Wiadomości

Przebudowa okolic przejścia Świdnickiego ruszyła. Na pierwszy ogień poszedł plac przed barem Barbara

2014-08-19, Autor: Tomek Matejuk
W poniedziałek ruszyła zapowiadana od dawna przebudowa okolic przejścia Świdnickiego - na pierwszy ogień poszedł teren przed dawnym barem Barbara. Trwają już także poszukiwania firmy, która zajmie się budową naziemnego przejścia dla pieszych przez Świdnicką, zaadaptowaniem przejścia podziemnego na galerię sztuki i budową podwójnych przystanków tramwajowych.

Reklama

Pod koniec lipca udało się wybrać wykonawcę pierwszego etapu przebudowy przejścia podziemnego i terenu w rejonie skrzyżowania ulicy Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej. W ramach tego przedsięwzięcia zagospodarowany zostanie plac przed dawnym barem Barbara, w którym powstaje siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016.

 

Wygrała najtańsza, opiewająca na 2 mln 198 tys. złotych, oferta złożona przez Spes City, która tylko nieznacznie przekraczała szacunki magistratu. Jak zapowiadali bowiem już wcześniej urzędnicy, miasto na tę inwestycję chciało przeznaczyć 2,1 mln złotych. 

 

Teren już ogrodzono, a w poniedziałek rozpoczęły się prace rozbiórkowe nawierzchni i schodów. We wtorek ruszyła natomiast operacja przesadzania 40-letnich cisów, które trafią do parku Wschodniego.

 

Prace skończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oprócz przebudowy terenu przed dawnym barem Barbara, Spes City zajmie się też pielęgnacją zieleni w tym miejscu.

 

>Zobacz, jak ma wyglądać teren przed dawnym barem Barbara

 

 

Dodajmy, że trwa już także przetarg na drugi etap całego przedsięwzięcia - jego wykonawca zajmie się budową naziemnego przejścia dla pieszych przez Świdnicką, zaadaptowaniem przejścia podziemnego na galerię sztuki i budową podwójnych przystanków tramwajowych. Termin składania ofert minie 27 sierpnia.

 

Powtarzane przetargi

 

Przypomnijmy - pierwszy, ogłoszony w kwietniu przetarg na zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego zakończył się fiaskiem.

 

Okazało się bowiem, że tą inwestycją zainteresowana jest tylko jedna firma - Pro Tra Building, która zaproponowała cenę 24 mln 243 tys. 300 złotych. Było to o wiele więcej niż szacowali urzędnicy - magistrat na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć jedynie 15,1 mln złotych. Przetarg więc unieważniono.

 

Urzędnicy postanowili wtedy rozbić całe przedsięwzięcie na kilka odrębnych zadań.

 

- Podzielimy prace na trzy etapy: jako pierwszy zagospodarowany zostanie plac przez barem Barbara, potem przebudowane zostanie przejście podziemne i zbudowane przejście naziemne, a na koniec powstaną nowe przystanki tramwajowe - zapowiadała Małgorzata Szafran.

 

W połowie maja Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił nowy przetarg na pierwszy etap przedsięwzięcia, czyli przebudowę terenu przez dawnym barem Barbara, obecnie przebudowywanym na siedzibę Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Do przetargu stanęło dwóch chętnych: konsorcjum firm Elektrotim i Drobud, które zaproponowało cenę nieco ponad 3 mln 480 tys. złotych i spółka Radpol z ofertą opiewającą na 3 mln 608 tys. złotych.

 

Okazało się, że to znów za dużo jak na możliwości miasta, więc przetarg kolejny raz unieważniono. Udało się dopiero za drugim podejściem, gdy swoją ofertę złożyło Spes City.

 

Jak zmienią się okolice przejścia Świdnickiego?

 

W ramach całej inwestycji ma powstać przejście naziemne na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego, na nowo zagospodarowany zostanie plac przed dawnym barem Barbara, zbudowane zostaną podwójne przystanki tramwajowe  i wreszcie zaadaptowane zostanie przejście podziemne na potrzeby galerii sztuki.

