowiskiem rowerzystów, poprzez spotykanie się z nimi co najmniej dwa razy w roku, wsłuchiwanie się w ich postulaty i uczestnictwo we Wrocławskim Święcie Rowerzysty.
- Ponadto stworzę platformę dialogu dla mieszkańców na poziomie pełnomocnika prezydenta ds. komunikacji rowerowej - deklaruje Rafał Dutkiewicz.
Velo-City we Wrocławiu?
Ostatni punkt deklaracji mówi o złożeniu przez Wrocław aplikacji o możliwość organizacji w 2019 roku w naszym mieście międzynarodowej konferencji Velo-City, poświęconej wspieraniu ruchu rowerowego i koordynowanej przez Europejską Federację Cyklistów.
Rowerzyści zaznaczają, że na ten temat z Dutkiewiczem rozmawiali na razie krótko i wstępnie, prezydent dopytywał o szczegóły konferencji. Dodają, że gdyby rzeczywiście udało się zorganizować Velo-City we Wrocławiu, byłby to ogromny rowerowy sukces.
- To największa konferencja o ruchu rowerowym na świecie. To forum wymiany doświadczeń i przepływu najlepszych praktyk między urzędnikami, działaczami organizacji pozarządowych, dziennikarzami i zwykłymi mieszkańcami miast. Wybór na organizatora to olbrzymie wyróżnienie, które podkreśla, że miasto-organizator może być wzorem dla całej Europy - wylicza Jakub Nowotarski.
Rowerzyści przyznają, że w tym temacie wciąż jest wiele we Wrocławiu do zrobienia, ale przyznanie tytułu gospodarza w 2019 roku jest realne, choć trudne. Z polskich miast o organizację starał się Gdańsk, jednak nie został wybrany. W 2014 roku Velo-City zorganizowano w australijskiej Adelajdzie, a rok wcześniej w Wiedniu.
Członkowie Rowerowego Wrocławia zapewniają, że w trakcie spotkania z prezydentem z obu stron padła wyraźna wola współpracy.
- Obietnic ponad te 5 nie było, bo już ta deklaracja jest czymś bardzo znaczącym dla każdego wrocławianina, który wybiera rower przy codziennych podróżach. Jeśli zostaną zrealizowane, spotka nas bardzo duża pozytywna zmiana. Pozostaje trzymać kciuki za pana prezydenta, bo jest bardzo duża szansa, że pod kątem rowerów będzie to najlepsza z dotychczasowych kadencji - podkreśla Jakub Nowotarski.
Tagi: rowery wrocław, rowerzyści wrocław, rafał dutkiewicz, rowerowy wrocław, jakub nowotarski, polityka rowerowa, oficer rowerowy, deklaracja Rowerowego Wrocławia
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław 30 lat temu. Na tych zdjęciach nie poznasz swojego miasta!
53800 -
Wielka ewakuacja we Wrocławiu. Wszystko przez potężną bombę lotniczą [LISTA ULIC]
50637 -
Wrocław: na czas trwania akcji ratowników wstrzymano ruch tramwajów
46379 -
Brawurowy pościg za Ukraińcami przez środek miasta. Pędzili chodnikiem, ludzie uciekali w panice
39113 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o wandalach. W tych miejscach jest niebezpiecznie
28870
Najczęściej komentowane
-
Obejście przepisów wyborczych przez PiS czy informacja dla mieszkańców?
3 -
Pożar ciężarówki z chemikaliami na A4. Trasa w stronę granicy zablokowana
3 -
"Je*** PiS" na 3-Majówce we Wrocławiu. "Najlepiej zróbcie to przy wyborach. Seks stulecia!"
3 -
Grypsy Przyjaciół Kota Wrocka - odc. 29
3 -
Karambol na A4! Po ciężarną pasażerkę osobówki przyleciał LPR
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~curl 2014-12-07
01:38:01
Tramwaj Plus nie działa, Tramwaj dwu systemowy nie działa, ITS słabiutko, korki dla autobusów i osobowych coraz większe, to może chociaż te rowery zaskoczą. I jeszcze propozycja dla władz na kolejną obietnicę - darmowy rower dla każdego chętnego mieszkańca Wrocławia.
~stanik 2014-12-07
11:03:24
@curl - jeśli nieudacznikom nie powiodła się realizacja żadnego z wymienionych projektów, to dlaczego niby miałby powieść się ten? Ja proponuję coś łatwiejszego - rozwijać dynamicznie komunikację pieszą długodystansową. Można w jej ramach zakładać masowo kluby chodziarza/biegacza (choć to też może okazać się za trudne), żeby ludzie mieli kondychę potrzebną do tego nowoczesnego sposobu transportu.