zamknij

Wiadomości

Rząd łagodzi obostrzenia związane z epidemią. Sprawdź, czy wiesz, jakie zmiany wchodzą w życie [QUIZ]

2020-04-20, Autor: red.

Od 20 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza pierwszy etap łagodzenia zakazów i nakazów związanych z epidemią koronawirusa. Zmiany będą dotyczyły m.in. zasad robienia zakupów, przemieszczania się dzieci i młodzieży, wyjść do parku i lasu czy wizyt w kościołach.

Reklama

Sprawdź, czy znasz nowe zasady! Quiz z nowymi zasadami można znaleźć tutaj.

Od 20 kwietnia złagodzenie obostrzeń. Sprawdź, czy wiesz co wolno, a co nadal jest zakazane!

Od 20 kwietnia złagodzenie obostrzeń. Sprawdź, czy wiesz co wolno, a co nadal jest zakazane!

Od 20 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza pierwszy etap łagodzenia zakazów i nakazów związanych z epidemią koronawirusa. Zmiany będą dotyczyły m.in. zasad robienia zakupów, przemieszczania się dzieci i młodzieży, wyjść do parku i lasu czy wizyt w kościołach. Sprawdź, czy znasz nowe zasady!

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~~~Zet 2020-04-20 07:16:35

  Magda Glińska przeszła koronawirusa. "Zderzenie z systemem zdrowia to był koszmar"
  - Polski rząd wbrew temu, co mówi, nie jest przygotowany na koronawirusa, a sanepid nad niczym nie panuje - twierdzi Magda Glińska, która przeszła wywołaną przez koronawirusa chorobę Covid-19.
  Jak ocenia pani opiekę medyczną, testy, pomoc sanepidu?
  Fatalnie. Rząd polski jest absolutnie nieprzygotowany wbrew temu, co mówi, do walki z koronawirusem. Sanepid nad niczym nie panuje. Oni są zasypywani nowymi procedurami, które codziennie się zmieniają. Nikt nie jest w stanie ich opanować. A to absolutnie nie ma sensu, bo takie notoryczne zmiany wprowadzają chaos. Różne instytucje nie dogadują się ze sobą, a główny inspektorat sanitarny i ministerstwo zdrowia nie odbierają telefonów, żeby wyjaśnić jakiekolwiek sytuacje.
  [więcej na: https://kobieta.wp.pl/magda-glinska-przeszla-koronawirusa-zderzenie-z-systemem-zdrowia-to-byl-koszmar-6501590818605185a?fbclid=IwAR0GAWbdn9PzlDSgQcyQehHHa2G2rYAxL5ulgPJ5vpByQgCm4Yn9fRqsQgk]

  45 3
 • ~~~Zet 2020-04-20 07:18:17

  Koronawirus w Polsce. Największy wzrost zachorowań. Ministerstwo mówi o nowych ogniskach COVID-19
  Koronawirus w Polsce. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o największym do tej pory dobowym wzroście zakażeń. To 545 nowych przypadków COVID-19.
  Koronawirus w Polsce. W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i o śmierci kolejnych 3 osób. W popołudniowym komunikacie było kolejnych 205 nowych zakażeń i aż 10 zgonów.
  W sumie w ciągu ostatniej doby mamy 545 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 13 osób. To najwyższy dzienny wzrost zachorowań od początku pojawienia się pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 9287, w tym zmarło 360 zakażonych.
  Jak przekazał PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, na wzrost zakażeń ma wpływ wykrycie trzech nowych ognisk. Dotyczą one ośrodków opieki długoterminowej w Kaliszu (woj. wielkopolskie) i Czernichowie (woj. śląskie) oraz szpitala w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie).
  Andrusiewicz przypomniał o apelu do personelu w tych miejscach, by pozostawały w pracy w jednym ośrodku i nie przemieszczali się. Przyznał, że koronawirusa stwierdzono w 20 DPS-ach. W sumie w Polsce jest ich ponad 800. - Skala w ujęciu ogólnopolskim nie jest duża, ale w ramach samego ośrodka rozprzestrzenianie się koronawirusa jest bardzo szybkie - powiedział.
  [więcej na: https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-najwiekszy-wzrost-zachorowan-ministerstwo-mowi-o-nowych-ogniskach-covid-19-6501657739569281a]

  44 2
 • ~~~Zet 2020-04-20 08:05:05

  Koronawirus. Takiego protestu jeszcze nie było. Ludzie wyszli na ulice w Tel-Awiwie!
  Koronawirus. W Izraelu zakażonych jest już ponad 13 tys. osób. Zmarły 172. W Tel-Awiwie odbyły się protesty przeciwko premierowi Netanjahu. Zachowano wymagany dystans.
  Ponad 2 tys. osób demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu i niedemokratycznym środkom powstrzymującym rozprzestrzenianie się infekcji koronawirusa.
  Netanjahu zarzuca się, że chce wykorzystać epidemię Covid-19, by uniknąć odpowiedzialności w sprawach, w których jest oskarżony o korupcję.
  Podczas protestów na placu Rabina w centrum Tel Awiwu było wielu policjantów, którzy starali się przestrzegać środków fizycznej separacji uczestników.
  Wszyscy musieli stać w odległości dwóch metrów w grupach po dziesięć osób. Dodatkowo grupy były oddzielone od siebie dziesięcioma metrami.

