Nie przegap

Rowerzysta królem szos. Co mu wolno, a co mu się tylko wydaje? Oto aktualne przepisy

2024-05-29, Autor: m

Wiosna w pełni, a na ulicach Wrocławia zaroiło się od rowerzystów. Niestety, wielu kierowców jednośladów uważa się za królów szos, za nic mając dotyczące ich przepisy ruchu drogowego. 

Reklama

Prawo drogowe dla rowerzystów w 2024 roku [8 WAŻNYCH ZASAD] - KLIKNIJ

Co więc mówią aktualne przepisy o jeździe rowerem po mieście? Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo, a kiedy musi ustąpić kierowcy? Kiedy rower może jechać ulicą, a kiedy chodnikiem? Oto zasady obowiązujące w 2024 roku.

Prawo drogowe dla rowerzystów w 2024 roku [8 WAŻNYCH ZASAD] - KLIKNIJ

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 50

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Maciek_Breslau 2023-03-16
  06:05:56

  27 20

  "Niestety wielu kierowców jednośladów uważa się za królów szos".... co za lipny tytuł artykułu. Jestem kierowcą robiącym Ok 40tys km rocznie ale też rowerzystą robiącym Ok 3-5tys km rocznie i zapewniam, że większość rowerzystów to też kierowcy. Szczerze mówiąc, to o o "uważanie się za królów szos" posądziłbym w głównej mierze kierowców, z których znaczna większość regularnie łamie przepisy drogowe stwarzając często zagrożenie życia dla innych uczestników ruchu. Ogólnie to Polacy czy to kierowcy czy rowerzyści nie mają wyobraźni na drogach, dominuje głupota. Kierowcy niestety stwarzają wiele zagrożeń dla rowerzystów, np nie ustępowanie pierwszeństwa przy jeździe na wprost ddr, ale najgorsza jest nieumiejętność wyprzedzania rowerzystów. Staram się jak najmniej jeździć rowerem ulicami ale jak czasem jadę to często mi się zdarza, że kierowcy zamiast zmienić pas ruchu (ja zawsze tak robię), to mijają mnie na żyletkę, zdarza siè, że ewidentnie z premedytacją przyspieszają i jadą jak najbliżej. Psychopaci, frustraci drogowi.

 • ~mondry 2023-03-16
  08:17:51

  22 27

  Głupi artykuł. Ja proponuje CODZIENNIE wrzucać posty do kierowców:
  - ograniczenia prędkości należy przestrzegać
  - po buspasach nie wolno jeździć
  - ścieżki rowerowe to nie parking
  - trawa to nie parking
  itp.
  Natomiast obrazek 7/9 należy powtarzać codziennie. Bo niektóre pusty łby coś ostatnio usłyszały że rowerzyści nie mają pierszeństwa na przejeździ i z dumą nagrywają filmiki jak pouczają rowerzystów na przejazdach. A tymczasam zasada jest prosta, na niektórych przejazdach jeżeli rower wjedzie w samochód to jego wina. Jeżeli samochód wjedzie w rower - to zawsze wina samochodu.

 • ~Krasnal Adamu 2024-03-09
  09:11:41

  21 6

  Slajdy nie są warte przeglądania, ale jako pieszy uważam, że rowerzyści to najgorsi uczestnicy ruchu i najczęściej pozwalają sobie na zbyt wiele. Na drogach pieszo-rowerowych nie ustępują pierwszeństwa pieszym. Na chodnikach często też. Gdy droga rowerowa przebiega przy przystanku, utrudniają ludziom wysiadanie. Przejeżdżanie wzdłuż przejść dla pieszych jest nagminne. Jeżdżą, którędy im wygodnie - dowolnie zmieniają trasę z jezdni na chodnik i z powrotem. Na jezdniach widuję takich (ale to głównie kurierzy), którzy potrafią przejechać przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Przyznaję jednak równocześnie, że odpowiedzialność ponoszą też władze, które wyznaczają drogi dla rowerów w miejscach, które się do tego nie nadają.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.