Wiadomości

Rowerzysta będzie mógł jeździć chodnikiem

2011-02-28, Autor: Bartłomiej Knapik
Rowerzysta będzie mógł jechać środkiem pasa na skrzyżowaniu, chodnikiem gdy pogoda jest zła oraz obok innego roweru, będzie mógł także wyprzedzać auta z prawej strony - to tylko niektóre zmiany, jakie zakłada nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Sejm przyjął w piątek projekt zmian do kodeksu drogowego.

Reklama

W głosowaniu brało udział 415 posłów - żaden parlamentarzysta nie zagłosował przeciw.
Co więcej wrocławskiej posłance, Ewie Wolak, która jest jedną z autorek nowych przepisów (konsultowanych m.in. z wrocławskimi cyklistami) udało się ponownie do ustawy wprowadzić zapis jednoznacznie stwierdzający pierwszeństwo rowerzysty na przejeździe dla rowerów, usunięty podczas prac komisji.

Zmiany są rewolucyjne. Np. jeżeli kierowca samochodu zechce skręcić, a równolegle do jezdni, po ścieżce, będą jechali rowerzyści, to będzie zmuszony ich przepuścić. Nowe przepisy zezwalają również, w razie trudnych warunków drogowych, na jazdę rowerem po chodniku. Rowerzyści będą też mogli  wyprzedzać samochody po prawej stronie. Chociaż formalnie jest to obecnie zabronione, to w rzeczywistości jeździ tak większość z nich.

Na co jeszcze pozwalają nowe przepisy?
- podczas bardzo złej pogody (gołoledź, mgła) dopuszcza jazdę po chodniku,
- pozwala rowerzystom jeździć parami, o ile nie utrudnia to ruchu innych pojazdów,
- pozwala rowerzystom wyprzedzać auta z prawej strony, co w wielu przypadkach bywa bezpieczniejsze niż wyprzedzanie z lewej (nadal możliwe),
- likwiduje zakaz jazdy rowerem obok innego pojazdu (np auta na drugim pasie),
- zezwala rowerzyście na skrzyżowaniu jechać środkiem pasa ruchu, co zapobiega zajeżdżaniu drogi przez pojazdy skręcające w prawo.

Prorowerowe zmiany w przepisach o Ruchu Drogowym czeka jeszcze droga przez Senat i podpisanie przez Prezydenta.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~ 2011-02-28
  14:55:56

  0 0

  "Chociaż formalnie jest to obecnie zabronione, to w rzeczywistości jeździ tak większość z nich." To jak z tą rewolucyjnością? :)

 • ~ 2011-02-28
  16:26:32

  0 0

  Brawo, czas wreszcie wyrównać prawa różnych uczestników ruchu drogowego

 • ~ 2011-03-01
  16:09:22

  0 0

  Czyli kolejne zmiany, które nic nie zmienią, bo funkcjonują bez podstawy prawnej od zawsze.... i chyba nikt jeszcze za to mandatu nie dostał...

 • ~ 2011-03-04
  16:34:30

  0 0

  No nie do końca nie zmienią. Po pierwsze i najważniejsze to że powrócił stary przepis sprzed chyba 93 roku ze rowerzysta ma bezwzględne pierwszeństwo na przejedzie .Zatem gdy na przejedzie rowerowym dojdzie do potrącenia wina zawsze będzie po stronie kierowcy .
  Ta zasada jest silniejsza niż wprowadzona konieczność ustąpienia rowerzyście jadącemu równolegle na przejazd.
  Ten przepis jest na wyrost, bo będzie dotyczył w przyszłości pasów dla rowerów wyznaczonych w jezdni.
  Zatem auto nie będzie mogło zajeżdżać drogi czyli wyprzedzać na skrzyżowaniu podczas skręcania w prawo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Najlepszy kandydat na senatora z okręgów wrocławskich to:


Oddanych głosów: 1794