  44 0
 • ~~~Zet 2020-04-20 10:56:53

  Czy strajk pracowników Poczty Polskiej uniemożliwi wybory? Związkowcy rozważają protest, listonosze boją się pozwów!
  PiS przerzuciło organizację wyborów na barki Poczty Polskiej. A teraz związkowcy mogą wykorzystać okazję, by wywalczyć sobie podwyżki lub zablokować wybory prezydenckie.
  PiS chce za wszelką cenę przeprowadzić wybory w maju. Głosowanie ma się odbyć w trybie korespondencyjnym i to właśnie na listonoszy i Pocztę Polską spadnie cały ciężar przeprowadzenia wyborów.
  A to w najmniejszym stopniu nie podoba się listonoszom i pocztowym związkowcom.
  Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Piotr Moniuszko powiedział portalowi Money.pl, że listonosze na poważnie rozważają przeprowadzenie strajku włoskiego.
  Dlaczego akurat strajk włoski? Bo rozpoczęcie procedury formalnego strajku w obecnych okolicznościach zajęłoby pocztowcom zbyt wiele czasu – nawet pół roku.
  Jeżeli strajk włoski listonoszy zostałby przeprowadzony, to Pocztę Polską i wybory czeka paraliż. – Nie łamalibyśmy prawa, nasza praca wyglądałaby podobnie jak teraz. Po prostu wykonywalibyśmy ją o wiele wolniej – wyjaśnia Moniuszko.
  Przypomnijmy, że na barki listonoszy zrzucono obowiązek rozniesienia ponad 30 mln pakietów wyborczych do blisko 14 mln gospodarstw domowych. Nawet bez strajku włoskiego rozniesienie tak gigantycznej ilości pakietów na czas jest niemal niemożliwe.
  Ponadto zwierzchnicy wymyślają sposoby na transparentność wyborów. Jedną z nich jest protokolant, który ma towarzyszyć listonoszowi roznoszącemu pakiety.
  Co najważniejsze jednak to fakt, że listonosze nie są rozliczani z liczby dostarczonych przesyłek. Tym samym PiS nie mógłby udowodnić im udziału w strajku.
  Niektórzy listonosze wpadli na ciekawy sposób sparaliżowania wyborów. Chodzi o np. namówienie wyborców do uchylania skrzynek pocztowych.
  Zgodnie z prawem, jeżeli listonosz zastanie niezamkniętą skrzynkę to musi osobiście wręczyć pakiet wyborcy. Ponadto część listonoszy boi się zarzutów i pozwów.
  – Karty będą przesyłane jako przesyłki zwykłe, nierejestrowane. Listonosze będą je wrzucali do skrzynki. Co w sytuacji, jeżeli klient Poczty oświadczy, że nie dostał tego pakietu wyborczego i posądzi listonosza o kradzież? – zwrócił uwagę szef Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer.

  46 0
 • ~~~Zet 2020-04-20 11:18:06

  Powstaje nowa rządowa agencja. Z miliardowym budżetem i gigantycznymi zarobkami prezesów!
  Minister zdrowia chce powołać Agencję Badań Medycznych. NFZ ma na nią płacić z naszych składek na leczenie, a jej szefowie - wybierani bez konkursu - zarobią nawet pół miliona rocznie!
  Łukasz Szumowski mówi o powstaniu agencji, odkąd objął urząd. Tłumaczy, że zależy mu, by w zdrowiu było więcej polskich innowacji – leków i sprzętu. W naszych szpitalach prowadzi się wprawdzie badania kliniczne, ale przede wszystkim komercyjne, czyli finansowane przez firmy farmaceutyczne. Bez takich badań nie mogą one wprowadzić na rynek nowego leku czy sprzętu. Badań niekomercyjnych jest niewiele. Rzadko porównuje się na przykład skuteczność leków różnych producentów w leczeniu tej samej choroby. Takie badania mogłyby więc przynieść chorym korzyści, a nowa agencja mogłaby je finansować.

