Wiadomości

Prawie jak NASA. Nowy OIOM nie tylko dla pacjentów z COVID-19 [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-22, Autor: mh/mat.pras.

W najbliższych dniach w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego uruchomiony zostanie Oddział Intensywnej Terapii. Do przebudowanej placówki będą mogli trafić zarówno pacjenci z COVID-19, jak i ci bez chorób zakaźnych. Koszt inwestycji to przeszło 11 milionów złotych.

Reklama

Budowa oddziału rozpoczęła się w październiku, a skończyła w grudniu ubiegłego roku. W porównaniu do „starego” OIOMu, powierzchnia użytkowa została podwojona, a liczba łóżek zwiększyła się z 7 do 13. Nowy oddział przyjmie zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych, a wszystko jest możliwe dzięki specjalnej przestrzeni izolowanej. W sumie na OIOMie znajduje się pięć sal, w tym jedna izolatka, dwie sale 2-osobowe i 2 sale 4-osobowe.

- Nie możemy się do końca porównywać z NASA i lądowaniem na Marsie, ale mamy kilka rzeczy z tej technologii - mówi lek. med. Michał Rataj, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

OIOM został wyposażony m.in. w respiratory najnowszej generacji, które przekazał wojewoda dolnośląski, kardiomonitory oraz inne urządzenia monitorujące stan pacjenta jak np. łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, zmiennociśnieniowe z wbudowanymi wagami. 

- Modernizacja oddziału umożliwiła podwojenie ilości przyjmowanych pacjentów. Cieszy mnie błyskawiczne tempo przebudowy, która była możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z Dolnośląskiego Pakietu wsparcia dla Ochrony Zdrowia – mówi Cezary Przybylski. - Nie bez znaczenia była także doskonała współpraca z wojewodą i prezydentem Wrocławia, dzięki której wyposażyliśmy ten oddział – dodał marszałek.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pogratulował dyrekcji szpitala oraz wszystkim pracownikom tej placówki, a także Cezaremu Przybylskiemu oraz wojewodzie Jarosławowi Obremskiemu, którzy sfinansowali ten projekt. - My również dołożyliśmy do tego sukcesu swoją małą cegiełkę, przeznaczając 500 tys. zł na zakup kardiomonitorów – podkreśla Sutryk.

Inwestycja kosztowała 8,1 mln złotych, a środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt wyposażenia nowego oddziału przekroczył zaś 3 mln złotych.

- Zmodernizowany oddział intensywnej opieki to duże wzmocnienie systemu ochrony zdrowia na terenie Wrocławia. Nabiera to szczególnego znaczenia przy obserwowanych wzrostach nowych przypadków COVID-19 - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, oddzielnym systemom wentylacji, na nowym OIOM-ie mogą przebywać równolegle pacjenci covidowi i z innymi chorobami. To duży atut nowej infrastruktury w obecnej sytuacji - dodaje Krzyżanowski.

Zobacz galerię

Czy dobrowolnie zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
Oddanych głosów: 8854

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~wprxceo1265 2021-02-23
  02:17:14

  32 3

  Coś mi się wydaje, że całkowicie brak tam człowieka oraz wszelkich ludzkich uczuć!

 • ~Tadek 2021-02-23
  07:31:48

  2 31

  ~wprxceo1265
  Tak to jest w większości szpitali więc wolę już jednak ten wyposażony w najlepszy sprzęt.

 • ~wprxceo1265 2021-02-23
  07:58:56

  31 3

  Do ~Tadek:
  Niestety, tak jest w wielu szpitalach - problem polega na tym, że pracujący tam mają już b. niewiele ludzkich uczuć, by nie powiedzieć, że stali się całkowicie cyniczni i bezduszni! Zwłaszcza - młodzi lekarze. Dawniej tak nie było.

 • ~Tadek 2021-02-23
  08:21:30

  4 30

  Nie wiem co masz na myśli pisząc dawniej ale jeśli np. te około 25 lat to też była znieczulica, łapówkarstwo i inny syf. Więc takie gadanie, że kiedyś to było a teraz to nie jest.

 • ~wprxceo1265 2021-02-23
  22:16:32

  32 2

  ~Tadek
  Zgodzę się z Tobą, że patologie w tzw. polskiej służbie zdrowia zawsze istniały [np. narkoman-masowy morderca w szpitalu wojskowym] - rzecz [po pierwsze] jednak w ich skali; [po drugie] o ile mam przegląd tegoż problemu: onegdaj składali przysięgę Hipokratesa - a obecnie: NIE - stąd pogłębiająca się demoralizacja i rosnące nachylenie w tymże środowisku na szybką i dużą kasę; [po trzecie] wady systemowe: drenaż talentów doprowadził do sytuacji niedoborów od 50 do 95% [tu np. grupa anastezjologów] stanów kadrowych w polskich szpitalach leczących tubylców w POLIN oraz [po czwarte] faktycznej prywatyzacji procedur leczniczych; nadto [po piąte] doszła do tego środowiskowa bezkarność: o ile kiedyś tzw. błędy lekarskie mieściły się w przedziale 1 : 2 w stosunku do krajów zamożnych, to obecnie eksplodowały,a tzw. ustawa o dobrym Samarytaninie całkowicie zwalnia 'białą mafię' z jakiejkolwiek odpowiedzialności; rządzący 'ratując' [po szóste] tzw. polską służbę zdrowia dopuścili nostryfikację dyplomów różnych szamanów ze szkół w Afryce i centralnej Azji, więc tzw. leczący leczonego ma w 'głębokim dystansie' [m.in. kulturowym, etc.].
  Rekapitulując: nie ekscytuj się 'kosmicznymi' salami, gdyż z reguły nie są dla zwykłych tubylców między Odrą a Boogiem, a jeśli już - to tylko po to, by po tzw. 'śmierci mózgowej' szybko ekstrahować potrzebne narządy, na które już czeka helikopter, by je równie szybko dostarczyć potrzebującemu transplantacji BigBear'owi z Rasy Panów.

 • ~Tadek 2021-02-24
  08:01:59

  2 30

  1. Nie ekscytuję się 'kosmicznymi' salami a jedynie stwierdzam fakt, że wolę mieć dobrze wyposażone oddziały niż takie z archicznym sprzętem.
  2. To, że system jest chory i nie sprzyja pacjentowi to nie podlega dyskusji. Sprawa wiadoma od lat.
  3. Nadal nie zgodzę się z tym, że teraz, szczególnie młodzi lekarze widzą wyłącznie hajs i pacjenta mają gdzieś a kiedyś to było inaczej.
  To jakie ma podejście do leczenia dany lekarz nie zależy ani od sprzętu, ani od systemu, ani od wieku czy okresu kiedy tym lekarzem został.
  Zawsze była, jest i będzie grupa, która nigdy tego zawodu nie powinna wykonywać.
  Spotkałem młodych lekarzy, którzy chcieli szukać problemu i pomóc jak i starych stwierdzających "ja tu nic nie widzę, dziękuję, następny".

 • ~Monika Zalewska 2021-03-13
  16:02:28

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.