Wiadomości

Prywatyzacja PKS: jest zaproszenie do negocjacji

2010-12-08, Autor: bk
Do 5 stycznia ministerstwo skarbu czeka na ofertę przejęcia spółki Polbus PKS Wrocław. Na stronie internetowej resortu pojawiło się ogłoszenie w tej sprawie.

Reklama

Do kupienia jest 10.903 udziałów, o wartości nominalnej 1000,00 złotych każdy.
Stanowi to 54,52 proc. kapitału zakładowego „Polbus-PKS.” To wszystkie udziały, które w spółce ma jeszcze skarb państwa.

Władze liczą, że po prywatyzacji może się poprawić jakość usług. Nie jest to jednak takie pewne, bo na prawie 11 tysięcy udziałów pierwszeństwo kupna na 9780 udziałów mają pracownicy spółki.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jak ewentualna zmiana właściciela wpłynie na plan przeniesienia dworca PKS z miejsca, w którym się obecnie znajduje na zachód. Przypomnijmy, że już w kwietniu pisaliśmy, że miejscy urbaniści szukają dobrego miejsca w pobliżu stadionu lub lotniska, aby przenieść tam dworzec PKS z ul. Suchej.

Po co przenosić dworzec? Powody są dwa. Pierwszy: gdyby był on w pobliżu lotniska lub stadionu autobusy PKS nie musiałyby wjeżdżać do miasta. Bo zatrzymywałyby się tuż przy autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Drugi z powodów przemawiających za przenosinami to ekonomia. Przeprowadzką dworca PKS są zainteresowane także władze spółki nim zarządzającej. Bo teren przy ul. Suchej będą w stanie bardzo korzystnie sprzedać. Zarobiłyby na tym więcej pieniędzy, niż będą musiały zapłacić za budowę obiektu na zachodzie miasta.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2010-12-08
  09:29:38

  0 0

  Zmiana lokalizacji dworca jest kwestią sprawdzenia czy więcej autobusów tylko przejeżdża przez Wrocław czy dla większości jest głównym celem podróży.

 • ~ 2010-12-08
  20:14:14

  0 0

  Totalna bzdura, przedsięwzięcie podyktowane tylko zyskiem a syf jak był tak bedzie. Uważam, że żadna inna lokalizacja dworca PKS jak obecna nie będzie tak dobra. Dziś podróżny ma do wyboru w tym samym punkcie miasta pociąg i autobus i to jest bardzo dobre rozwiązanie. Natomiast pomysł PKS-u na zachodzie jest autorstwa jakiegoś durnia. Lepiej dać autom wjeżdżać do centrum niż wpuścić tam komunikację miejską. Mami jeszcze pewną sugestię: sprzedajmy dworzec PKP i zbudujmy nowy przy lotnisku. Ze sprzedaży zarobimy miliony, a budynek dworca zamienimy na hotel. Tylko czy to jest logiczne?

 • ~ 2010-12-11
  15:00:26

  0 0

  To jest żyła złota. Zawsze ludzie będą dojeżdżać do takiego miasta

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.