Wiadomości

Remont na Podwalu gigantyczną prowizorką - problemy z torowiskiem i rurami

2012-12-13, Autor: Jarosław Garbacz
Prowadzony właśnie na Podwalu remont może okazać się jedną wielką prowizorką. Stanie się tak, jeśli pozostanie na nim stare kilkudziesięcioletnie torowisko, które tymczasowo konserwowane było dwa lata temu. Dodatkowo drogowcy kładą asfalt na mrozie, a niewymieniane od lat instalacje podziemne zaczynają pękać w trakcie trwania robót.

Reklama

Opisując prace prowadzone na Podwalu warto zacząć od tego, że pierwotnie urzędnicy zapowiadali gruntowną przebudowę jezdni i torowiska na odcinku między ulicą Świdnicką a placem Orląt Lwowskich. To wymagałoby jednak wygospodarowania w skromnej kasie miasta sporych środków, a na takie w dobie kryzysu i spłacania długów zaciągniętych przed Euro i na inne sztandarowe pomysły ekipy rządzącej miastem, nie ma pieniędzy.

>Zobacz najświeższe fotografie z remontowanego Podwala.

Jeszcze trzy lata temu motorniczowie wrocławskich tramwajów odmawiali kursowania po rozpadających się torach przy siedzibie sądu i komendzie policji na Podwalu. W 2010 roku torowisko przeszło ekspresowy remont - wymieniono tam podbudowę i ułożono nową nawierzchnię, ale kilkudziesiecioletnie szyny z powrotem wróciły na jezdnie. Urzędnicy zapowiadali wtedy, że to jedynie chwilowe rozwiązanie, a torowisko przejdzie generalną przebudowę po Euro.

Z planów jednak zrezygnowano. I wiele wskazuje na to, że przy obecnie prowadzonym, okrojonym do minimum remoncie stare, kompletnie zdezelowane szyny pozostaną nadal.


Urzędnicy analizują właśnie kilka koncepcji prac związanych z torowiskiem na odcinku między skrzyżowaniem z Łąkową a Krupniczą i Sądową. Jedną z opcji jest całkowite pozostawienie starych szyn. Inną, wymiana jedynie nawierzchni w międzytorzu.

– Być może remont torowiska przedłuży się do wiosny i przy bardziej sprzyjającej aurze, uda się jednak wykonawcy wymienić zużyte szyny. Decyzje jeszcze nie zapadły – mówi Marek Szempliński, z miejskiej spółki Wrocławskiej Inwestycje, która odpowiada za roboty na Podwalu.

To fatalna informacja, zważywszy na to, że remont miał potrwać do końca tego roku. To dlatego drogowcy od początku tego tygodnia na remontowanym Podwalu, między skrzyżowaniem z Krupniczą a placem Orląt Lwowskich, układają nową nawierzchnię. Mimo mrozu.

Jak to możliwe? Urzędnicy tłumaczą, że zbędna podbudowa nawierzchni pod pierwszą warstwę jest odpowiednio wcześniej usunięta, a masa asfaltowa zostaje rozgrzana do 165 stopni i specjalna maszyna układa ją na miejsce. Jeśli w tym czasie nie pada śnieg - droga ma wytrzymać - zapewniają drogowcy.

Gdy zrobi się cieplej, jezdnia zyska jeszcze ostatnią, tzw. ścieralną warstwę nawierzchni. Synoptycy odwilż zapowiadają już na poniedziałek.

Jakby tego było mało w czwartkowy poranek, już drugi raz w ostatnim czasie, na miejsce robót trzeba było wzywać służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Już drugi raz pojawiły się bowiem kłopoty ze starymi instalacjami podziemnymi, które pękają.

Ponieważ prowadzone prace sa jedynie remontem, a nie gruntowną przebudową, to prawie wszystkie wiekowe, poniemieckie instalacje podziemne pozostaną w ziemi i niemal pewne jest, że w najlbiższych latach możemy spodziewać się kolejnych awarii i rozkopywania nowo ułożonej nawierzchni ponownie. Oszczędny zakres prac tłumaczy się w urzędzie... oszczędnością pieniędzy.

