Biznes

Rusza projekt Promenady Wrocławskie, czyli nowe osiedle nad Odrą

2011-05-19, Autor: Bartłomiej Knapik
Dwa tysiące mieszkań, 80 tysięcy metrów kwadratowych biur – i obszar duży, jak Sępolno. Nowe osiedle, Promenady Wrocławskie, powstanie pomiędzy ul. Zakładową dobiegającą do ul. Trzebnickiej oraz ul. Rychtalską. 31 maja będzie wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszy budynek - biurowiec Promenady Epsilon.

Reklama

Promenady Wrocławskie, nowa dzielnica Wrocławia, to unikalny w skali kraju projekt. Zabudowa obejmuje około 20 hektarów powierzchni w sąsiedztwie rzeki Odry i Kanału Miejskiego z własnym nabrzeżem. Na obszarze - o powierzchni zbliżonej do  osiedla Sępolno - pomiędzy ul. Zakładową dobiegającą do ul. Trzebnickiej oraz ul. Rychtalską dobiegającą do ul. Jedności Narodowej. Docelowo ma tam powstać około 2 tysięcy mieszkań i 80 tysięcy mkw biur. Powstaną zabudowy o funkcjach handlowych, usługowych, hotelowych, kulturalnych i edukacyjnych.

W nowoczesny sposób zostanie zaaranżowane nabrzeże Odry - w planach jest powstanie promenady (stąd nazwa całej dzielnicy), wzdłuż której będą zlokalizowane sklepy, restauracje, tereny rekreacyjne, „slop” dla łodzi i jachtów, i inne funkcje, urządzenia związane z wodą, które urozmaicą życie w tej nowej dzielnicy Wrocławia.Wmurowanie kamienia węgielnego pod biurowiec Promenady Epsilon – pierwszego etapu budowy dzielnicy - będzie symboliczną inauguracją inwestycji. Biurowiec ma mieć powierzchnię 6 670 mkw – i będzie pierwszym spośród wszystkich 14 kwartałów zabudowy.

Całość koncepcji urbanistycznej, na bazie której powstały Promenady Epsilon i będą powstawać kolejne kwartały dzielnicy, stworzył Guy Perry wraz z zespołem INVI, autor m.in. warszawskiego Miasteczka Wilanów. Projekt Promenady Epsilon to zasługa wrocławskiej pracowni projektowej AP Szczepaniak, autora m.in. nowej siedziby IBM w Polsce i centrum handlowego Arkady Wrocławskie. Generalnym wykonawcą budynku jest firma CFE Polska Sp. z.o.o. Data oddania obiektu do użytkowania zaplanowana została na koniec II kwartału 2012.

Za całość inwestycji odpowiada Vantage Development S.A. - wrocławska firma deweloperska powiązana z Grupą Impel.

Biurowiec Promenady Epsilon w liczbach:
Powierzchnia do wynajęcia: 6 470,7 mkw
Powierzchnia użytkowa brutto: 10 259 mkw
Powierzchnia typowej kondygnacji: 1 462,1 mkw
Powierzchnia parteru: 739,4 mkw
Parking podziemny 81 miejsc w garażu podziemnych
+ 15 miejsc terenowych
+ 16 miejsc w budynku na poziomie parteruCałe nowe osiedle Promenady Wrocławskie w liczbach:
Ilość mieszkań: 2 tys.
Powierzchnia biurowa: 80 tys. mkw
Powierzchnia osiedla: około 20 ha
Liczba kwartałów zabudowy: 14
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2011-05-19
  14:54:57

  0 1

  Wiele mówiono o wyciąganiu konsekwencji w sprawie wydawania zezwoleń na budowę na terenach zalewowych, ale widocznie wystarczy odpowiednio gruba koperta ażeby ominąć pewne niedogodności. Wystarcz mieć nadzieję, że każdy mieszkaniec będzie posiadał kajak żeby wypłynąć z osiedla podczas powodzi.

 • ~ 2011-05-19
  16:41:26

  0 0

  Tramwaj Plus mi predzej w oku pojedzie niz wybuduja w takiej formie to osiedle. Wroclaw jest za biedny i maly na takie inwestycje,...

 • ~ 2011-05-19
  22:43:39

  0 0

  A w gruntach zalegają oleje i smary, gdyż latami na tym obszarze naprawiano tabor kolejowy... Czy ktoś przeprowadzał rekultywację tego terenu? Zabezpieczeń przeciwpowodziowych też brak... Oto inteligentna polityka przestrzenna polityka naszego medialnego prezydenta i całego BRW - zabudować wszystko, bez względu na warunki ekofizjograficzne. Aż dziwne, jak to panowie doktorzy z PWr i AP, pracujący dodatkowo w urzędach za nie małe pieniądze, nie podnoszą głosu przeciwko takim działaniom!

 • ~ 2011-05-21
  18:35:15

  0 0

  "Chcącemu nie dzieje się krzywda." Jak ktoś chce sobie kupić mieszkanie na terenie zalewowym, to jego sprawa. Ja bym mógł mieszkać bez problemu na drugim piętrze -- tam woda na pewno nie sięgnie. ;)

 • ~ 2011-05-23
  19:52:08

  0 0

  Same biadolenie na tym forum ;-), fakt że cały artykuł został chyba wycięty z gazetki promocyjnej inwestora a projekt jest tak gigantyczny, że jeśli w ogóle zostanie zrealizowany, to chyba w ciągu najbliższych 50 lat ;-).

  Jednak ostatecznie dobrze, że nareszcie ruszają inwestycje w tej części Wrocławia.

  Co do zagrożenia powodzią, to sam fakt, że tereny są nad Odrą, nie znaczy w cale, że to teren zalewowy, bo w takim wypadku połowa Wrocławia jest terenem zalewowym ;P

 • ~ 2011-05-24
  20:05:55

  0 0

  "o powierzchni zbliżonej do osiedla Sępolno" - no bez przesady

 • ~ 2011-06-10
  18:17:04

  0 0

  Dziwne, że nikt nie zwrócił uwagi, że to jakaś nowa wersja projektu Promenad Wrocławskich, 100 razy gorsza niż poprzednia :/ Tamta była naprawdę piękna, mam wizualki gdzieś na kompie. Trudno tylko, żeby u nas zostało cokolwiek wybudowane w tak ładnej formie, jaką pierwotnie często się zakłada :/ Kompromisy?
  Z drugiej strony słuszne są pytania o rekultywację tego terenu i czy to nie jest czasem teren zalewowy - Dutkiewicz i ta jego polityka od dawna mnie wkurza i załamuje, niestety większość myśli, że jest suuuuuuper, więc perspektyw na zmiany chyba nie ma ;/

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.