  43 0
 • ~~~Zet 2020-04-20 11:21:13

  W 2020 r. Polacy wypłacili z banków już ponad 30 miliardów złotych! Wszystko przez epidemię!
  W związku z epidemią, Polacy zaczęli wypłacać z bankomatów rekordowe ilości gotówki. Jak podają dane NBP, w pierwszym kwartale 2020 roku, mieliśmy wypłacić aż 30,6 mld złotych.
  „Podczas gdy w końcówce 2019 roku wartość wszystkich banknotów w obiegu wynosiła 233,3 mld złotych, to już w pierwszym okresie 2020 wzrosła do 263,9” – informuje portal Money.pl. Skok ten ma być bezpośrednio powiązany z dotarciem do Polski epidemii koronaśfirusa.
  W związku z obostrzeniami, zamknięciami części zakładów i niepewną przyszłością, Polacy wypłacili więcej gotówki, niż „normalnie”. Obawy dotyczą również niemożności wychodzenia z domów, oraz nieokreślonych restrykcji, jakich wprowadzenie rząd może jeszcze rozważać. Po prognozach Ministra Zdrowia, mówiącego o bardzo długim czasie trwania epidemii i samych restrykcji, obawy łatwo można zrozumieć. W połowie marca prezes NBP miał uspokajać, iż gotówki w bankomatach „nie zabraknie”.

  43 0
 • ~~~Zet 2020-04-20 12:21:24

  Zauważyliście, że poza wiadomością, że premier wsadził do MF swojego praktykanta - to w mediach nie wypowiada się merytorycznie NIKT z ministerstwa finansów?
  O losach kraju w każdej dziedzinie decyduje Pinokio, smutna Jadzia i aktualne potrzeby wyborcze Adriana.
  Ministerstwo Finansów nie kontroluje już w żaden sposób stanu budżetu!

  46 0
 • ~~~Zet 2020-04-20 23:55:36

  Artykuł agencji Bloomberg napisany przez Jima Bianco wyjaśnia, w jaki sposób rząd amerykański nacjonalizuje obecnie duże obszary rynków finansowych.
  Z owego programu nacjonalizacji dość jasno wynika, że doszło do połączenia Rezerwy Federalnej (FED) ze Skarbem Państwa w jedną organizację. Oznacza to, że nowym prezesem amerykańskiego Banku Centralnego, został prezydent Donald Trump.
  Na czas pandemii zostało uruchomionych kilka programów, takich jak: kupowanie papierów komercyjnych od emitenta, zakup obligacji korporacyjnych od emitenta, finansowanie zabezpieczające dla papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami czy kupowanie obligacji korporacyjnych na rynku wtórnym. Jest też program udzielający pożyczek kwalifikującym się małym i średnim firmom.
  Rezerwa Federalna przy obecnych umocowaniach prawnych nie może tego robić. Bank centralny może kupować lub pożyczać wyłącznie papiery wartościowe, które mają gwarancję rządową. Obejmuje to m.in. skarbowe papiery wartościowe, agencyjne papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką oraz dług wyemitowany przez takie instytucje finansowe jak Fannie Mae i Freddie Mac.
  Skoro FED nie może przeprowadzić wyżej wspomnianych operacji, to w jaki sposób doszło do uruchomienia powyższych programów pomocowych? Każdy z wymienionych programów zostanie podłączony do instrumentu finansowanego przez Rezerwę Federalną. Następnie Skarb Państwa dokona inwestycji kapitałowej w każdy z tych instrumentów, co oznacza, że ​​to nie FED kupuje papiery wartościowe i zabezpiecza pożyczki, ale działa tylko jako bank zapewniający finansowanie.
  Fed zatrudnił firmę BlackRock do zakupu papierów wartościowych w imieniu właściciela, Skarbu Państwa. Zatem FED daje Skarbowi Państwa dostęp do prasy drukarskiej!
  Jest to rewolucyjne, ponieważ ojcowie założyciele Ameryki przyznali przywilej bicia monet tylko i wyłącznie Kongresowi!
  Artykuł I, sekcja 8, klauzula 5 wyraźnie przyznaje Kongresowi uprawnienia do „bicia monet, regulacji jej wartości oraz monet zagranicznych”. Twórcy najwyraźniej chcieli, aby narodowy system monetarny spoczywał w rękach Ameryki, a nie prywatnego konsorcjum banków zagranicznych czyli Rezerwy Federalnej.
  Wydaje się, że ten ruch przynajmniej częściowo cofnął to, co zrobił prezydent Woodrow Wilson w 1913, który przekazał z Kongresu do FED-u uprawnienia zarządzania pieniądzem.
  Czy przez te działania podczas największego kryzysu w USA od 11 września Trumpowi udało się odzyskać kontrolę nad amerykańską walutą?
  Czy to oznacza koniec panowania dynastii Rothschildów i Rockefellerów?

  43 0
 • ~~~Zet 2020-04-21 00:02:18

  Czy koronawirus mógł zabić w Chinach ponad 21 milionów ludzi?
  Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ujawniło 19 marca 2020 r., że liczba abonentów telefonii komórkowej od listopada 2019 r. do lutego 2020 r. gwałtownie spadła z 1,600957 miliarda do 1,579927 miliarda. W tych statystykach widać wyraźnie, że 21,03 miliona abonentów gdzieś zniknęło.
  Możliwych jest wiele wyjaśnień, ale czarny scenariusz zakłada, że mogli umrzeć wskutek epidemii.

  42 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Muzeum Śląska Wrocław to potrzebna inwestycja?
Oddanych głosów: 289