Wiadomości
Rodzice nie chcą, żeby ich dzieci chodziły do szkoły… na piechotę
Coraz mniej małych mieszkańców Wrocławia chodzi do szkoły na piechotę. Z analizy przeprowadzonej przez stowarzyszenie Akcja Miasto wynika, że aż połowa dzieci z klas 1-3 codziennie dojeżdża do szkoły samochodami.
– Wychowujemy pokolenie, które przemieszczanie się po mieście utożsamia z podróżą samochodem. Zmienić przyzwyczajenia dzieci, gdy już staną się dorosłe, będzie niezwykle trudno. Dużo łatwiej to osiągnąć wśród uczniów podstawówek, którzy zresztą mają do pokonania stosunkowo małą odległość – tłumaczy Jakub Nowotarski, prezes stowarzyszenia Akcja Miasto i członek rady ds. mobilności przy wiceprezydencie Adamskim.
Zobacz także
W czerwcu na zlecenie urzędu miejskiego Akcja Miasto sprawdzała, czy drogi do wybranych szkół są bezpieczne. Badania przeprowadzono w okolicy placówek przy Gałczyńskiego, Inflanckiej, Solskiego i Wietrznej. W ramach projektu oprócz obserwacji przeprowadzano też ankietę wśród dzieci i rodziców.
Z badań wynika, że połowa dzieci uczęszczających do klas 1-3 jest codziennie dowożona do szkoły samochodami. Na piechotę do szkół regularnie chodzi jedynie 7% uczniów.
Uczniowie klas 4-6 są nieco bardziej samodzielni, choć i tak 32% ankietowanych przyznaje, że codziennie dowozi swoje dzieci do szkoły samochodem.
– Regularnie słyszymy, że udział podróży samochodem powinien zmniejszać się powoli. Rzeczywistość pokazuje jednak, że jest zupełnie na odwrót: zamiast do tramwajów wrocławianie przesiadają się do samochodów – i to w tempie całkowicie rewolucyjnym – zauważa Nowotarski.
Jako powód takiego stanu rzeczy wielu ankietowanych wskazuje względy bezpieczeństwa. Aż 43% ankietowanych uważa, że ich dzieci nie są bezpieczne idąc do szkoły pieszo. Jeszcze gorzej jest w przypadku rowerzystów, aż 62% rodziców obawiałoby się o bezpieczeństwo swoich pociech, gdyby te miały dojeżdżać do szkoły rowerem.
– Bezpieczeństwo dzieci wzrośnie, jeśli więcej z nich wybierze dotarcie do szkoły pieszo lub rowerem. Im więcej pieszych i rowerzystów, tym bezpieczniej, potwierdzają to dziesiątki badań empirycznych z miast całego świata – przekonuje Arkadiusz Kuna z Akcji Miasto. – Pierwszym krokiem do zmiany rzeczywistości powinno być połączenie działań edukacyjnych ze zmianami infrastrukturalnymi we wszystkich szkołach podstawowych. Te pierwsze są niezbędne, by przekonać rodziców do posyłania dzieci do szkoły pieszo lub rowerem. Przebudowa newralgicznych miejsc byłaby z kolei dla nich zachętą i dowodem na to, że droga do szkoły staje się coraz bardziej bezpieczna. W efekcie mniej dzieci będzie docierać do szkoły samochodem - stopniowo zaczną znikać konflikty przy parkowaniu, a ruch uliczny będzie mniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. To sprawi, że będzie jeszcze bezpieczniej, więc jeszcze więcej dzieci dotrze do szkoły w aktywny sposób – tłumaczy Kuna.
Tagi: korki we Wrocławiu, ruch uliczny, dzieci, początek roku szkolnego, 1 września, edukacja, akcja miasto, jakub nowotarski, arkadiusz kuna, szkoła podstawowa, samochody, rowery
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wiemy jak zginęła młoda kobieta, którą znaleziono nagą pod blokiem przy Legnickiej
107021 -
Wrocławskie perełki, gdyby o nich nie zapomniano! Wrocław powinien być dumny, a jest wstyd
50642 -
Wrocław: Armagedon na zachodzie miasta. Komunikacyjny paraliż
49189 -
Bójka kierowców na Maślicach. Trudny poranek na wyjeździe z osiedla [FILM]
46800 -
Pogoda zaskoczy: synoptycy wydali ostrzeżenie dla Wrocławia
43843
Najczęściej komentowane
-
Duża akcja policji we Wrocławiu. Piesi i rowerzyści na celowniku
3 -
Darmowe parkingi w centrum Wrocławia. Tutaj zaparkujesz za darmo!
3 -
Piesi chcą sygnalizacji świetlnej, bo jest niebezpiecznie, a urząd jej nie zamontuje, bo policja powinna pilnować prędkości
3 -
Odkomarzanie we Wrocławiu. Uderzą chemią i...lawendą
2 -
Ryszard Petru prezydentem Wrocławia? "Chcę, żeby Wrocław rozwijał się szybciej"
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy brama nowego osiedla na Różance przypomina wejście do obozu Auschwitz-Birkenau?
Oddanych głosów: 50
~Zak Baron 2016-09-02
08:13:43
Pokazujcie jak jest gdzie inndziej. Bo mowa , że cos jest źle czy dobrze to jednak porównania. W sąsiednich krajach Czechach, austrii, Węgrzech itp.