Wiadomości

Przystanki Tramwaju Plus różnią się od pierwszego pomysłu, bo to nie był projekt

2011-08-16, Autor: Bartłomiej Knapik
Wiemy dlaczego przystanki Tramwaju Plus tak bardzo różnią się od pierwszych wizualizacji – to nieprawda, że urzędnicy najpierw zapłacili za projekt, a potem wyrzucili go do kosza i postawili konstrukcję z katalogu. To co widzimy obecnie to efekt pierwszego projektu, za który zapłaciliśmy.

Reklama

Niedawno pokazywaliśmy wam nowe przystanki, które są w tej chwili montowane na Gaju. Nie ma tam jeszcze szyb, rozkładów jazdy itd. - właściwie stoi sama konstrukcja. Jednak już teraz widać, że nieco się ona różni od wizualizacji – choćby tym, że wiaty miały mieć łagodne łuki, a na zdjęciach zobaczycie kąty ostre.

Różnica jest spora, ale co najważniejsze okazuje się, że montowane nowe wiaty peronowe bardzo przypominają produkt z katalog firmy mmcité o nazwie Aureo (który możecie zobaczyć na ilustracji obok). Choć nasze wiaty będą miały odrobinę inny dach i krótkie wiatrołapy z zielonymi wstawkami, to są bardzo podobne.Na forach internetowych pojawiła się wątpliwość, czy przypadkiem miasto najpierw nie zapłaciło za projekt (ten z wizualizacji przygotowany przez firmę Biprogeo), a potem wybrało projekt z katalogu. Czyli wyrzucono pieniądze z błoto. Okazuje się, że to nieprawda.
- Biprogeo nie projektowało wyposażenia przystanków, a jedynie wykonywało koncepcje zagospodarowania terenu oraz wizualizacje proponowanych rozwiązań koncepcyjnych. Nie wykonywaliśmy projektów budowlanych wyposażenia przystanków, a jedynie projekty przystanków do poziomu zero, tj. nawierzchni, fundamentów, sieci itp. Te elementy wykonywane były na etapie budowy trasy tramwajowej. Natomiast szczegółowe projekty wyposażenia tzw. projekty warsztatowe przygotowywała dopiero firma Elektrotim, która wygrała przetarg na dostawy wyposażenia – tłumaczy Paulina Tyniec, szefowa programu Tramwaj Plus we wrocławskim magistracie. - Projekt wiaty powstał w oparciu o tę pierwszą koncepcję, ale nie jest dokładnie taki sam choćby dlatego, że wiele elementów wymagało doszczegółowienia i rozwiązania pod kątem przyszłej eksploatacji. Zmienił się na przykład system odprowadzania wody z dachu, Elektrotim zaproponował również, żeby zastosować sprawdzone rozwiązania z innych konstrukcji wiat i na to przystaliśmy. Dlatego przystanki, które są właśnie stawiane, różnią się od tych z wizualizacji. Nie są to jednak różnice znaczące, gdyż dążyliśmy do tego aby we wszystkich elementach, nie tylko w wiatach, zachować maksimum rozwiązań zaproponowanych w koncepcji – dodaje.

Przypomnijmy, że tak samo będą wyglądać inne przystanki w mieście.
- Mamy już nowy model przystanku, zaprojektowany dla Tramwaju Plus i tego kierunku będziemy się trzymać, żeby mieć jednolity wygląd wiat w całym mieście – tłumaczy nam taką decyzję Beata Urbanowicz, plastyk miejski.
To zaś oznacza, że nowe wiaty przystankowe będą (władze chcą przed Euro wymienić ich ok. 200) wyglądać tak jak te dla Tramwaju Plus – jedyna różnica, że będą szare. - Na nowych przystankach zastosujemy ten sam odcień szarego, którego już używamy: oznaczony symbolem RAL 9007. Ten kolor już mamy w mieście i będziemy się go trzymali – mówi Beata Urbanowicz.

Gmina nie chce płacić za nowe przystanki. Przedsięwzięcie ma być realizowane w koncesji na roboty budowlane lub usługi (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego, PPP).
- Zaczniemy od tych przystanków, gdzie częścią wiat są reklamy. Umowy się już pokończyły i możemy to zrobić. Koncesjonariusz będzie mógł zarabiać na wynajmie przestrzeni reklamowej – mówi Beata Urbanowicz.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~2 2011-08-15
  22:05:21

  0 1

  znowu brzydsze niż planowali. co za wiocha.

 • ~paul123 2011-08-15
  22:31:51

  0 2

  Wiocha to malo powiedziane. Wiaty peronowe? A to tam w ogole sa perony? Ze zdjecia nie wyglada. Pewnie jest jak na Grunwaldzkim albo max zwykly chodnik. To beda tez przystanki bez barier czy jak?

