Wiadomości

Radni zdecydowali: trzy kamienice przy skrzyżowaniu Legnickiej do wyburzenia

2011-07-08, Autor: Bartłomiej Knapik
Jednogłośnie rada miasta zdecydowała w czwartek o wyburzeniu trzech przedwojennych budynków przy ul. Legnickiej. Planiści przekonali ich, że trzeba będzie je poświęcić dla poszerzenia tej ulicy.

Reklama

Koronnym argumentem, który przekonał radnych (jeszcze w środę część z nich chciała ratować kamienice) było stwierdzenie urzędników: to nie my wymyśliliśmy:
- Już w planie ogólnym z 1988 roku, a potem w studium kierunków i zagospodarowania przestrzennego kamienice stoją w pasie jezdni. I musimy je tam zostawić (zostawić w pasie jezdni, czyli przeznaczyć do wyburzenia - przypis BK) – mówił Jacek Barski, dyrektor departamentu architektury i rozwoju we wrocławskim magistracie.

Chodzi o przedwojenne budynki jedną bliżej Kauflandu, dwie naprzeciwko zburzonego niedawno tzw. Kwadratu. W poniedziałek pisaliśmy o  projekcie miejscowego planu zagospodarowania dla zachodniej części ul. Legnickiej, który zakłada ich zburzenie. Częścią planu jest mapa (obok tekstu), na której zobaczycie, że kamienice: Legnicka nr 68-70 oraz Legnicka 64 są przeznaczone do wyburzenia.



Uchwalony wczoraj plan zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, że planiści będą od razu zmieniać Legnicką według swojej wizji (plansza po prawej stronie na dole to to, co urzędnicy pokazywali wczoraj radnym). Zaś ta ich wizja to poszerzenie Legnickiej na tym odcinku i doprowadzenie do tego, żeby po obu stronach powstały tam pierzeje.
- Trzeba zrobić wszystko, żeby podkreślić reprezentacyjny charakter tej ulicy. Już dziś widać, że jedna z pierzei jest odtwarzana, dzięki inwestorom. Chcielibyśmy, żeby tak się działo także po drugiej stronie – mówił podczas sesji Jacek Barski.

Dla mieszkańców tych trzech kamienic nowe zapisy nie oznaczają, że muszą się od razu wyprowadzić. Jednak ich los jest już przesądzany – w chwili w której urzędnicy postanowią wyburzyć te budynki pod chodnik, drogę rowerową, czy dodatkowy pas dla samochodów nic nie będzie w stanie ich powstrzymać.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~rola 2011-07-08
  09:38:52

  0 0

  Może się mylę, ale Rada przegłosowała chyba uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, przewidującego lokalizację poszerzenia ulicy Legnickiej w miejscu kamienicy.
  Stwierdzenie - "Jednogłośnie rada miasta zdecydowała w czwartek o wyburzeniu trzech przedwojennych budynków przy ul. Legnickiej." jest w tym kontekście dosyć dużym skrótem myślowym. Ewentualna decyzja o zgodnie na wyburzenie w celu budowy poszerzenia drogi będzie dopiero kiedyś wydawana, ale nie przez Radę tylko przez Wydział Architektury UMW, choć rzeczywiście w oparciu o ustalenia mpzp

 • ~krzyś 2011-07-08
  11:06:55

  0 1

  Nie wiem co Cię dziwi. Przecież to nie jest obiektywne medium tylko jedno z ramion lobby antysamochodowego. Naciąganie faktów pod własne cele to tutejszy standart. Wystarczy przypomnieć jak naczelny pisał o Średnicowej Trasie Południowej jako o autostradzie.

 • ~jupi 2011-07-08
  12:07:33

  0 1

  czyli legnicka bedzie jednak wygladac jak normalna ulica z pierzeja :)jesli jednak wybuduja idylle i galerie slaska a zlikwuduja kaufland to sie to jakos zrekompensuje, a walorow estetycznych to kaufland za wielkich nie ma, wiecej zieleni to dobry pomysl, sciezki rowerowe z obu stron drogi tez :) a miauczenie, ze drogi w miescie powinny byc zwezone do standardu 2x2 to chore majaki przekonanych o wlasnej nieomylnosci autofobów, zlikwidujmy tramwaje w ich miejsce zrobmy buspasy!!!

 • ~Biskup 2011-07-09
  09:07:23

  1 1

  Lobby antysamochodowe, niezłe:) Pewnie spisek maosński.

 • ~nics 2011-07-16
  13:38:49

  1 0

  SKANDAL !!! Co za kretynizm. Przecież to kamienice tworza klimat Wrocławia i stanowią o jego unikatowości. Nie Sky Tower i inne powojenne wynalazki. SKANDAL to jedyne słowo jakim można to określić. Gdzie jest konserwator zabytków, gdzie jest prezydent miasta ? Szerokie ulice poszerzać żeby były jeszcze szersze i żeby jeździła nimi jeszcze większa ilość samochodów w Centrum. Na zachodzie zamyka się centra dla samochodów, ale w Polscy planiści lubią poszaleć i zrobić wszystko na odwrót. Obwodnice buduje się na obrzeżach miast a nie w Centrum. Jeśli na Zachodzie by stosowali się do koncepcji polskich planistów to musieliby wyburzyć znaczne części najbardziej zabytkowych miast w Europie. Nikt tego jednak nie robi, bo mają rozum. Ale w Polsce...

 • ~Ela 2011-10-21
  15:08:15

  0 0

  Zapraszam radnych do kamienicy przy ul. Legnickiej 27. Obraz nędzy i rozpaczy. Ubikacje na korytarzu, smród na klatce, kamienica jest schroniskiem dla meneli, szczegolnie jak jest zimno. Najgorsze to że nie czujemy się bezpiecznie, nie mamy domofonów bo to i tak nic nie da. Przychodnia ma cudowne widoki na śmietnisko i baraki stojące za budynkiem . Kamienice przy Kauflandzie są cudowne, odmalowane, wyremontowane, zamykane. Przyjemnie na nie patrzeć. Myślę że warto byłoby w pierwszej kolejności zając się przepiękną kamienicą przy ul. Legnickiej 27.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.