Remont prowadzi firma Heilit+Woerner. Koszt inwestycji to 3,5 mln złotych.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~WroC 2012-12-13
  15:05:12

  0 0

  Wstydzę się ludzi, którzy to planują. Gdyby idio** od razu wszystko wymienili to wydali by więcej pieniędzy w jednym momencie, ale mniej na przestrzeni kolejnych lat, kiedy będzie trzeba wymieniać rury, potem tory. Jednak politycy to bezmózgowcy... Żal...

 • ~Maciej 2012-12-13
  15:16:00

  0 0

  To kretyńska decyzja. Równie kretyńska jak rezygnacja z ograniczenia ruchu na Krupniczej.

 • ~Anty-idioto-maciuśko 2012-12-13
  16:54:57

  0 0

  Maciuś, nie pierdziel z tą Krupniczą i daj już sobie na luz z tym zamykaniem ulic w mieście dla aut !!!
  Nie zmuszaj wszystkich kierowców do roweru zimą, albo do wtłoczenia się w i tak już zatłoczone MPK, bo ono już teraz ledwo zipie i co rusz jakieś niesprawne pojazdy są przez ITD wycofywane z ruchu !!!
  A Podwale robią naprędce i po łebkach, więc tym bardziej nie ma mowy o zamykaniu W-Z-tki i przerzuceniu z niej ruchu na Podwale właśnie :)))

 • ~t 2012-12-13
  17:28:33

  0 0

  A ja myślę, że ten remont jest celowo przeciągany w czasie, bo dzięki niemu miasto ogranicza wydatki na komunikację miejską. Linia 33 PLUS kursuje 2 raz rzadziej w szczycie niż normalnie (co 12 zamiast co 6 minut), na Powstańców Śl., Świdnickiej, Kazimierza Wielkiego nie kursują 14 i 24, zaś na Osobowice tramwaje jeżdżą 2 razy rzadziej niż normalnie.

 • ~xyz_wroc 2012-12-13
  17:56:09

  0 0

  Zagospodarowanie przestrzenne, komunikacja miejska, infrastruktura wodociągowa itp. - właśnie takie sprawy zostały we Wrocławiu zaniedbane na rzecz wielkie marketingowe przedsięwzięcia. Nie ma nic złego w porywaniu się na Euro, Non-Olimpic-Games czy Stolicę Kultury, ale ważny jest zrównoważony rozwój. Tego póki co nie widać i rządzący naszym miastem zdają się tego nie dostrzegać. Oczywiście w teorii te wszystkie wielkie przedsięwzięcia mają przyciągnąć do miasta szeroko pojęty kapitał, dzięki któremu kasa miasta zapełni się po brzegi. W rzeczywistości jednak nie do końca to działa i dochodzi do paradoksu: mamy stadion, wielkie międzynarodowe imprezy, a chodzimy po dziurawych chodnikach, jeździmy po dziurawych drogach i czekamy na spóźniające się tramwaje i autobusy, a po ciężkiej pracy wypoczywamy na osiedlach z wąskimi uliczkami zastawionymi samochodami tak, że nie ma szans przejść chodnikiem z wózkiem. Od wielu lat nie został w naszym mieście utworzony ani jeden zagospodarowany teren zielony (no bo to przecież niedochodowe).

 • ~ 2012-12-14
  05:24:18

  0 0

  " Jeśli w tym czasie nie pada śnieg - droga ma wytrzymać - zapewniają drogowcy. " - czyli nie wytrzyma, bo śnieg padał jak kładli na początku warstwę, więc albo ktoś jest mało inteligentny, wypowiadając się w ten sposób albo chce z Nas zrobić debili :)

 • ~Maciej 2012-12-16
  18:41:11

  0 0

  anty -> chędoż się cwelu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.