Wiadomości

Regularne problemy z kursowaniem MPK na Klecinę. Przyczyna? Jeden tor, dwa tramwaje [ZDJĘCIA]

2018-06-09, Autor: Marta Gołębiowska

Jedną z najczęstszych w ostatnich tygodniach awarii jest wrocławskiego MPK jest "brak przejazdu na pętlę Klecina". Tramwaje muszą  w tym czasie kursować skróconą do pętli Krzyki trasą. Sprawdziliśmy, co jest przyczyną tak częstych problemów w tym miejscu.

Reklama

Linia 7 kursuje na Klecinę od stycznia. Wcześniej na to południowe osiedle kursowała tylko linia nr 17. Wraz z lepszą obsługą komunikacyjną mieszkańców tej części Wrocławia przyszły problemy. Między pętlami Krzyki i Klecina jest bowiem tylko jeden tor w obie strony, z którego teraz korzystają obie linie. Ma 1200 m długości.

Mimo że od wprowadzenia linii nr 7 na Klecinę minął już piąty miesiąc, nadal nie udało się zsynchronizować rozkładów jazdy i sygnalizacji świetlnej tak, by nie dochodziło do blokowania torowiska przez tramwaje, które nie mogą się minąć. W rezultacie pasażerowie regularnie borykają się z utrudnieniami w ruchu, które polegają na braku przejazdu między pętlami Krzyki i Klecina. Przeważnie MPK podstawia wtedy autobus "za tramwaj".

Czy jest szansa na unormowanie sytuacji? Zapytaliśmy miejskiego przewoźnika.

Tomasz Śpiewak, MPK Wrocław: - W maju doszło do czterech zdarzeń w tamtym rejonie. Nastąpiły krótko po sobie, stąd to wrażenie dużej częstotliwości, jednak nie jest to normą. W każdym przypadku chodziło o zjechanie się dwóch tramwajów na pojedynczym torze na ul. Przyjaźni (przejazd na tym odcinku w jedną stronę trwa 3 minuty). Trzy przypadki nastąpiły w wyniku zablokowanej sygnalizacji, jeden z błędu motorniczego. Aktualnie trwają prace nad zmianą sygnalizacji, tak, żeby zsynchronizować kursowanie obu linii kursujących na tym odcinku.

Nie ulega jednak wątpliwości, że docelowo przydałby się w tym miejscu drugi tor, albo tramwaje będą musiały po prostu kursować rzadziej.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Sebastian Wicher 2018-06-09
  16:13:20

  1 1

  Błąd w artykule to 7 jeździ od stycznia nie 17

 • ~Krasnal Adamu 2018-06-13
  13:31:34

  1 0

  To nie do końca tak, że od stycznia są problemy. Najpierw tramwaje jeździły tam co 2 i 10 minut (np. 7 o 8:00, 8:12, 8:24 itd., a 17 o 8:02, 8:14, 8:26 itd.) - jechały dwa w jedną stronę i dwa w przeciwną. Potem rozłożono odjazdy równomiernie, tramwaje zaczęły jeździć po jednym w danym kierunku i może wtedy przestały się wyrabiać. Zgaduję, że to dlatego w ostatnich tygodniach kilka razy na przystanku Przyjaźni stał nadzór ruchu MPK.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.