Kultura
Przed nami ostatnia z imprez towarzyszących Festiwalowi PROGRESSteron
Spotkanie będzie okazją do przedstawienia wybranej twórczości kobiet – artystek i reżyserek, które posługują się formami audiowizualnymi: filmem, wideo, nowymi mediami. Pojęcie „filmowego spojrzenia” posłuży do omówienia kobiecej ekspresji i jej zróżnicowania tematycznego, stylistycznego i medialnego. Natomiast propozycja „kilku spojrzeń“ pozwoli na intertekstualne odczytanie prac między innymi Claudii Llosy, Julie Taymor, Bogny Burskiej. Interpretacja teoretyczno-filmowa, kulturowa i genderowa pozwoli na ukazanie wieloaspektowości kina oraz sztuki kobiet. Sposoby obrazowania kobiet w kinie, twierdzi amerykańska krytyczka Jill Dolan, są pełne sprzeczności. Interesującym postaciom kobiecym towarzyszą schematyczne i stereotypowe wizerunki.
Dyskusja zorganizowana w ramach imprezy towarzyszącej Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteorn będzie próbą odpowiedzi na pytania o społeczno-kulturowe, etniczne i rasowe a także seksualne i genderowe aspekty kobiecości na ekranie. Zaproszeni goście dokonają analizy reprezentacji kobiecości z różnych perspektyw, zastanawiając się, idąc tropem Dolan, co te obrazy, „robią” i co mogą „oznaczać”. Panoramę badań nad kinem kobiet zarysuje dr hab. Małgorzata Radkiewicz, autorka książki „Władczynie spojrzenia”. Dr Ewa Toniak odniesie je do tradycji sztuki wizualnej.
Małgorzata Radkiewicz, filmoznawczymi i krytyk filmowy, założycielka i kierowniczka Podyplomowych Studiów z Zakresu Gender UJ. Autorka książek: W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter(2001), Derek Jarman. Portret indywidualisty (2003), „Młode wilki” polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90.(2006) oraz Władczynie spojrzeniamówić będzie o twórczości filmowej kobiet, artystek i reżyserek, o sposobach kobiecej ekspresji, jej zróżnicowaniu tematycznym, stylistycznym i medialnym, a także o sposobie przedstawiania płci i seksualności w kinie. Nawiąże też do innych tematów leżących w polu jej zainteresowań, które związane są z filmem i pojęciem gender.
Ewa Toniak, historyczka i krytyczka sztuki. W latach 2003-2005 wykładowczyni na Gender Studies przy ISNS UW, w semestrze letnim 2008 na Gender Studies w IBL PAN. Współautorka - wraz z zespołem prof. Marii Janion - wystawy "Polka. Medium-cień-wyobrażenie" (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2005), a także projektu "Miejsce kobiet w polskiej literaturze, ideach i wyobraźni XIX i XX wieku" (grant KBN 2004/2005).Zajmuje się sztuką współczesną w perspektywie feministycznej. W książce Olbrzymki. Kobiety i socrealizm„analizując różne teksty kultury zastanawia się nad realną i symboliczną obecnością kobiet w sferze publicznej około 1950 roku, sposobami kodyfikacji kobiecego (i męskiego) ciała, wizerunkami (typami) postaci kobiet w sztuce socrealizmu (jak np. alegorie Pracy) i miejscem czy też brakiem miejsca dla kobiecego pożądania w ówczesnej literaturze i sztuce”.
Zobacz także
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Radkiewicz i Ewa Toniak,odbędzie sie ono 30marca o godz. 18.- 20. w Księgarnii Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2, wstęp wolny
Tagi: Rozwojowy Festiwal dla Kobiet PROGRESSteron, kobieta Wrocław, festiwal dla kobiet, wykłady, warsztaty, spotkania
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 693