Wiadomości

Przebudowa Curie-Skłodowskiej ruszy w drugiej połowie roku. Wydzielą torowisko, ale...

2013-02-19, Autor: Jarosław Garbacz
Wrocławscy urzędnicy przygotowują się już do ogłoszenia przetargu na przebudowę jednej z najbardziej zniszczonych dróg we Wrocławiu. Ulica Curie-Skłodowskiej w końcu zostanie odnowiona. Już wiadomo, że torowisko tramwajowe zostanie wydzielone. Ale zniknie część miejsc parkingowych, a przebudowa mostu Zwierzynieckiego i ulicy Wystawowej przeciągnie się o kilka lat.

Reklama

Większa część ulicy Curie-Skłodowskiej od lat jest w fatalnym stanie. Dotychczas przebudowano jedynie krótki odcinek od ronda Reagana do skrzyżowania z ulicą Norwida. Te roboty przeprowadzono kilka lat temu w czasie generalnej przebudowy całego placu Grunwaldzkiego.

Później miejscy urzędnicy i przedstawiciele władz miasta zapowiadali, że pozostały odcinek do mostu Zwierzynieckiego będzie odnowiony przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Tak się jednak nie stało, bo miasto musiało wydać gigantyczne pieniądze na inne kluczowe przed Euro inwestycje infrastrukturalne, jak przebudowa ulic Lotniczej, Królewieckiej czy budowa nowych torowisk Tramwaju Plus na Kozanów i Gaj. W wydrenowanym do granic możliwości budżecie po prostu na ten cel zabrakło funduszy.

W międzyczasie ulica Curie-Skłodowskiej stała się prawdziwym utrapieniem dla kierowców podróżujących między centrum miasta a Wielką Wyspą. Dziura na dziurze, nierówności i zapadliska - taki stan nędzy i rozpaczy oglądali też turyści dojeżdżający do Hali Stulecia czy odwiedzający ogród zoologiczny. Drogowcy doraźnie łatali dziury, ale na zdezelowanym torowisku tramwajowym wprowadzono nawet ograniczenie prędkości dla wozów MPK do... 5 kilometrów na godzinę, a później nakazano zatrzymywać mijające się składy by nie ocierały się wzajemnie o siebie.

Sytuację rozwiązano prowizorycznie. W marcu ubiegłego roku, newralgiczne miejsca przy torowisko zostały na nowo wypełnione asfaltem, ale jezdnia i tak przypomina bardziej XIX wiek niż drogę w jednej z największych metropolii Polski w trzecim tysiącleciu. Dopiero pod koniec 2012 roku udało się zaplanować pierwsze pieniądze na remont drogi.– Do połowy tego roku ogłosimy przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca remontu ulicy Curie-Skłodowskiej. Wtedy przebudowa jezdni i torowiska mogłaby się zakończyć do końca 2014 roku – zaznacza Marek Szempliński, ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która będzie nadzorować prace.

Takie zapewnienia oznaczają, że drogowcy rozkopią ulicę w drugiej połowie tego roku. Ze względu na skomplikowane prace potrwają one z pewnością kilkanaście miesięcy. Jak udało nam się dowiedzieć wiadomo już jednak, jakie zmiany odczują kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej po zakończeniu remontu. – Na pewno torowisko na całym odcinku od ronda Reagana do mostu Zwierzynieckiego zostanie wydzielone – potwierdza Marek Szempliński.

Czego jeszcze możemy się spodziewać? Z pewnością o wiele trudniej niż dzisiaj będzie można zaparkować wzdłuż drogi. Dziś oprócz zatoczek wielu kierowców parkuje na pasach zieleni, które przypominają bardziej klepiska. Po przebudowie drogi to się zmieni. Dotychczasowe miejsca parkingowe zostaną uporządkowane, na pewno część z nich pozostanie, ale w niektórych miejscach pojawi się też zieleń i więcej słupków, które uniemożliwią zaparkowanie pojazdu przy ulicy.

Pierwotnie planowane też remont ulicy wraz z odnowieniem mostu Zwierzynieckiego i przebudową ulicy Wystawowej. Już wiadomo, że projekt został okrojony i do końca 2014 roku drogowcy będą prowadzić prace tylko na samej ulicy Curie-Skłodowskiej.

