Wiadomości

Rusza odbudowa bezprawnie zburzonej przez Kościół kamienicy na Ostrowie

2011-11-08, Autor: Bartłomiej Knapik
Rozpoczęła się odbudowa kamienicy przy ul. Kanonii 9 na Ostrowie Tumskim. Kuria, która bezprawnie rozebrała budynek powinna już we wrześniu rozpocząć odbudowę, zapewnia że z zewnątrz będzie ona wyglądała tak samo, jak przed laty.

Reklama

Chodzi o budynek, w którym przed laty mieścił się Arcybiskupi Urząd Budowlany. Właścicielem nieruchomości jest Metropolia Wrocławska, czyli Kościół. Kuria rozebrała go bez pozwoleń, potrzebnych gdy budynek objęty jest ochroną konserwatora zabytków.

Miejscy urzędnicy nakazali jego odbudowę, która właśnie się rozpoczyna (choć teoretycznie 2 tygodnie temu powinna się zakończyć). Przy Kanonii 9 pojawili się robotnicy. Teren został uporządkowany i ogrodzony i rusza odtwarzanie budynku. Tyle, że tylko z zewnątrz będzie wyglądała tak samo jak Kamienica z 1875 roku:
- Taki jest nakaz i tego będziemy się trzymać. Z zewnątrz budynek będzie wyglądał tak samo, jak przed laty, choć elewacja będzie wykonana innymi metodami i przy użyciu innych materiałów – tłumaczy ks. dr Stanisław Jóźwiak rzecznik prasowy wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. - Wnętrza były przebudowywane przynajmniej dwa razy: po wojnie i w latach 70-tych i nie przedstawiały wartości historycznej – dodaje.Kamienica została wybudowana w 1875 roku, przetrwała więc ponad 100 lat. W ubiegłym roku budynek pod adresem Kanonia 9 jeszcze stał - otoczony siatką – co można zobaczyć na zdjęciu Bartosza Kaczmarka z wieży katedry:Potem jednak zniknął o czym pisaliśmy jako pierwsi.
W 2008 roku wokół budynku wyrosły rusztowania, które potem zostały oblepione siatką z reklamą. Kamienica została rozebrana bez niezbędnych pozwoleń, ale po interwencji urzędników Metropolia poinformowała, że budynek zostanie odbudowany w swojej pierwotnej formie.

Wbrew sygnałom na elewację wróci słynna zabytkowa figura świętego Bonifacego, która zdobiła fasadę kamienicy.
- Budynek będzie wyglądał tak samo, jak przed rozbiórką, odtworzymy wszystkie detale. Wróci także figura świętego, którą jako jedyny z elementów zachowaliśmy przy rozbiórce i odpowiednio zabezpieczyliśmy. Reszta będzie odtwarzana – usłyszeliśmy od ks. dr Stanisława Jóźwiaka.

Chodzi o tę figurkę:Św. Bonifacy jest patronem kawalerów i nawróconych. Święty przedstawiany jest jako młodzieniec w czerwonym męczeńskim płaszczu z krzyżem w ręce. Niekiedy trzyma też zwój z napisem: "Władco, Panie Wszechmocny, wybaw lud Swój od bałwochwalczego gniewu, wszelkiego cierpienia i smutku". Obecnie kult tego świętego prawie zupełnie zanikł.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~k 2011-11-08
  10:16:20

  0 2

  czy skoro ulica nazywa się "Kanonia" to odmiana nie powinna być "przy ulicy Kanoniej"? z tego co wiem, nazwa ulicy nie jest nazwiskiem, a tak została odmieniona w tekście.

 • ~ 2011-11-08
  10:18:24

  0 0

  nie ma to jak zilustrować artykuł kiepskimi zdjęciami z komórki... o tym że budynek zniknął nie pisaliście jako piersi. i poprawcie bledy w tekscie i dodawaniu komentarzy!

 • ~tu_i_teraz 2011-11-08
  10:39:56

  0 0

  To prawda - pierwsze było Forum Polskich Wieżowców. Później TuWroclaw.com ;)

  A odmiana nazwy ulicy jest jak najbardziej prawidłowa.

 • ~Pliska 2011-11-08
  10:56:32

  0 0

  Tylko tym purpurom wszystko wolno, nie pracuja a maja na wlasnosc,nie placa podatkow,
  za zniszczenie zabytku powinni byc ukarani. Gdyby to zrobil zwykly obywatel to mialby taka jazde ze hej, pytam sie was katolicy.. kiedy w koncu otworzycie oczy.

 • ~ 2011-11-08
  12:05:57

  2 0

  Kanonia w tym wypadku jest rzeczownikiem jak np. zakrystia. Dlatego odmienia się jak rzeczownik a nie jak przymiotnik. Przy ul. Kanonii. Zdjęcia świetne, dzięki za trzymanie ręki na pulsie.

 • ~my 2011-11-08
  12:58:20

  2 0

  Jaka odbudowa? Przecież oni (księża) lekceważąc w żywe oczy przepisy prawa, wybudują na miejscu poprzedniej kamienicy zupełniie inny - nowy budynek. Oni mogą!

 • ~Patryk z Wrocławia 2011-11-08
  17:40:13

  0 0

  Chcemy wiernej rekonstrukcji kamienicy przy ul. Kanonii 9!!! Tak poza tym, mam dwa pytania: czy planów tej kamienicy nie ma w Archiwum Budowlanym Miasta Wrocławia i czy odbudowę będzie nadzorował konserwator zabytków?

 • ~ 2011-11-09
  11:51:45

  1 0

  Katabasy mają prawo w swoich leniwych dooopskach i uważają że im się wszystko nalezy-na szczęściecora zwięcej ludzi idzie za głosem rozumu a nie za średniowiecznym wołaniem kościoła.......

 • ~bamboos 2011-11-14
  15:51:26

  1 0

  Czy \"wierne odtworzenie detali\" bedzie dotyczylo emlematow masonskich cyrkla i ekierki przy wejsciu do kamienicy, czy one rowniez nie przedstawiaja dla kosciola wartosci historycznej ?? (wygladalo to tak : http://tumw.pl/wp-content/gallery/utracone/Kanonia%209.jpg )

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.