Wiadomości
Przewiercili się pod dnem Odry, by dostarczyć ciepło na Kępę Mieszczańską [FOTO]
O planach podłączenia Kępy Mieszczańskiej do miejskiej sieci ciepłowniczej donosiliśmy już w połowie zeszłego roku.
Zobacz także
- Po raz pierwszy włączamy do sieci tak duży obszar miejski. To nasz sztandarowy projekt i jednocześnie duże wyzwanie - mówił wówczas Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji w Fortum.
Chodzi dokładniej o północną, należącą do wojska część Kępy Mieszczańskiej, gdzie - po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - będą mogły powstać budynki mieszkalne.
Teraz cała inwestycja jest już gotowa - w jej ramach fiński koncern wykonał odcinek sieci wzdłuż ulicy Kurkowej, a także blisko 220-metrowy przecisk, który pozwolił na poprowadzenie rur ciepłowniczych pod dnem Odry.
- Technologia przecisku wykorzystana przy podłączaniu Kępy Mieszczańskiej jest bardzo innowacyjna i unikatowa jak na polskie warunki. Na uwagę zasługuje fakt, że stalowe rury ciepłownicze poprowadzone pod Odrą są lekko ugięte, a nie proste jak ma to miejsce przy tego typu projektach. W najgłębszym miejscu przecisk znajduje się 15 metrów pod poziomem lustra wody - tłumaczy Włodzimierz Popielewski, manager inwestycji sieciowych i produkcyjnych Fortum.
Do otworu wywierconego pod dnem Odry wprowadzono dwie giętkie rury osłonowe z tworzywa sztucznego i średnicy 630 mm każda, do których następnie wsunięto stalowe preizolowane rury ciepłownicze, każda o średnicy 250 mm.
- Tego rodzaju rury otoczone są pianką poliuretanową i zabezpieczone płaszczem z wytrzymałego polietylenu o dużej gęstości. Ponadto są wyposażone w systemy wykrywania wilgoci, które pozwalają na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności - podkreślają w Fortum.
Według szacunków przedstawicieli fińskiej firmy, łączne zapotrzebowanie na moc cieplną Kępy Mieszczańskiej będzie oscylowało w granicach 10 – 11 MW, co oznacza, że ciepło trafi do około 4 tysięcy przyszłych mieszkańców.
- Wrocław należy do najprężniej rozwijających się miast w Polsce, dlatego deweloperzy są zainteresowani budową domów wielorodzinnych w dotychczas niezagospodarowanych, atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Kępa Mieszczańska. Dzięki podłączeniu tego terenu do naszej sieci budynki zyskają dostęp do ciepła sieciowego, co oznacza, że będą mogły być ogrzewane w najbardziej efektywny i przyjazny dla środowiska sposób - dodaje Jacek Uhryn z Fortum.
Tagi: kępa mieszczańska, fortum, sieć ciepłownicza Wrocław, Piotr Górnik, Włodzimierz Popielewski, Jacek Uhryn
Zobacz także
Komentarze (3):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
47415 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
29080 -
Życzenia na Boże Narodzenie, które spodobają się każdemu! Świąteczne wierszyki, sentencje, rymowanki, cytaty [24.12.2023]
21211 -
Duża awaria na kolei. Pociągi utknęły w trasie. Wielkie opóźnienia
12093 -
Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych Życia". Szokujący live chwilę przed śmiercią: "Mnie to dusi!" [FILM]
10088
Najczęściej komentowane
-
Aquapark zamknął parking. W jego miejscu będzie fotowoltaika. "Można przyjeżdżać komunikacją"
7 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
5 -
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
5 -
Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń
5 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~dziadu 2015-02-09
19:43:19
To jest wyczyn godny artykułu na głównej! Gonimy technologicznie świat! Tymczasem sto lat temu gdy budowano paryskie metro i okazało się, że teren jest tak podmokły że bagiety musieli by kopać w błocie wpadli na pomysł żeby wbić w ziemię rury, puścić chłodziwo i zamrozić to błoto. I dało się wykopać...
~c. 2015-02-10
08:26:00
a znalezli dinozaura !?
widac amaterialach prasowych ..
wow...
:)
maja poczucie humoru ! :)
~Tarbin 2015-02-10
18:41:39
Teraz trzeba przekopać się pod dnem w innym miejscu, aby wreszcie zabrać rury z mostu pomorskiego