Wiadomości

Rowerowy Wrocław: uczcijmy pamięć rowerzysty, który zginął na Legnickiej

2012-10-19, Autor: Piotr Łąk*
Trudno o tym pisać. Niby już jesteśmy przyzwyczajeni, że w mediach publikuje się informacje o śmierci rowerzysty, lub nawet całej rodziny, która podczas weekendu wybrała się na rodzinną wycieczkę. Niestety, we Wrocławiu znów zginął rowerzysta. 18 października 2012 roku w cyklistę jadącego drogą rowerową przy ul. Legnickiej wjechał samochód osobowy.

Reklama

Zginął jedynie dlatego, że kierowca nie był w stanie zapanować nad swoim pojazdem i zjechał z jezdni przez krawężnik, śmiertelnie taranując rowerzystę. Warunki na drodze tego dnia były dobre i nie możemy tu mówić o losie, przypadku.

Co było przyczyną wypadku. Prędkość? Brawura? Czy może jednak zaniedbania służb miejskich, które od kilku lat akceptują traktowanie ulicy Legnickiej jako miejskej autostrady. Nie ma już wśród nas starszego kolegi, który drogą rowerową jechał wieczorową porą, zapewne jak wielu z nas wracał do swojego domu, być może do swojej rodziny. Jedna sekunda. Nie ma.


Pokażmy, że nie jesteśmy obojętni na to, co się dzieje tu i teraz, na naszych oczach. Znajdźmy chwilę czasu na chwilę refleksji, modlitwy, lub po prostu wspólnie pomilczmy. Przynieśmy znicze, na znak naszej pomięci. Bądźmy chociaż przez chwilę z tą, oraz innymi rodzinami, które straciły na swoich drogach bliskich. Przecież tym rowerzystą mógł być każdy z nas.

W piątek, 19 października o godz. 18 spotkajmy się na miejscu tragedii. Nie pozwólmy, by pamięć o tym, lub innym rowerzyście była zapomniana. Spotykamy się tego dnia na drodze rowerowej przy ul. Legnickiej pod estakadą kolejową (przy stacji Mikołajów po stronie północnej). Przynieście znicze, na miejscu tragedii postawimy ducha rowerzysty - ghost bike'a.

*Autor jest członkiem Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

Treść wpisu oraz najważniejsze sprawy dotyczące miłośników dwóch kółek w naszym mieście znajdziesz tutaj.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~??!! 2012-10-19
  12:10:01

  0 0

  może postawmy od razu marmurowy pomnik w tym miejscu i ogłośmy żałobę narodową???

 • ~Darek 2012-10-19
  13:50:31

  0 0

  Nikt nie każe ci (specjalnie z małej litery) brać udziału w tym spotkaniu, wezmą w nim udział Ci dla których ma ono sens (sam jeszcze nie podjąłem decyzji co do udziału).
  A jak ci się nie podoba, to zrób kontrmanifestację po południowej stronie Legnickiej - zobaczysz ilu zbierzesz zwolenników twojego toku rozumowania...

 • ~Mołek 2012-10-19
  19:22:03

  0 0

  Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa mam do wszystkich rowerzystów wielką prośbę. Traktujmy się z szacunkiem rowerzyści z kierowcami, kierowcy z rowerzystami. Proszę by jadąc rowerem nie jechać po ulicy, by nie przejeżdżać przez przejścia dla pieszych, zachować respekt przed samochodami (są większe). A do tego jadąc "drogami rowerowymi" zachowujmy szczególną ostrożność, gdyż często są bardzo nierozsądnie we Wrocławiu zaprojektowane.

 • ~Piro 2012-10-19
  20:32:53

  0 0

  Tylko błagam, nie stawiać zniczy na ścieżce ani w pobliżu, bo potem zwykłe wywrócenie się na rowerze skończy się tragicznie jak się na nie upadnie czy wjedzie...

 • ~byks 2012-10-19
  20:39:11

  0 0

  @Mołek
  Co to ma znaczyć nie jeździć po jezdni? To gdzie mamy jeździć? To kierowca ma bezwzględny obowiązek uważać na WSZYSTKICH otaczających go użytkowników ruchu. Samochód jest większy to jakiś argument? Co my prawo dżungli stosujemy?
  Moje rozwiązanie jest proste: 10x wyższe mandaty za przekraczanie prędkości, odcinkowy pomiar prędkości, hopki przed każdym skrętem w prawo oraz na każdej drodze nie mającej statusu DK na terenie miasta.
  Większość kierowców uważa się za lepszych tylko dlatego, że mają samochód. Dziś na samochód stać kazdego, sam mam, nawet 2, i za każdym razem jak jadę przepisowo 50km/h jakiś idiota za mną trąbi albo mruga światłami. Pewnie kiedyś pójdę do więzienia za zamordowanie takiego idioty.

 • ~partacz wrocławia 2012-10-19
  21:37:33

  0 0

  co to za psychopata pisał?? do zakładu zamkniętego z nim

 • ~set 2012-10-20
  09:25:11

  0 0

  Zasady współżycia społecznego to między innymi przestrzeganie kodeksów prawa, przez wszystkich. Tu, w przypadku tego zdarzenia, kierowca złamał te zasady i zabił. Od zdarzenia jest mordercą, tak takim samym jak ten co morduje nożem, czy strzela z broni palnej. Zastanówcie się, czy chcecie mordować ludzi z zimną krwią siedząc za kierownicą? I dlaczego chcecie mordować, z powodu brawury, głupoty, braku umiejętności przewidywania, że szybka jazda to w końcu wypadek i możliwe, że śmierć?

 • ~Michał 2012-10-20
  11:32:51

  0 0

  [WPIS USUNIĘTY ZA ZŁAMANIE REGULAMINU - REDAKCJA]

 • ~xyz 2012-10-20
  13:07:35

  0 0

  Z informacji podawanych o zdarzeniu nie wynika, że kierowca samochódu, który wpadł na chodnik, był sprawcą. Być może został zepchnięty na chodnik. Nie wiadomo, czy jakikolwiek kierowca przekroczył predkość. A entuzjaści rowerów już dokonują w komentarzach linczu.

 • ~Stefek 2012-10-21
  09:38:33

  0 0

  " Od zdarzenia jest mordercą, tak takim samym jak ten co morduje nożem, czy strzela z broni palnej." chyba Cie kolego trochę pogięło - kierowca na pewno nie zrobił tego świadomie, a z tego co wiem wpadł on na chodnik ponieważ został uderzony przez inne auto i stracił panowanie nad swoim.

 • ~świadek 2012-10-22
  19:50:25

  0 0

  a ty byś opanował auto jakby drugie w ciebie uderzyło? dla czego improwizujesz jak nie wiesz jak było? ja widziałem, winny był kierowca wcześniejszy który uderzył w samochód uderzający w rowerzystę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.