zamknij

Wiadomości

Sejmik Województwa Dolnośląskiego apeluje o przesunięcie terminu wyborów

2020-04-30, Autor: bas

Podczas czwartkowej sesji Sejmik Województwa Dolnośląskiego przegłosował apel o przesunięcie daty wyborów prezydenckich. Zdaniem radnych obecnie nie ma warunków do przeprowadzenia wyborów w tradycyjnej formie, a forma korespondencyjna wciąż nie jest odpowiednio dopracowana.

Inicjatorem podjęcia apelu był klub Bezpartyjni Samorządowcy, który na Dolnym Śląsku współrządzi z Prawem i Sprawiedliwością. Autorzy apelu chcą, by ugrupowania parlamentarne wypracowały konstytucyjny kompromis umożliwiający przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminie innym niż 10 maja.

Reklama

– To bardzo odpowiedzialne zachowanie radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zwyciężył zdrowy rozsądek. Wszelkie przesłanki wskazują, że organizowanie wyborów w dzisiejszych warunkach przyniosłoby więcej szkód niż korzyści – powiedział po przyjęciu apelu Dariusz Stasiak, przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni Samorządowcy.

PEŁNA TREŚĆ APELU:

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wzywamy wszystkie formacje polityczne obecne w parlamencie do wypracowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Za przeniesieniem terminu wyborów przemawia trwająca epidemia i wynikające z niej zagrożenia oraz nie dające się przewidzieć skutki korespondencyjnej formy głosowania, która nie została logistycznie i proceduralnie odpowiednio przygotowana.

W powyższym kontekście, również samorządy w ramach swoich kompetencji, nie mają realnych możliwości skompletowania komisji wyborczych, przeszkolenia jej członków oraz przygotowania lokali wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo głosujących w czasie epidemii. Ponadto, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, stałym, najwyższym organem wyborczym, właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, której nadzór nad prawidłowością procesu wyborczego i rola w procedurze głosowania wyłącznie korespondencyjnego, w praktyce zostaje wyłączona.

Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, prezydent wybierany jest przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Wybory przeprowadzone w terminie 10 maja, w formie korespondencyjnej, nie spełnią tych fundamentalnych warunków. Wolne wybory to kwintesencja demokracji, dlatego Polacy oczekują od wszystkich sił politycznych wypracowania  porozumienia ponad podziałami oraz wspólnych, parlamentarnych działań, uwzględniających dobro wszystkich Polaków.

Biorąc pod uwagę wszystko co powyżej, wzywamy formacje polityczne obecne w parlamencie do wypracowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.

Czy wybory prezydenckie powinny zostać przełożone na inny termin?Oddanych głosów: 8224

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~~~Zet 2020-04-30 21:38:36

  Dobrze! A czy rząd posłucha? To już zupełnie inna sprawa.

  4 0
 • ~~~Zet 2020-04-30 21:43:03

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~~~Zet 2020-04-30 21:50:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~~~Zet 2020-05-01 00:57:47

  URZĘDZIE CENZURY zwanym niekiedy Redakcją!
  Usunęliście dwa wartościowe posty, które w niczym NIE naruszały Waszego mitycznego Regulaminu!
  PRECZ Z POLITYCZNĄ CENZURĄ!