 

W ostatnim etapie przebudowy, nad zabudowanym przejściem podziemnym pojawią się wiaty przystankowe z prętów z włókna szklanego, imitujące budynki, które niegdyś stały w tym miejscu.

 

- To będzie taka instalacja szklista, która stanie się pewnym znakiem Europejskiej Stolicy Kultury i będzie bardzo ładnie podświetlona - zapewniał niedawno prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

 

>Zobacz zdjęcia konstrukcji z włókna szklanego, która stanie nad przejściem Świdnickim

 

O planach przebudowy przejścia Świdnickiego wiadomo już od 2012 roku - wtedy rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. W magistracie tłumaczyli wtedy, że likwidacja przejścia w obecnej formie ma pomóc ulicy Świdnickiej w odzyskaniu reprezentacyjnego charakteru.

 

- Ulica Świdnicka z przecinającą ją przejściem podziemnym zawsze będzie kaleka. Likwidacja przejścia podziemnego jest pierwszym krokiem pozytywnie zmieniającym to miejsce -  mówił wówczas Piotr Fokczyński, główny architekt miasta.

 

Zmiana oblicza tej okolicy już się rozpoczęła - jej pierwszy etap to trwająca przebudowa dawnego baru Barbara na rogu ul. Świdnickiej i Szewskiej, gdzie znajdzie się siedziba biura przygotowującego obchody Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

 

>Zobacz, jak ma wyglądać przejście Świdnickie po przebudowie
Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Tomek 2014-05-08
  10:45:44

  71 0

  Działanie przeciwko mieszkańcom miasta. Zamiast naprawiać drogi budują pomniki władzy. Ciekawe do którego roku mieszkańcy Wrocławia będą jeździć po kocich łbach, 2030?

 • ~trytytyty 2014-05-08
  11:08:42

  0 50

  Drogi są robione cały czas. Wystarczy, że główne są zamknięte, wszystkie mają zamknąć? Estetyka już nie liczy się wcale? Ludzie niewrażliwi na wygląd zostali w tym mieście.

 • ~k 2014-05-08
  11:29:17

  0 57

  Należy zasypać przejście podziemne. I tak jest niefunkcjonalne

 • ~marzanna 2014-05-08
  11:33:32

  33 0

  2014-05-08 11:08:42 ~trytytyty ,Ludzie niewrażliwi na wygląd zostali w tym mieście. ?! wybacz, ale jesli ten projekt nazywasz piekny to gratuluje poczucia gustu, dla mnie to solpol. przejscie dla pieszych jest potrzebne, ale jakas niczemu nie sluzaca ozdoba, wizja jakiegs artysty juz nie, wole zadaszenia nad calym przystankiem, mamy we wrocku pomniki wizjii, wjazd do miasta od bielan, metalowa rama okienna, pochylona i skrecona, rozumime, ze z jakies budowy bo farba nieco juz zlazla,chyba brakowalo jakies cos jansego, biale moze, jakies cos bordo, a moze czerwien... , spada zapewne z jakies samochodu.
  to bym wolal na swidnickiej http://www.twoja-praga.pl/img/informacje/07-2011/_big/wiaty.jpg?1311162771154, albo to http://abcnieruchomosci.pl/wp-content/uploads/2011/09/kosmiczne-wiaty-solidarno%C5%9Bci-by-Tadeusz-Rudzki1.jpg lub u Czechow https://fototramwaj.files.wordpress.com/2013/03/tatra_t3_chaplinovo_namesti.jpg, to jest ladne i uzyteczne, a to co pronuje sie dla prsysyabnku swidnica to nic innego tu zreodlo http://archinea.pl/2012/10/12/przejscie-podziemnie-na-ulicy-swidnickiej-we-wroclawiu-major-architekci-i-nagroda/ jak przerost formy nad trescia, przeciez ta zabudowa niszczy przestrzen nad kaz wlek, jako przestrzen wymiany powietrza wschod zachhod, ciekawa jestem, czy architekci beda jechasc tramwajmi, stac na tym przystanku i czekac na ramwaj od rybnku lub pl dominkanskiego, marnotrawstwo pieniedzy publicznych

