Wiadomości

Rowerzyści znów zdeklasują konkurencję w budżecie obywatelskim? Chcą stworzyć ponad 17 kilometrów nowych tras

2015-03-19, Autor: Tomek Matejuk
Rowerowy Wrocław II, czyli kontynuacja zwycięskiego projektu w budżecie obywatelskim z 2014 roku, ma szansę ponownie zdominować głosowanie w ramach WBO. Tegoroczny projekt jest nawet bardziej ambitny niż ten z zeszłego roku, bo zakłada stworzenie ponad 17 kilometrów nowych tras za 2 mln złotych. - Rowerowe serce Wrocławia niebawem zacznie intensywnie bić, teraz trzeba popracować nad krwiobiegiem - mówią autorzy.

Reklama

Przypomnijmy, w zeszłorocznym głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego bezkonkurencyjny okazał się projekt Rowerowy Wrocław, który zdobył niemal 16 tysięcy głosów, czyli o wiele więcej niż jakikolwiek inny wniosek.

 

W tym roku może dojść do podobnej sytuacji, bo rowerzyści znów zwarli szyki i przygotowali projekt będący kontynuacją zeszłorocznego triumfatora WBO. Rowerowy Wrocław II otwiera listę ponad 800 wniosków złożonych w bieżącej edycji.

 

- Rowerowy Wrocław II to efekt bardzo dużego poparcia, jakie wrocławianie okazali projektowi 10 km tras rowerowych w centrum, a także innym projektom rowerowym w 2014 roku. Zwycięski pomysł, który poparło niemal 16 tysięcy wrocławian, zostanie wkrótce zrealizowany, co zdecydowanie ułatwi poruszanie się rowerem po centrum. Jednak codzienna droga do pracy i szkoły nie biegnie tylko przez centrum - potrzebne są trasy do niego prowadzące. Rowerowe serce Wrocławia niebawem zacznie intensywnie bić, teraz trzeba popracować nad krwiobiegiem - tłumaczy Aleksander Obłąk, jeden z autorów projektu.

 

 

Projekt ma uzupełnić największe obecnie dziury w sieci rowerowej. Jego autorzy tłumaczą, że zakłada on stworzenie tras m. in. na dzisiaj niewygodnych i mało bezpiecznych ulicach: Świdnickiej, Widok, Piaskowej, Grabiszyńskiej i placu Orląt Lwowskich.

 

Ma połączyć też m. in. Nowy Dwór, Szczepin, Gaj, Ołbin i Gajowice z centrum Wrocławia. Suma długości tras zawartych w projekcie to około 17,5 kilometra.

 

- Kluczowym założeniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody osobom, które korzystają lub chciałyby korzystać z roweru w codziennych podróżach po mieście. Chcemy, by rower mógł wybrać każdy wrocławianin, bez względu na wiek czy osiedle, na którym mieszka. W zeszłym roku mieszkańcy dali wyraźny sygnał, że chcą bezpiecznej przestrzeni dla rowerów na ulicach. Liczymy, że zrobią to ponownie i zagłosują na "Rowerowy Wrocław II", by potem jeździć do pracy i z dziećmi po 17,5 km nowych, bezpiecznych tras rowerowych - dodaje Aleksander Obłąk.

 

Projekt wyceniono na 2 mln złotych, czyli maksymalną możliwą kwotę w tegorocznej edycji WBO.
Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~sq8ijk 2015-03-19
    17:39:42

    12 0

    Rowerowy Wrocław - W tym roku też zagłosuje. Oprócz tego jest wiele innych rowerowych projektów, miejmy nadzieje, że wszystkie przejdą !!!!

    Dla zainteresowanych inny projekt w ramach WBO 2015:
    www.parkrowerowy.com.pl

  • ~ppp 2015-03-19
    18:30:20

    0 17

    Ale poco rowerzyści chcą sobie robić trasy, skoro jak sami mówią są pełnoprawnymi użytkownikami dróg?

  • ~wlasnieja 2015-03-19
    19:53:48

    11 0

    Chcą robić sobie trasy, by mniej przeszkadzali innym i wszystkim było wygodnie.

  • ~Maciej 2015-03-19
    20:31:22

    14 0

    Chcą robić trasy, bo czują się zagrożeni na drodze. Polscy kierowcy niestety nie potrafią jeździć i stwarzają wiele niebezpiecznych sytuacji zarówno dla siebie jak i innych użytkowników ruchu. Poza tym trasy rowerowe to szansa na stworzenie w mieście szybkiego środka komunikacji. Takie trasy też jasno określą reguły poruszania się na drodze, będzie wiadomo, gdzie jest miejsce dla samochodów, a gdzie dla rowerów, czyli Ci użytkownicy ruchu nie będą sobie przeszkadzać.

