Edukacja i nauka
Rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych nauczycieli
Praca nauczyciela wymaga nie tylko dogłębnej wiedzy w danej dziedzinie i umiejętności jej przekazania. Wymusza ona mierzenie się z różnego typu sytuacjami społecznymi, które bywają konfliktowe i trudne. Nauczyciel powinien umieć sobie radzić w stresujących sytuacjach, zachęcać do współpracy, budować relację z uczniami i kursantami, a także wykazywać się cierpliwością i opanowaniem. Ciężko jednak robić to wszystko bez odpowiedniego przygotowania. W zawodzie nauczyciela niezwykle ważne jest, aby podnosić swoje umiejętności emocjonalne i społeczne.
Dlaczego nauczyciele powinni rozwijać swoje zdolności emocjonalne i społeczne?
Nauczyciele powinni rozwijać swoje zdolności emocjonalne i społeczne z wielu powodów:
-
Dbałość o swoje zdrowie psychiczne. Osoba, która ma wysokie kompetencje społeczne i emocjonalne lepiej radzi sobie w trudnych i stresujących sytuacjach, a zarazem jest bardziej odporna psychicznie. To ważne, bo praca nauczyciela potrafi być bardzo mentalnie obciążająca.
-
Lepsza relacja z uczniami. Choć relacja jest obustronna, to nauczyciel w dużej mierze ma na nią wpływ. Jeśli potrafi on zachować opanowanie w kryzysowych sytuacjach, zachowywać się z taktem w chwilach, gdy uczniowie mają problemy z przyswojeniem nowych treści, a zarazem prezentować optymistyczne nastawienie to relacja uczeń-nauczyciel będzie owocna i serdeczna.
-
Pozytywny wpływ na ucznia. Nauczyciel ma zawsze w jakimś stopniu wpływ na ucznia. Jeśli jest on zestresowany i pełen złości, udzieli się to również jego podopiecznym. Z kolei spokojna i pozytywna postawa ma dobry wpływ na uczniów. Szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży nauczyciel może pełnić rolę przykładu, jak radzić sobie z frustracją, konfliktami i negatywnymi emocjami.
-
Większe zadowolenie z pracy. Nauczyciele to grupa, która często mierzy się z wypaleniem zawodowym. Często mają na nie wpływ obciążenie psychiczne związane z wykonywaniem bieżących obowiązków czy brak budujących sukcesów w pracy. Wysokie kompetencje społeczne i emocjonalne pozwalają wykonywać swoje obowiązki lepiej, a co za tym idzie - przynosić więcej satysfakcji i dawać poczucie, że wykonywanie zawodu nauczyciela ma sens.
Jak nauczyciele mogą ponieść swoje kompetencje społeczne i emocjonalne?
Nauczyciele mogą podnosić swoje kompetencje społeczne i emocjonalne na kilka sposobów. Z pewnością ważne jest stawianie na rozwój osobisty, czytanie specjalistycznych książek, a nawet udział w specjalnych treningach. W ich wzmocnieniu pomóc może proces coachingowy, a w trudniejszych przypadkach - psychoterapia. Ponieważ siła tkwi w grupie, warto rozmawiać o problematycznych sytuacjach z innymi nauczycielami, którzy mogą podzielić się swoją perspektywą i doświadczeniem. Świetnym sposobem na podnoszenie kwalifikacji są szkolenia dla rad pedagogicznych, które uczą konkretnych narzędzi dbania o swoje zdrowie psychiczne, jak i zdrowie psychiczne uczniów, łącząc wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, coachingu, a nawet prawa.
Wykonywanie zawodu nauczyciela bywa trudne i bardzo obciążające psychiczne. Na każdym nauczycielu ciąży bowiem odpowiedzialność. Nie tylko za przekazanie wiedzy, zawartej w ramie programowej ale również za dobrostan uczniów. Dbałość o swoje zdrowie psychiczne i wysokie kompetencje społeczne pozwalają jednak sprostać tym wyzwaniom i czerpać satysfakcję ze swojej pracy.
Tagi: nauczyciel, nauka, kształcenie
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert