Rola faworyta udźwignięta. Gwardia Wrocław wreszcie zwycięska na wyjeździe

2021-02-14, Autor: Bartosz Królikowski

Pojechali jako murowani faworyci do wygranej i nie zawiedli. Siatkarze Gwardii Wrocław po jednostronnym pojedynku pokonali ligowego outsidera MCKiS Jaworzno 3:0. To pierwsze wyjazdowe zwycięstwo wrocławian w 2021 roku, a ogólnie pierwsze od połowy października 2020 roku.

Po trudnych, przegranych niestety w obu przypadkach, bojach z ligową czołówką (Visła Bydgoszcz oraz Politechnika Lublin) w Hali Orbita, zawodnicy Gwardii znów wyjechali poza Wrocław w poszukiwaniu punktów. Wyjechali jeszcze bardziej osłabieni. Wszakże urazy wciąż leczą Błażej Szymeczko, Krzysztof Kotłowski oraz Jeffrey Menzel, a na dodatek choroba wyeliminowała z gry Łukasza Lubaczewskiego. Efekt był taki, że w kadrze Gwardzistów na mecz w Jaworznie było zaledwie dwóch przyjmujących – Tytus Nowik oraz Krzysztof Gibek.

Pomimo tak znaczących ubytków, wrocławianie wciąż byli niezaprzeczalnym faworytem spotkania. MCKiS Jaworzno to bowiem absolutnie najgorszy zespół tego sezonu Tauron 1. Ligi. Na 21 meczów wygrali tylko raz, 3:1 w listopadzie z Krispolem Września. Oprócz tego mają jeszcze dwie porażki 2:3, a we wszelkich pozostałych spotkaniach kończyli z zerem na koncie. Dla Gwardii triumf za trzy punkty był więc obowiązkiem.

Obowiązkiem, który udało im się zresztą wypełnić co do joty. Zespół z Jaworzna tylko fragmentami potrafił nawiązać wyrównaną walkę. Choćby w pierwszym secie zdarzyło im się prowadzić 7:4. Jednak po mizernym początku Gwardziści szybko się otrząsnęli. Mateusz BiernatDamian Wierzbicki potrząsnęli swoją drużyną, odrabiając straty, a potem wyprowadzając zespół na prowadzenie. To natomiast z czasem rosło coraz bardziej. Gospodarze nie mieli sposobu na skuteczne ataki Gwardii, a pierwsza partia padła łupem wrocławian (25:15).

Podobnych problemów jak na początku pierwszego seta, Gwardziści nie mieli już w drugim. Wygrali go co prawda niżej, bo 25:20, ale tym razem na prowadzeniu byli od początku do końca. Nie notowali zbyt wielkich przestojów w grze, kontrolowali dystans punktowy, a bardzo dobrze spisywali się przede wszystkim Wierzbicki oraz Tytus Nowik.

Trzeci set natomiast był najbardziej wyrównany w całym meczu, a przynajmniej do pewnego momentu. Gospodarze mieli motywację aby nie przegrać tego spotkania 0:3 i mniej więcej do stanu 15:14 dla Gwardii, wrocławianie mieli sporo kłopotów by im odskoczyć. Dopiero potem kombinacja dobrych ataków Krzysztofa Gibka oraz błędów zespołu z Jaworzna, pozwoliła Gwardzistom uciec na kilka punktów. W samej końcówce z kolei błysnął Mateusz Frąc, który wykonał też atak kończący seta wynikiem 25:21 i cały mecz 3:0 dla Gwardii.

To zwycięstwo jest dla wrocławian cenne pod kątem punktów, ale także psychicznym. Zwłaszcza po ostatnich porażkach. Oczywiście nie oznacza ono jeszcze rezurekcji formy wrocławian, bowiem z całym szacunkiem, ale wygrać z MCKiS to nie jest wielka sztuka. ACZKOLWIEK… jak mówiłem, ta wygrana może im pomóc złapać oddech oraz większy komfort w tabeli. W niej z kolei wciąż zajmują szóste miejsce z przewagą 5 pkt nad Mickiewiczem Kluczbork.

Gwardię czeka teraz przerwa w rozgrywkach, albowiem w 23. Kolejce to oni pauzują (15 drużyn w lidze). Następny mecz zagrają zatem dopiero w środę 3 marca gdy o 18:00 w Hali Orbita podejmą KRISPOL Września.

MCKiS Jaworzno – eWinner Gwardia Wrocław 0:3 (15, 20, 21)

MCKiS: Wojtaszkiewicz, Grzegolec (4), Żeliński (4), Siemiątkowski (8), Szwed (8), Polański (3), Ledwoń (libero) oraz Polczyk (5), Bieńkowski (1), Janicki (libero), Pietras, Gulak (5).

Gwardia: Siwicki (7), Gibek (8), Wierzbicki (12), Biernat (4), Olczyk (7), Nowik (8), Mihułka (libero) oraz Frąc (3), Matula.

MVP: Krzysztof Gibek (Gwardia)

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0