Wiadomości

Przestawią światła na Strzegomskiej: Nowy Dwór znów przyjazny dla autobusów

2011-02-17, Autor: Bartłomiej Knapik
Pamiętacie, że po remoncie Strzegomskiej, który kosztował ponad 44 mln zł, na wydzielonym pasie ruchu tylko dla autobusów tracą one po półtorej minuty na każdym przystanku, bo światła dla nich są źle ustawione? Urzędnicy z magistratu już zlecili poprawienie programów sterujących sygnalizacją świetlną.

Reklama

Niecały miesiąc temu pisaliśmy, że po zakończeniu remontu okazało się, iż światła dla autobusów palą się zbyt krótko za rzadko oraz bez jakiejkolwiek synchronizacji z wcześniejszymi i następnymi skrzyżowaniami. W efekcie autobus na tzw. krzyżówce na Nowym Dworze musi czekać na zielone światło minutę i 54 sekundy.
W godzinach szczytu przez ten przystanek przejeżdża nawet 40 autobusów na godzinę, jednak światło pali się tak krótko, że na jednym zielonym przejeżdżają tylko dwa. W efekcie korek autobusów próbujących dotrzeć do przystanku sięga nawet 6 pojazdów. Krótszego zielonego światła dla autobusów nie dało się ustawić – bo nie pozwalają na to przepisy.

To się już wkrótce zmieni.
- Zleciliśmy już zastosowanie systemu detekcji i akomodacji w sygnalizacji świetlnej na tej ulicy. Nie tylko system będzie wykrywał zbliżający się autobus i dostanie on zielone światło, ale także, jeśli autobusów będzie więcej, co na tej ulicy się zdarza, dłużej będzie się dla nich paliło zielone światło – tłumaczy Elwira Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami we wrocławskim urzędzie miasta.
- Autobus będzie wykrywany na pierwszym skrzyżowaniu i wszystkie cykle świetlne na całej ulicy będą dostosowane do tego, żeby przejechał Strzegomską jak najszybciej. Co więcej, jeśli będzie ich więcej, długość palenia się świateł będzie się wydłużała: najpierw do 90 a potem do 1o0 sekund, w zależności od liczby wykrytych autobusów – dodaje.

Gdy światła już tak zaczną działać, nie będzie miało znaczenia, że Strzegomską wciąż czeka jeszcze ostatni etap remontu – położenie tzw. warstwy ścieralnej, bo po zakończeniu tych prac wciąż będzie działał ten zapowiadany właśnie nowy program sygnalizacji świetlnej. Niestety nie ma jeszcze dokładnej daty jego wprowadzenia: - Jest pewien kłopot, bo system zastosowany przez firmę z Poznania używa innego programu komputerowego od tego, który stosujemy we Wrocławiu. Dlatego potrzebujemy jeszcze trochę czasu - mówi Elwira Nowak.

Jak to wygląda w tej chwili, jeszcze przed wprowadzeniem tego nowego systemu sygnalizacji świetlnej, możecie zobaczyć w filmiku Mateusza Rurańskiego.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2011-02-17
  00:11:21

  0 0

  [wpis został usunięty za naruszenie regulaminu]

 • ~ 2011-02-17
  07:05:40

  0 0

  Taaaa. PRzestawią tak, że zielone dla autobusów będzie dopiero po jego wykryciu... za 2 minuty jak na Bema. Priorytet dla autobusów będzie polegał na tym, że zielone w ogóle będzie się dla autobusów pojawiało, jak to ktoś powiedział.

 • ~ 2011-02-17
  08:40:06

  0 0

  a nie można to postawić normalnych świateł dla naszych busów ? po prostu żeby paliły się trochę częściej albo dłużej ??? po co te kombinacje - wyczuje autobus nie wyczuje , ja tego działania systemu nie rozumiem.
  Redaktorzy, napiszcie proszę coś o niedziałających zwrotnicach tramwajowych (np. przed reagana z biskupina, na k. wielkiego w kierunku pl. społecznym) Motorniczy wysiadają, zmieniają , marzną , czas ucieka, czerwone się zapala ....... przecież to średniowiecze, jak się popsuło to trzeba po prostu ......naprawić , a tu nic.....Dramat z tą komunikacją. Ale "ważni: tylko rączki rozkładają....Wstyd!

 • ~ 2011-02-17
  08:56:02

  0 0

  Ciekawe czy pomyśleli o tym, że kilkanaście sekund autobus straci na "wymianie" pasażerów....

 • ~ 2011-02-17
  10:38:15

  0 0

  Wczoraj miałem nieprzyjemność jechać dwa razy autobusem 128. Dlaczego ten autobus tak wolno jedzie?! Nie było korków a wlokłem się od przystanku do przystanku z prędkością może 30 km/h. Do tego kierowca czekał, nie wiem na co, na kilku przystankach po minucie czasu. Przecież to farsa i surrealizm. Kto za to odpowiada?

 • ~ 2011-02-17
  11:19:37

  0 0

  Bo taki ma rozkład, więc musi tak jechać.

 • ~ 2011-02-17
  11:22:34

  0 0

  SpecialK - takie są czasy przelotu dostosowane do korków a, że korków nie ma to trzeba równać. Ja na 128 odjeżdżałem zawsze 5-10 minut po czasie z pętli bo i tak w okolicach placu Bema byłem o czasie i później musiałem równać czas jadąc 20km/h.

 • ~ 2011-02-17
  14:02:21

  0 0

  Z tego przystanku jedzie kilka autobusów w to samo miejsce. Zlikwidować połowę i po krzyku :)

 • ~ 2011-02-17
  21:39:46

  0 0

  Skandal, gańba i granda!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.