 • ~ 2011-08-15
  23:24:41

  0 1

  Okropne... wizualka była tak samo niepraktyczna w złą pogode, ale przynajmniej ładna ;(

 • ~paul123 2011-08-15
  23:42:45

  0 0

  Nie no, kurka... musze to skomentowac... "Paulina Tyniec, szefowa programu Tramwaj Plus we wrocławskim magistracie. - Projekt wiaty powstał w oparciu o tę pierwszą koncepcję, ale nie jest dokładnie taki sam choćby dlatego, że wiele elementów wymagało doszczegółowienia i rozwiązania pod kątem przyszłej eksploatacji. Zmienił się na przykład system..." bla bla bla, bla bla bla... Potraktowano nas mniej wiecej tak: Tatus pokazuje synkowi ze dostanie cos takiego: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/Porsche911997.jpg/800px-Porsche911997.jpg a w rzeczywistosci synek dostał cos takiego: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/81/Polski_Fiat_126p_rocznik_1973.jpg/800px-Polski_Fiat_126p_rocznik_1973.jpg Ojciec tlumaczy: "No, to jest samochod w oparciu o pierwsza koncepcje ale wiele w nim elementow wymagalo uproszczenia i rozwiązan pod katem przyszlej eksploatacji..." A tymczasem w Dubaju, z powodzeniem funkcjonuja klimatyzowane przystanki http://www.geekweek.pl/wp-content/files_flutter/jt_th_bed743d08114c54bf92e6fd6ac1cf82e_12719113151.jpg

 • ~paul123 2011-08-15
  23:53:53

  0 0

  http://www.youtube.com/watch?v=qpkK2Aee7fM

 • ~ 2011-08-16
  07:55:11

  0 1

  szara pni plastyk............nieststy prawa ręka prezydenta może wszystko i za każde pieniądze - szaro buro smutno jak w piż....taczki i wywozić tę ekipę jak najszybciej!

 • ~rosi71 2011-08-16
  09:13:37

  1 0

  ja piernicze, przestancie wiecznie narzekac, juz mam dosyc wchodzenia na ta stronke i w kazdym artykule same negatywne komentarze! ludzie cieszcie sie, mamy nowe ladniejsze przystanki zamiast starych z polamanymi siedzeniami, nowy ladny tramwaj tam gdzie go nie bylo, wiec nie wiem na co tu narzekac. Troche lipa ze beda szare te przystanki, ale jak sie juz ten szary nazwie srebrnym to juz lepiej, a jezeli mialyby byc czerwone to by bylo ze pstrokate, brązowe że gó****ne, niebieskie tez by komus nie podpasowaly, wiec przestancie tak wiecznie narzekac!!!!

 • ~Sivert 2011-08-16
  09:44:56

  0 0

  Z punktu widzenia statyki ta czerwona wiata przystankowa może być niebezpieczna :P

 • ~ 2011-08-16
  10:23:48

  0 0

  nie wchodź na forum-prosta sprawa rosi71 - jeden z niewieli portali który nie włazi w tyłek magistratowi i można sobie ulzyc.........chociaż słownie;-)

 • ~ 2011-08-16
  11:42:01

  0 0

  Wiata jest przede wszystkim po to by chronić podróżnych od warunków atmosferycznych, ta bardzo kiepsko będzie chronić, więc to bardzo kiepska wiata, poza tym, że jest brzydsza od tych brązowych, które są w mieście. I teraz miasto wyda kupę kasy, by lepsze zamienić na gorsze... świetnie... :/ PS. Ola nie zawracaj... ;)

 • ~ 2011-08-16
  11:44:03

  0 0

  Wiata jest przede wszystkim po to by chronić podróżnych od warunków atmosferycznych, ta bardzo kiepsko będzie chronić, więc to bardzo kiepska wiata, poza tym, że jest brzydsza od tych brązowych, które są w mieście. I teraz miasto wyda kupę kasy, by lepsze zamienić na gorsze... świetnie... :/ Poza tym głupotą jest wymieniać wszystkie przystanki w mieście (jak rozumiem docelowo ma się tak stać), tylko dlatego, że powstanie 50 nowych przystanków Tramwaju (który miał być TramwajemPlus). To jest marnotrawstwo pieniędzy, niegospodarność. PS. Ola nie zawracaj... ;)

 • ~luki 2011-08-16
  16:45:55

  0 0

  Cieszy mnie, że Wrocław dzięki wiatom ładnieje, ale.. Odnoszę wrażenie, że tu chodzi bardziej o opinię plastyka miejskiego niż faktyczne funkcje wiaty. "Ładne", bo Pani Plastyk tak powiedziała. Co za różnica dla przeciętnego użytkownika czy jest to kolor szaroaluminiowy czy silvermatalic, skoro nadal wieje na gościa wiatr pod wiatą. Ja bym akurat urozmaicił wiaty w zależności od dzielnicy:D (ale nie mam na to wpływu;) i podzielił te długie na segmenty oddzielone szybami z przydatnymi informacjami.

 • ~ 2011-08-16
  17:26:03

  0 0

  Panele z "przydatnymi informacjami" (a także reklamami) miały się znaleźć na tylnej ścianie wiaty, zazwyczaj w ilości 4-5 sztuk w przypadku wiaty długiej. Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn w załącznikach do ponownego przetargu (po tym jak unieważniono pierwszy z powodu rażąco wysokich cen), większość paneli informacyjnych została skreślona i zamieniona na przeźroczyste panele szklane. Mało tego! Nawet nie chciało im się tworzyć nowych załączników do OPZ, tylko w istniejących poskreślali na czerwono poszczególne panele. Na przykładzie przystanków z ul. Świeradowskiej: http://www.wi.wroc.pl/html/przetargi/pliki/p_13_2011/b/110329_przystanek_nr_3_i_4.pdf

 • ~por 2011-08-16
  18:33:49

  0 1

  brzydkie, niewygodne, małe i nie mają nic charakterystycznego, wyróżniającego. Taki szary PRL.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.