 • ~WyDutkany WroWyborca 2014-05-08
  17:30:57

  29 0

  "magistrat na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć jedynie 15,1 mln złotych" - Ładne mi "jedynie" !!! Przecież to jest bezczelne i ordynarne marnowanie publicznych pieniędzy !!! Pieniędzy nas wszystkich w imię zaspokojenia chorych wizji magistratu !!! I jeszcze ów magistracik "rozważy" czy nie zwiększyć tej góry pieniędzy do zmarnowania !!! Przecież w dobie tylu podstawowych potrzeb, na których realizację czeka Wrocław, to jest skrajna niegospodarność !!! Wodzowie tego miasta, opamiętajcie się !!! Przecież idą wybory, a wy szastacie kasą wyborców wydając ją na lewo i prawo, jak nigdy dotąd !!! Po co niszczyć za tę kasę przejście podziemne na Świdnickiej jakąś zbędną galeryjką !!!??? Po co robić tam ZBĘDNE pasy i światła, gdy 50 m dalej są takowe !!!??? Po co takie same nonsensy stawiać przy Młodych Techników, pl.Strzegomskim, pl.JPII czy pl.Kościuszki !!!??? Przecież to są CIĘŻKIE MILIONY ZŁOTYCH tak potrzebne gdzie indziej !!! A skoro już tak nagle zależy wam na matkach z wózkami i na niepełnosprawnych, to UZUPEŁNIJCIE tylko istniejące przejścia podziemne i udogodnienia dla tych osób w postaci wind czy pochylni łączących podziemie z peronami przystankowymi !!!!! Podobno nie ma kasy na drugi tor tramwajowy na ul.Przyjaźni i na poszerzenie jej, żeby nie była 1-kierunkowa, a na dublowanie przejść podziemnych i na jakieś debilne instalacje "szkliste", to ciężką kasę lekką ręką magistrat wydaje :((((( !!!!! Komunikację zbiorową polepszać, a nie ESK-bzdury budować !!!!!!

 • ~ZZ 2014-05-08
  18:55:36

  26 0

  @trytytyty, jeżeli ten planowany kwadratowy parkan z rur od spłuczki nazywasz "estetycznym" to chyba nie mamy o czym rozmawiać. Ludzie wrażliwi na wygląd na szczęście zostali w tym mieście i głośno protestują przeciwko wydawaniu publicznej kasy ta takie badziewie, które po pół roku będzie tak samo straszyć jak ta szara płachta na elewacji stadionu. Większość ostatnich pomysłów magistratu jest skandaliczna i może się podobać jedynie "wrażliwym na wygląd" pochodzącym z podwrocławskich wsi albo studentom z odległych zakątków kraju. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że te najgorsze projekty nie zostaną zrealizowane, czy to z braku funduszy czy dzięki opamiętaniu się pomysłodawców...

 • ~r' 2014-05-13
  15:29:36

  0 12

  @ZZ

  głośnym protestowaniem nazywasz anonimowy komentarz na jakiejś mało popularnej stronie?

 • ~ZZ 2014-05-13
  18:58:41

  20 0

  @r - jeżeli przejrzysz portale z lokalnymi wiadomościami to zauważysz, że pod każdym artykułem o tym beznadziejnym projekcie ludzie wypowiadają się krytycznie. Nie mam zamiaru rozdzierać koszuli pod ratuszem, palić opon i robić majdanu, na pejsbuku konta nie posiadam (a to teraz tam najgłośniej się ujada). Urzędasy przeglądają portale i wiedzą co ludzie o nich myślą a mimo to nic sobie z tego nie robią licząc, że będą siedzieć na stołkach wiecznie. Jak miasto uprze się i wyda ciężkie miliony na tą gównianą przebudowę to trudno, ja w centrum bywam coraz rzadziej więc nie będę musiał się przejmować, że co 15 metrów jest sygnalizator tylko twierdzę, że tą kasę można wydać dużo lepiej. A w sumie jak się zastanowić to ta plastikowa konstrukcja wizualnie doskonale pasuje do obu Solpolów więc może nie będzie tak źle. A jak się komuś nie podoba to zawsze może się przeprowadzić do Łodzi

 • ~A.S. 2014-05-17
  13:52:12

  15 0

  Czyli uszczęśliwiania mieszkańców na siłę ciąg dalszy. Chyba od przyszłego roku rozliczeniowego moje podatki już nie będą płacone w tym mieście skoro idą potem na bezsensowne i odpychające instalacje z plastikowych rurek. O przejściach dla pieszych co 20 metrów nie wspominając...

 • ~Mieszkaniec 46 2014-05-28
  08:40:40

  5 0

  Prof. Radosław Markowski z PAN i Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie
  określił 3 wyzwania dla Polski, które wymagają poważnych zmian, gdyż stanowią hamulec rozwojowy kraju m.in. gruntowna zmiana sadownictwa, kontrola środowiska medycznego a także administracji architektonicznej [wg. mnie np.brak ochrony przestrzeni publicznej i dzika architektura "deweloperska"] takim Wrocławskim przykładem jest biurowiec na pl. Konstytucji naprzeciw Dworca Głównego, do niczego nie pasujący ani ulicy Piłsudskiego ani bryły dworca a sztandarowym jest próba zburzenia przejścia podziemnego i trasy W-Z. Paryża więc nie będziemy mieli chociaż te nasze chłopaki to zapowiadają.

 • ~walbrzych 2014-06-12
  16:19:24

  0 13

  i co sie bulwersujecie i tak dutkiewicz wygra kolejne wybory i kolejne i kolejne i kolejne też wygra PO ma 60% poparcia i od 12 lat rzadzi w miescie. czego wy w sumie oczekujecie? hehehe cieszta sie ze wrocław mimo że się bardzo stara przynajmnien nie jest bankrytem jak poznan czy krakow heheheeh

 • ~adi 2014-06-15
  12:02:52

  0 9

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Wrocuowiok 2014-07-08
  18:12:39

  0 14

  Całą Kazimierza Wielkiego należy uwlolnić od samochodowych szkodników. A to nędzne przejście ze schodami dla słoni, a nie ludzi należy jak najszybciej zasypać. Wstyd, że w XXI w we Wrocławiu Stare Miasto jest Przecięte 6 pasmową autostradą - ściekiem komunikacyjnym.

 • ~123 2014-07-23
  21:37:17

  11 0

  Dla Dutkiewicza miano najwolniejszego miasta w Polsce to za mało. Teraz celujemy w najwolniejsze miasto w Europie a kluczem do tego jest stawianie świateł co 20 metrów i wszechobecna czerwona fala. A komu się nie podoba niech przeprowadzi się do Łodzi... tam jest mniej świateł a za to ronda

 • ~joukipauki 2014-08-19
  22:33:18

  4 0

  Po co komu te pomniki z kartonu, po co komu forum muzyki za miliardy, kiedy kocie lby i rdzewiejace slupy na ulicach.. bedziecie sie smazyc w piekle wladzo na czele z dup**wiczem.

 • ~ciura 2014-08-20
  08:39:39

  3 0

  a co byscie powiedzieli na takie zadaszenia nad przystankiem swidnicka ? http://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/20771/W-Lodzi-ruszyla-budowa-dworca-tramwajowego.html

 • ~Janio 2014-11-13
  10:25:05

  0 0

  Wszyscy od zawsze twierdzą, że NIE MOŻNA ŻYĆ BEZ MÓZGU, a tu proszą – we Wrocławiu jest kilka osób, które wymyśliły przebudowę przejścia świdnickiego i żyją i biorą za to kasę ! Naszą kasę !

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.