Wiadomości
Przez miesiąc zamykali ulice przy szkołach. Oto wyniki pilotażu programu „Szkolna ulica”
Wrocławscy magistrat podsumował październikowy pilotaż projektu „Szkolna ulica”. To rozwiązanie polegające na zamykaniu dróg dojazdowych do wrocławskich szkół, na kilkadziesiąt minut przed pierwszym dzwonkiem. Choć miasto mówi o sukcesie pilotażu, ostatecznie zdecydowało się utrzymać zmieniona organizację tylko w jednej z testowanych lokalizacji.
„Szkolna ulica” to pomysł Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, który zainspirował się działaniem „Schulstraße” wdrażanym w Wiedniu. Akcja polegała na czasowym wyłączaniu wybranych ulic dla ruchu samochodowego. Działanie takie miało zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, pasażerów komunikacji miejskiej oraz użytkowników rowerów i hulajnóg, a także promować zdrowy tryb życia.
Zobacz także
Projekt w październiku był realizowany przed szkołami przy Gałczyńskiego i Krajewskiego. Wrocławski magistrat ogłosił we wtorek, że zakończył się on sukcesem. Miasto powołuje się na analizy i obserwacje przeprowadzone przez urzędników z Biura Zrównoważonej Mobilności, a także pozytywne opinie dyrektorów szkół, strażników miejskich i członków rad osiedli.
Po pilotażu podjęto jednak decyzję, że rozwiązanie nadal ma być praktykowane tylko przed jedną ze szkół biorących udział w pilotażu. – Zdecydowaliśmy, że projekt będzie kontynuowany przy Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Gałczyńskiego. Wskutek zmian w organizacji ruchu ograniczono niebezpieczne sytuacje, co potwierdzili strażnicy miejscy, wspierający projekt. Przychylne kontynuacji projektu były także dyrekcja szkoły oraz Rada Osiedla Ołtaszyn. Istotne było dla nas, że większość rodziców z tej szkoły, którzy wypowiedzieli się w ankietach, opowiedziała się za utrzymaniem ograniczenia ruchu przy szkole – mówi oficer piesza Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Anna Szmigiel-Franz.
W drugiej lokalizacji, na ul. Krajewskiego, zdecydowano o przywróceniu poprzedniej organizacji ruchu. – Nadal będziemy dążyć do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci przed tą szkołą, dlatego do końca tego roku przedstawimy propozycję zmiany organizacji ruchu w obrębie placówki. Zebrane wyniki badań oraz opinie użytkowników są dla nas istotnym wkładem. Projekt będziemy konsultować z dyrekcją szkoły oraz radą osiedla, licząc na to, że wypracujemy najkorzystniejsze dla najmłodszych użytkowników rozwiązanie – dodaje Anna Szmigiel-Franz.
Wrocławski magistrat zaznacza, że na wniosek dyrektorów szkół, podobne rozwiązanie w najbliższym czaie może być testowane także w innych częściach miasta.
Czy uważasz, że poranne zamykanie ulic przy szkołach to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 1824
Tagi: szkolna ulica, szkoły, kierowcy, droga do szkoły, gałczyńskiego, krajwewskiego, storczykowa, zamknięta ulica, zakaz wjazdu, samochodem do szkoły
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
175322 -
Tylko bumer zna te wrocławskie ciekawostki
82310 -
Marsz Równości przeszedł ulicami Wrocławia. To święto osób LGBT+ [ZDJĘCIA]
48129 -
Pierwszy poziom zagrożenia dla Wrocławia. Niebezpieczny dwutlenek azotu w powietrzu
44745 -
Wrocław: Kierowca opla jechał drogą S8 jak szalony. Wiózł nieprzytomną córkę do szpitala
43592
Najczęściej komentowane
-
Wrocławskie koszmarki - budynki wstydu we Wrocławiu
4 -
Sutryk: "Jutro odchodzę ze stanowiska. Baj, baj". Ale stawia warunek
4 -
Wrocław: Aktywiści zablokowali ulicę Powstańców Śląskich. Z jezdni ściągała ich policja [ZDJĘCIA]
3 -
Wrocław: Wykolejenie tramwaju na Arkadach. Torowisko nie doczekało się remontu
2 -
Wrocławska Masa Krytyczna. Duże utrudnienia w ruchu w centrum [TRASA]
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert