Wiadomości

Rada miejska uchwaliła politykę rowerową

2010-10-15, Autor:
Trzy lata później niż obiecywano, ale wreszcie jest. Rada miejska jednogłośnie uchwaliła dziś politykę rowerową. Będzie m.in. więcej ścieżek rowerowych tworzących spójną sieć, parkingi dla rowerów, integracja z kursowaniem tramwajów i autobusów. Tylko nie wiadomo kiedy

Reklama

Polityka rowerowa, to: - Spójna strategia działań, które podejmiemy, żeby do 2015 roku co 10 wrocławianin dojeżdżał do pracy rowerem. Dziś szacujemy, że takich ludzi jest 3 procent. Nasz cel jest ambitny, ale realny – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.



Na sesji prezentował ją Zbigniew Komar, dyrektor w departamencie infrastruktury wrocławskiego magistratu. Założenia tego dokumentu to: więcej ścieżek rowerowych tworzących spójną sieć, parkingi dla rowerów, integracja z kursowaniem tramwajów i autobusów oraz promocja.
Najpoważniejszy zawód jest taki, że to chwytne hasła, ale nie idą za nimi konkrety.

- Większych konkretów wpisywać nie możemy, bo nie do tego służy ten dokument. Nie możemy teraz zapisać, że potrzeba jeszcze 15 zadaszonych parkingów rowerowych, bo za rok może się okazać, że potrzeba ich 30 – przekonywał Zbigniew Komar. - Na jego podstawie będą przygotowywane harmonogramy i szczegółowe projekty wykonawcze – dodaje.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie skończy się na kiełbasie wyborczej i za tymi zapisami pójdą konkretne pieniądze i inwestycje.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~ 2010-10-14
    21:05:48

    0 0

    Recepta na Rowerowy Wrocław jest prosta: rower musi stać się częścią socjo-politycznego mainstreamu. Tak rodziło się to na Zachodzie i tak też musi stać się i u nas. Debata w RM o rowerach, deklaracje i ogólna zgoda "ponad podziałami" to dobry znak. Z całego dokumentu najważniejszy jest cel 10% ruchu rowerowego na ulicach Wrocławia za 5 lat. To kolosalna różnica, bo dziś mamy ok 1-2% (choć nikt nie ma rzetelnych danych tak naprawdę). Czyli zamiast dwóch czekających na światłach cyklistów, będzie ich stało... dziesięciu. Tyle teoria. W praktyce dopiero się okaże czy za deklaracjami pójdzie kasa, bo bez nie ani rusz.

  • ~ 2010-10-14
    23:38:39

    0 0

    Nie wierze w ani jedno slowo, sa mistrzami braku konkretu

  • ~ 2010-10-15
    07:36:07

    0 0

    Podstawowa sprawa: jak gdzieś jadę na rowerze to chcę go zostawić gdzieś, gdzie mi go nie podpierniczą. Mam przypiąć rower do wygiętej rury? Nie ma co kopiować rozwiązań z Holandii. Polska to cudowny kraj, tylko ludzie k***y. Jak wystawią mi jakieś a'la garaże rowerowe to proszę bardzo - nie wsiądę do auta w okresie wiosna-jesień).

  • ~ 2010-10-15
    07:48:03

    0 0

    Jak się Komar za to wziął to na pewno będzie wywrotka jak z tramwajem plus. Specjalista od wszystkiego...

  • ~ 2010-10-15
    14:02:40

    0 0

    Ściema wyborcza tylko i wyłącznie. Pięć lat temu też miało być pięknie, a potem Pan Dutkiewicz uciekł przed rowerzystami jak zaczęli mu zadawać pytania odnośnie niedotrzymanych obietnic.i

  • ~ 2010-10-16
    21:21:48

    0 0

    Polityka rowerowa to ściema i nie ma co się do niech przychrzaniać . To drogowskaz. Teraz mają być harmonogramy coroczne i co 4 lata. Podyskutujemy jak zobaczymy pierwszy harmonogram i zastanowimy się na ile on może zwiększyć ruch rowerowy.
    Potem będziemy kontrolować czy harmonogramy są realizowane bez poślizgu.
    W każdym bądź razie jest teraz pora na składanie propozycji wpuszczenia rowerów do centrum.
    Propozycja jest prosta .Objąć centrum Strefą Ruchu Uspokojonego 30 km/h. I tak średnia prędkość w centrum to ok 16km/h
    Pozwoli to na zwężenie pasów ruchu i wygospodarowanie miejsca dla pasów dla rowerów w jezdni.
    Należy wyznaczyć wzdłuż większości przejść dla pieszych przejazdy rowerowe aby rowerzyści nie jeździli po zebrze.
    Nie ma znaczenia czy na chodnikach przed przejazdem są ddr bo kodeks drogowy zezwala w wielu przypadkach na jazdę po chodniku.
    Nie widzę zatem powodu aby przez każdą jezdnię rower przeprowadzać i nie dziwię się, że mało kto to robi.
    Zatem należy dopilnować aby na skrzyżowaniach gdzie się dla pieszych obniża krawężniki, krawężnik był obniżony jeszcze dalej o 2 metry aby można było wyznaczyć przejazd rowerowy.

  • ~ 2011-01-23
    15:27:11

    0 0

    878 tys zł to odpowiedź budżetu miejskiego na potrzeby rowerowe miasta. Za takie pieniąądze to nawet dziur w śieżkach rowerowych nie ubędzie. MIasto nie ma koncepcji rowerowego miasta. Na rowerach będzie dojeżdżało wielu, jeśli będą zbudowane warunki do jeżdżenia rowerwmi, potrzebne są drogi rowerowe z osłonami przed wpływami atmosferycznymi

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.