Przebudowa drogi powinna kosztować około 21 milionów złotych. W budżecie miasta na obecny rok zaplanowano na ten cel ponad 886 tysięcy złotych. Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym Wrocławia, inwestycja pochłonie jeszcze 20 mln złotych w 2014 roku. Według założeń WPI dopiero w 2017 roku miasto znajdzie dodatkowe 29 mln 779 tysięcy złotych na przebudowę mostu Zwierzynieckiego i Wystawowej. WPI nie jest jednak sztywnym harmonogramem i jeśli wcześniej uda się znaleźć pieniądze, to most i Wystawowa zostaną odnowione w 2015 lub 2016 roku.Zobaczcie animację przebudowanej ulicy Curie-Skłodowskiej i drogi w stronę Hali Stulecia oraz zoo:
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~dziadostwo 2013-02-16
  10:17:01

  0 0

  Boże, co za dno!!! Kilkusetmetrowy odcinek ulicy będą remontować półtora roku!!! Masakra! To można zrobić w dwa miesiące! Widziałem podobny remont w Chorwacji, w Zagrzebiu. W 2 miesiące się uwinęli.
  Dziadostwo!

 • ~kolo 2013-02-16
  11:40:32

  1 0

  Trzeba jeszcze umieć rozróżnić remont polegający tylko na wymianie nawierzchni od całkowitej przebudowy drogi wraz z instalacjami podziemnymi oraz zmianą geometrii. Jeśli u Chorwatów było to drugie, to pędź na jakąś pielgrzymkę, bo byłeś świadkiem cudu.

 • ~xxx 2013-02-16
  12:28:07

  0 0

  Tylko niech zrobią solidną podbudowę pod torowisko aby się za 15 lat nie zapadło ! I niech kupią tory z mocnej stali a nie żeby się zużyły po 20 latach . Bo tak to będziemy się wiecznie remontować a nie rozbudowywać ! I niech dotrzymają słowa bo już możemy przeczytać w necie że za unijne euro przyznane teraz wybudują tramwaj na Nowy Dwór ! Przez ulicę strzegomską aby nie obciążać legnickiej kolejną linią tramwajową . Ciekawe jaki numer to będzie linii 34 plus ? i jak z Nowego Dworu wyjedzie to gdzie zawinie bo chyba nie na Gaju ?
  Chętnie uzyskał bym odpowiedź od magistratu na to pytanie .

 • ~wroc 2013-02-16
  15:31:57

  0 0

  I jak w tym Wrocławiu ma być lepiej jak debile urzędasy żyją nadal w XIX wieku. Przecież tu KONIECZNE jest wybudowanie drugiego mostu obok Zwierzynieckiego i przebudowa Wróblewskiego tak żeby po dwa pasy ruchu w każdą stronę były od Grunwaldzkiego aż do ulicy Tramwajowej !!!!!

 • ~Predator 2013-02-16
  15:52:03

  0 0

  Ale trzeba pamiętać, że w ciągu 5 lat powstanie most Wschodni do Krakowskiej, który odciąży Zwierzyniecki więc poszerzanie Wróblewskiego nie jest raczej konieczne. Gorzej że przy budowie mostu Wschodnie nie biorą pod uwagę tam torowiska tramwajowego co lepiej skomunikowałoby wschód miasta.

 • ~Obrońcy Parku Szcz. 2013-02-19
  16:08:44

  0 0

  Niedopuścimy do tej przebudowy ze względu na poszanowanie dla charakteru Wyspy oraz ich mieszkańców. Precz z remontem Curie-Skłodowskiej, precz z prezydentem i urzędnikami, wara od nas nieroby z innych miejsc Wrocławia. Jak was nie stać na mieszkania i domki na Wyspie to nie będziecie nam budowali pomników swojej głupoty pod oknami i w ogórdkach działkowych! Jakby was było stać na domki i mieszkania na wyspie to byście też protestowali pokojowo do UNICEF'u itp.
  Viva la rasistens!

 • ~wrocławianin 2013-02-19
  20:00:50

  0 0

  Szyny oczywiście tylko przełożą, bo były ostatnio prostowane.

 • ~Henryk 2013-02-20
  11:53:57

  0 0

  SKŁODOWSKIEJ-Curie jeśli coś! Nauczcie się pisać po polsku! Nazwisko rodowe jest pierwsze.

 • ~pasha 2013-02-21
  07:51:49

  0 0

  Ale po co remontować Skłodowskiej-Curie?? Przecież mieszkańcy Biskupina chcą żyć bez samochodów, dodatkowy most czy obwodnica są im nie potrzebne więc zamiast tracić kasę na ten remont lepiej przeznaczyć ją na ul. Wyszyńskiego! A most Zwierzyniecki przydało by się przerobić na deptak, bo ruch samochodowy przecież szkodzi Parkowi Szczytnickiemu i Hali!

 • ~Czytelnik 2013-02-23
  16:42:00

  0 0

  Brawo! To kara za Akcję Park Szczytnicki. Jak się kilka lat pomęczą na wielkiej wyspie to zrozumieja ile zła APS im przysporzyła.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.