  • ~Reed 2015-03-19
    22:37:23

    0 10

    Tylko po co? Zapraszam na Borowską - droga rowerowa na całej długości ulicy, aż do ronda na Grota Roweckiego, ale gdzie tam, prawdziwi rowerzyści nie zniżą się do jazdy droga rowerowa dla amatorów! Trzeba ulicą, między samochodami. A jak czerwone po chodniku i pasach....

  • ~Maciej 2015-03-19
    23:00:41

    6 0

    Reed -> A kierowcy to nie jeżdżą na czerownym? Nie przekraczają notorycznie prędkości? Nie jeżdżą np. ulicą Legnicką 100 km/h? Po to jest policja, żeby edukować i karać za wykroczenia. Wszystkich użytkowników ruchu to dotyczy. Swoją drogą niestety spora część "dróg rowerowych" we Wrocławiu nie zachęca rowerzystów do korzystania z niej. Jak ktoś np. się śpieszy do pracy, to nie ma co od niego wymagać, żeby jechał drogą rowerową, która np. co chwilę przekracza jezdnię, wzdłuż której prowadzi

  • ~Jan 2015-03-20
    11:53:59

    7 0

    17km.......LOL
    We wrocku potrzeba ze 300 km tras rowerowych......

  • ~ja 2015-03-20
    14:14:25

    5 0

    ppp napisał:"Ale poco rowerzyści chcą sobie robić trasy, skoro jak sami mówią są pełnoprawnymi użytkownikami dróg? " --------
    Trasy są dla takich co mają wątpliwości, że rowerzyści są równoprawnymi członkami ruchu czyli np. dla ciebie.
    Dzięki tym pasom będziesz mógł albo jechać rowerem albo legalnie wyprzedzać bez zmiany pasa.
    Pewnie tego nie wiedziałeś skoro pytałeś po co.

  • ~ja 2015-03-20
    14:23:09

    4 0

    własnieja napisał :'Chcą robić sobie trasy, by mniej przeszkadzali innym i wszystkim było wygodnie. "---------mówiąc dokładniej te pasy są po to aby auta nie przeszkadzały w sprawnym poruszaniu się po mieście.
    Może jesteś słoikiem i dawno nie byłeś u nas więc opiszę, że auta zwykle stoją w korkach i trudno się rowerem przeciskać z prawej aby je wyprzedzić.
    To znacznie spowalnia jazdę rowerem.
    Jeśli pas jest odpowiednio szeroki to można jechać tak aby w lusterkach nie oglądać tych wykrzywionych złością twarzy.
    Jest też szansa, że dzięki bezpiecznym pasom kierowcy wiedząc ile jest chamstwa na drodze, przestaną się bać i spróbują o ile szybciej rowerem się jeździ po mieście

  • ~ja 2015-03-20
    14:27:28

    4 0

    reed napisał "Tylko po co? Zapraszam na Borowską - droga rowerowa na całej długości ulicy, aż do ronda na Grota Roweckiego, ale gdzie tam, prawdziwi rowerzyści nie zniżą się do jazdy droga rowerowa dla amatorów! Trzeba ulicą, między samochodami. A jak czerwone po chodniku i pasach."--------A pytałeś kiedyś ich dlaczego? Może gdybyś spróbował przejechać tę trasę rowerem to byś zauważył że jest porwana. Dodatkowo rowerzysta na jezdni ma pierwszeństwo na na tej ścieżce nie. Jezdnią jedzie się dużo szybciej bo np światła nie zatrzymują.

  • ~ja 2015-03-20
    14:34:36

    5 0

    Jan napisał:" 17km.......LOL We wrocku potrzeba ze 300 km tras rowerowych....."
    Zgadza się w ramach WBO pojawi sie około 30 km tras ale co najważniejsze bedą to ulice w centrum czyli wyrwy w obecnym systemie tras rowerowych.
    Te 30 km będzie kosztowało tylko 3 mln a przecież UM buduje własne trasy w ramach budżetu ana rowery.Ten wyniesie 104 mln przez najbliższe 4 lata wiec sobie wylicz ile za to można tras zbudować. Przykładowo w tym roku będzie budowana ścieżka wzdłuż Ślężnej od Wiśniowej do centrum.
    Czyli w ramach wydatków 2014/2015 przybędzie kilkadziesiąt km ścieżek

    Jeśli UM będzie robił ścieżki w jedni jak te z WBO, to może być 100km rocznie a nawet 200 km

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.