Wiadomości
Rafał Dutkiewicz pisze do ministra środowiska w sprawie walki ze smogiem. Prosi o zmiany w prawie
Jak czytamy w piśmie prezydenta Wrocławia do ministra środowiska, jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na zdrowie mieszkańców miast w Polsce jest zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza ponadnormatywne stężenie pyłu zawieszonego oraz benzo(a)pirenu.
Zobacz także
- Źródłem tych zanieczyszczeń jest przede wszystkim tzw. niska emisja pochodząca z lokalnych kotłowni i domowych instalacji grzewczych, a także emisja komunikacyjna. Rosnąca świadomość społeczna dotycząca tych zagrożeń sprawia, że mieszkańcy oczekują od samorządów podjęcia radykalnych i skutecznych działań w tej dziedzinie. Obowiązujące przepisy prawne nie dają niestety władzom samorządowym dostatecznie skutecznych narzędzi wpływania na jakość powietrza - pisze Rafał Dutkiewicz.
Prezydent zwrócił się do ministra z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmian przepisów prawa mających wpływ na jakość powietrza.
- Szczególnie pilne wydaje się opracowanie przepisów dotyczących wymagań jakościowych dla paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży detalicznej, standardów emisyjnych dla kotłów domowych instalacji grzewczych oraz wprowadzenia narzędzi skutecznej kontroli przestrzegania tych wymogów. Wprowadzeniu tych regulacji powinny towarzyszyć programy osłonowe dla uboższych mieszkańców, dla których koszt instalacji oraz eksploatacji proekologicznych instalacji grzewczych okaże się zbyt duży - tłumaczy Dutkiewicz.
Zdaniem prezydenta naszego miasta, zmiany powinny objąć równocześnie sferę przepisów dotyczących planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz prawa budowlanego w zakresie możliwości określania sposobów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, ze wskazaniem dopuszczalnego sposobu ogrzewania budynków przy eliminacji źródeł grzewczych opalanych paliwem stałym.
- Niezbędne wydaje się również wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej w miastach, z możliwością wjazdu wyłącznie dla pojazdów spełniających podwyższone normy, w tym elektrycznych i hybrydowych - dodaje Rafał Dutkiewicz.
Przypomnijmy, że w styczniu prezydent Wrocławia przesłał pismo do marszałka Dolnego Śląska w sprawie walki ze smogiem.
Tagi: rafał dutkiewicz, smog we wrocławiu, walka ze smogiem, minister środowiska, zanieczyszczenie powietrza Wrocław
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
47582 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
29370 -
Życzenia na Boże Narodzenie, które spodobają się każdemu! Świąteczne wierszyki, sentencje, rymowanki, cytaty [24.12.2023]
21690 -
Duża awaria na kolei. Pociągi utknęły w trasie. Wielkie opóźnienia
12206 -
Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych Życia". Szokujący live chwilę przed śmiercią: "Mnie to dusi!" [FILM]
10306
Najczęściej komentowane
-
Aquapark zamknął parking. W jego miejscu będzie fotowoltaika. "Można przyjeżdżać komunikacją"
7 -
Jest decyzja. Rusza budowa ostatniego odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia!
5 -
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
5 -
Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń
5 -
Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych Życia". Szokujący live chwilę przed śmiercią: "Mnie to dusi!" [FILM]
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Tarnos 2016-02-10
07:54:37
Trochę się boję, że to zagrywka władz W. w stylu PR. Spaliny drewna są raczej niesmoliste, ale to uderzy we właścicieli pizzerii bardziej, niż w smog, w strefy miasta opalane węglem. To przecież strefy, gdzie większość mieszkań, to mieszkania komunalne. Przecież miasto sobie nie będzie zakazywać palenia węglem. PR jest, będzie walka z pizzeriami, a smog zimowy jak był, tak będzie :).