  4 1
 • ~~~Zet 2020-05-01 01:06:46

  Twitter: Pakiety wyborcze bez nadzoru i zabezpieczeń. Kandydat na prezydenta zaprezentował jeden z nich na konferencji prasowej!
  W środę (29.04.2020) jeden z kandydatów na prezydenta, Stanisław Żółtek, zaprezentował na konferencji prasowej pakiet wyborczy do głosowania korespondencyjnego, który uzyskał od pracownika firmy pakującego rzekomo tajne i zabezpieczone druki przesłane przez Pocztę Polską. Według informacji przedstawionych przez S. Żółtka, pakowanie odbywa się w firmie, w której nie ma żadnej ochrony. Firma otrzymała zlecenie na zapakowanie 5 milionów pakietów. Oznacza to, że takich firm jest więcej i nie wiadomo, jaki jest poziom ich zabezpieczeń. Można domniemywać, ze żaden.
  Jak wygląda pakiety wyborczy, który otrzymał S. Żółtek? Składa się z koperty zwrotnej, która nie jest w żaden sposób zabezpieczona, a więc z łatwością można ją podrobić. Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu również nie ma żadnych zabezpieczeń. Należy podać imię i nazwisko oraz PESEL i podpisać oświadczenie. Karta do głosowania też nie jest zabezpieczona i można ja bez problemu skopiować. Stanisław Żółtek wskazał, że kopiowanie pakietu wyborczego nie podlega obecnie żadnym karom, ponieważ nadal nie ma ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego, a więc druk, który pokazał, nie jest w świetle prawa dokumentem urzędowym, ani drukiem ścisłego zarachowania. Wystarczy zatem drukarka i baza PESEL i można kopiować i wypełniać karty za innych. Nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować!
  PRECZ Z POLITYCZNĄ CENZURĄ!

  4 0
 • ~~~Zet 2020-05-01 01:09:13

  Twitter: Koniec kadencji Małgorzaty Gersdorf. Kamil Zaradkiewicz mianowany p/o I Prezesa Sądu Najwyższego!
  Czwartek (30.04.2020) to ostatni dzień kadencji dotychczasowej I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. W związku z jej odejściem ze stanowiska prezydent Andrzej Duda powołał Kamila Zaradkiewicza jako pełniącego obowiązki I Prezesa SN.
  – Prezydent RP Andrzej Duda na podstawie art. 13 a par.1 w zw. z art.111 par. 4 ustawy o SN z dniem 1 maja powierzył wykonywanie obowiązków Pierwszego Prezesa SN Sędziemu SN Kamilowi Zaradkiewiczowi do czasu powołania Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
  Małgorzata Gersdorf i Kamil Zaradkiewicz to bohaterowie wojny o sądy, którą od 2016 toczy Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Próba odspawania Gersdorf od stołka przed upływem kadencji zakończyła się fiaskiem. Po stronie I Prezes SN stanęli Niemcy i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  Podejrzewana o korupcję w procesie z powództwa Ryszarda Jacha, sędzia Gersdorf robiła, co w jej mocy, żeby nie dopuścić do jakiejkolwiek reformy wymiaru sprawiedliwości. Do tego bezczelnie kłamała usiłując wmówić opinii publicznej, że nie uczestniczyła w protestach pod Sądem Najwyższym. I to ona bezczelnie stwierdziła, że zarobki sędziów są niewystarczające, bo „za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji”.
  Kamil Zaradkiewicz był sędzią Trybunału Konstytucyjnego do 2016. 19 kwietnia 2016 udzielił dziennikowi „Rzeczpospolita” wywiadu, w którym wyraził opinię, że orzeczenia Trybunału nie zawsze są ważne i ostateczne. Dzień później powtórzył to samo w wywiadzie dla Wiadomości TVP. W rezultacie ówczesny prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oświadczył, że utracił do niego zaufanie i Zaradkiewicz otrzymał wypowiedzenie dotychczasowej umowy o pracę wraz z przeniesieniem na niższe stanowisko asystenta sędziego. W kwietniu 2017 Kamil Zaradkiewicz został dyrektorem nowo powstałego Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w 2018 roku prezydent Andrzej Duda powołał go do pełnienia urzędu sędziego Sądu Najwyższego. Teraz będzie zarządzał Sądem Najwyższym do czasu powołania następcy Gersdorf. Kto nim zostanie? Tego dowiemy się w następnym odcinku tego sądowego serialu.
  PRECZ Z POLITYCZNĄ CENZURĄ!

  4 0
 • ~~~Zet 2020-05-04 21:17:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~~~Zet 2020-05-04 21:17:16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pensja dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej jest zbyt wysoka?
Oddanych głosów: 129