Biznes
Recykling - jakie ma znaczenie dla środowiska?
Recyklingowanie śmieci, czyli co?
Słowo recykling pochodzi od angielskiego recycle, co oznacza przetwarzać. Recyklingowanie to inaczej przetwarzanie, a w odniesieniu do odpadów sprowadza się do odzyskiwania z nich surowców wtórnych takich jak papier, plastik, metal, szkło. Odzyskane surowce wykorzystywane są do produkcji nowych produktów. U podstaw takiego przetwarzania leży maksymalne wykorzystanie już dostępnych odpadów i sprawienie, że staną się ponownie użyteczne, przy jednocześnie wykorzystaniu podczas tego procesu jak najmniejszego nakładu energetycznego. Innymi słowy, chodzi w recyklingu o to, by wytworzyć jak najwięcej surowców z - wydawałoby się - nieużytecznych śmieci, oszczędzając tym samym energię na produkcję tych samym surowców od podstaw.
Dlaczego recykling chroni środowisko?
Aby zobrazować sobie, jaki pozytywny wpływ na środowisko ma recykling, wystarczy wyobrazić sobie co by było, gdyby na składowiskach śmieci zalegały nierecyklingowane odpady. Dzisiaj, kiedy odzysk surowców wtórnych jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w latach 90. i tak mówi się o tonach zalewającego nas plastiku i innych surowców. Gdybyśmy nie przetwarzali śmieci, zalew nimi byłby jeszcze bardziej druzgocący i siałby jeszcze większe spustoszenie. Dzięki temu, że korzystamy z dostępnych surowców pochodzących ze śmieci, odpowiednio je przetwarzając, pozwala to na:
- Zmniejszenie ilości śmieci. Plastikowa butelka czy foliowa torebka rozkłada się nawet i kilkaset lat. Sam czas, który potrzebowałyby śmieci do naturalnego rozkładu to jedno, drugie to natomiast fakt, że podczas rozkładu plastik mógłby wytwarzać tzw. cząsteczki mikro plastiku i inne związki, które mogłyby być toksyczne chociażby dla wód gruntowych.
- Wykorzystanie już istniejących surowców zamiast produkowania nowych - zmniejsza to zapotrzebowanie na wytwarzanie ich od podstaw, co również ma proekologiczny wpływ na środowisko. Chcąc wytworzyć np. nowe szkło, trzeba by zużyć piasek kwarcowy. Przerobienie odpadów szklanych na stłuczkę, przetopienie jej i wytworzenie recyklingowanego szkła oszczędza zasoby naturalne. Podobnie jest w przypadku aluminium (oszczędność rudy) czy papieru (oszczędność drzew).
Co zrobić, aby recykling przysłużył się środowisku?
Aby odzyskiwanie surowców wtórnych miało wspomniane wymierne korzyści dla środowiska, musi poprzedzać go prawidłowa segregacja śmieci. Od pewnego czasu obowiązuje bezwzględna konieczność segregacji śmieci, a przyosiedlowe śmietniki wyposażone są w kubły na odpady konkretnego rodzaju. Oprócz kubłów na odpady zmieszane znajdziemy więc pojemniki na papier, tworzywa sztuczne, opakowania szklane i odpady bio. Osobną kategorią są śmieci pochodzące z remontów, które nie mogą być umieszczane w tych samych pojemnikach, co odpady komunalne. Jeśli mamy do wyrzucenia gruz z remontu, powinniśmy wypożyczyć kontener na odpady budowlane. Gruz taki również może być recyklingowany i wykorzystany np. jako kruszywo pod budowę nasypów kolejowych. Firmy jak gruz-alibaba.pl zajmujące się wypożyczaniem kontenerów, zajmują się również późniejszym wywozem śmieci, które do tych kontenerów trafią. Nie trzeba się zatem martwić o utylizację odpadów budowlanych i ich wpływ na środowisko - wszystko odbywa się w sposób zgodny z wytycznymi, stojącymi na straży rozwiązań proekologicznych.
Selektywna zbiórka odpadów umożliwia dziś odzysk surowców wtórnych dużo bardziej efektywnie, niż kiedyś. Recykling jest odpowiedzialną formą dbania o środowisko i stanowi sposób na oszczędność ekonomiczną.
Tagi: recykling, śmieci, środowisko, gruz
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Pustki w Pasażu Zielińskiego. Starzy poszli na emerytury, młodzi nie widzą perspektyw
9871 -
Tu we Wrocławiu powstają nowe dyskonty i centra handlowe
8168 -
Od środy nowe Aldi we Wrocławiu. Na otwarcie zabiera w podróż do USA [GAZETKA]
4448 -
Kaski z Wrocławia światowym hitem? Wyglądają jak zwykłe czapki!
3024 -
"Wow!" Inwestorzy z USA zachwyceni technologiami z Dolnego Śląska
1286
Najczęściej komentowane
-
Pustki w Pasażu Zielińskiego. Starzy poszli na emerytury, młodzi nie widzą perspektyw
7 -
300 uczniów zostanie inżynierami od ochrony środowiska
1 -
Kaski z Wrocławia światowym hitem? Wyglądają jak zwykłe czapki!
0 -
"Wow!" Inwestorzy z USA zachwyceni technologiami z Dolnego Śląska
0 -
Tu we Wrocławiu powstają nowe dyskonty i centra handlowe
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 850
~tonyblaze 2024-04-11
13:22:24
Ищете эффективный способ обучить свой персонал? Представляем вам Kwiga - инновационную платформу для обучения персонала! С Kwiga вы можете создавать и проводить обучающие курсы, которые идеально соответствуют потребностям вашего бизнеса. Наш инструмент предоставляет широкие возможности для организации материалов, добавления видеоуроков, тестирования и интерактивных заданий, чтобы сделать обучение интересным и эффективным. Kwiga также предоставляет аналитику для отслеживания прогресса сотрудников.