Biznes
Ruszyła modernizacja linii kolejowej E59. Szybciej dojedziemy do Poznania
Już niedługo szybciej mamy dojechać pociągiem do Poznania i nad morze. W ubiegły weekend rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej E59 pomiędzy Starym Bojanowem i Kościanem. To element modernizacji 70-kilometrowego odcinka między granicą województwa dolnośląskiego i Czempiniem, dzięki któremu, dzięki której podróż ma być krótsza o ok. 20 minut.
Roboty będą tam prowadzone na torze nr 1, przy utrzymaniu ruchu pociągów po torze nr 2. W ramach modernizacji w Kościanie wybudowane zostaną dwa wiadukty kolejowe oraz przejście podziemne. Wyremontowane zostaną również stacje Kościan i Stare Bojanowo, na których znajdą się nowe wiaty i ławki, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością. Bezpieczeństwo podróżujących ze stacji w Starym Bojanowie zwiększy budowa nowego przejścia podziemnego na perony. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują na tym odcinku 4 przejazdy kolejowe, które zostaną dostosowane do osiągania przez pociągi osobowe prędkości 160 km/h. Odnowione zostaną także dwa mosty kolejowe nad Kanałem Kościańskim.
Dodatkowo w październiku rozpoczną się prace na stacjach Leszno, Stare Bojanowo i Kościan a od listopada na torze nr 2 odcinek Korzeńsko – Rawicz oraz na stacjach kolejowych: Rawicz, Bojanowo. Pojawią się nowe wiaty, ławki oraz lepsze oświetlenie. Efektem modernizacji obiektów będzie także czytelne oznakowanie oraz nowy system informacji pasażerskiej. Stacje będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. W listopadzie ruszą także prace na torze nr 1 na odcinku Bojanowo – Leszno.
Zakończenie robót budowlanych planowane jest na 2020 rok. Nowe tory umożliwią przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/h oraz pociągów towarowych z prędkością do 120 km/h. Modernizacja 24 przejazdów kolejowo-drogowych, budowa 4 wiaduktów kolejowych i 3 wiaduktów drogowych, wykonanie 5 przejść podziemnych oraz montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem wpłyną na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na tym odcinku.
Całkowity koszt projektu to ponad 1,5 mld zł, z czego około 1,2 mld zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocławska restauracja przyjmuje gości przy stolikach! Dołączyła do akcji #otwieraMYsie
34576 -
Chrześcijańska kawiarnia na Dworcu Głównym. Otwarcie w styczniu [ZDJĘCIA]
27481 -
Budują nowy nadodrzański bulwar. Będzie gotowy wiosną [ZDJĘCIA]
21107 -
Gastronomia kontra lockdown. Wrocławski pub otwiera się i zaprasza na piwo po kosztach [OFERTA]
18999 -
Futurystyczne schronisko w Karkonoszach. Projekt wrocławianina nagrodzony [ZOBACZ]
12612
Najczęściej komentowane
-
Chrześcijańska kawiarnia na Dworcu Głównym. Otwarcie w styczniu [ZDJĘCIA]
7 -
Futurystyczne schronisko w Karkonoszach. Projekt wrocławianina nagrodzony [ZOBACZ]
3 -
Wrocławski Manhattan w remoncie. Ruszyło wyburzanie! [ZDJĘCIA]
2 -
Gastronomia kontra lockdown. Wrocławski pub otwiera się i zaprasza na piwo po kosztach [OFERTA]
1 -
Uniwersytet remontuje jeden ze swoich budynków. Renowację przejdzie dach [ZDJĘCIA]
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy podoba Ci się futurystyczny projekt górskiego schroniska Kamila Szymańskiego?
Oddanych głosów: 471