Biznes
Skonsolidują wrocławskie placówki medyczne? Jest projekt uchwały
Synergia w działaniu, zwiększenie konkurencyjności na rynku, lepsza oferta dla mieszkańców - to główne argumenty „za” połączeniem dwóch miejskich placówek medycznych, przedstawiane przez magistrat. Chodzi o Wrocławski Specjalistyczny Zakład Profilaktyczno-Lecznicy Provita i Wrocławskie Centrum Zdrowia SP ZOZ. Decyzję w tej sprawie podejmą 18 lutego radni miejscy.
Na terenie Wrocławia działają obecnie dwa miejskie podmioty lecznicze, realizujące zadania w zakresie ochrony zdrowia. To specjalistyczny Zakład Profilaktyczno-Leczniczy Provita, prowadzący pełną opiekę medyczną od diagnostyki po kompleksowe leczenie podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej, rehabilitację ambulatoryjną i stacjonarną oraz Wrocławskie Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, największa i najdłużej działająca na rynku usług medycznych ambulatoryjna placówka ochrony zdrowia we Wrocławiu. Centrum istnieje od 1973 r., zapewniając wieloprofilową, kompleksową opiekę zdrowotną na poziomie podstawowym i specjalistycznym. Prowadzi swoją działalność w kilku przychodniach w mieście.
- Niestety sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki SZP-L Provita nie jest najlepsza. Od 2017 roku w Spółce występują straty (od ok. 0,7 mln w 2017 r. do prognozowanych ponad 3 mln w 2020 r.). Wynika to między innymi z faktu niskiej refundacji NFZ za usługi rehabililatcyjne. Sytuację podmiotu dodatkowo utrudniła trwająca pandemia koronawirusa - tłumaczy Arkadiusz Filipowski z wrocławskiego magistratu.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku WCZ SP ZOZ. Począwszy od restrukturyzacji w 2013 roku osiąga stale dodatni wynik finansowy (2,5 mln zł w 2019 i prognozowane ok 1,8 mln zł w 2020), co pozwala podmiotowi samodzielnie finansować bieżące wydatki inwestycyjne oraz unowocześniać park diagnostyczny, służący udzielaniu świadczeń medycznych.
- Chcemy, żeby usługi zdrowotne były świadczone na jeszcze wyższym poziomie, a pieniądze publiczne były wydawane najbardziej efektywnie. Dlatego będziemy głosować za konsolidacją obu podmiotów, aby uzyskać synergię w ich działaniach – tłumaczy radna Agnieszka Rybczak z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa.
Z uwagi na działanie obu podmiotów w różnych formułach prawnych, niezbędne jest przyjęcie uchwały likwidacyjnej spółki Provita, tak, by móc przeprowadzić jej konsolidację z WCZ SP ZOZ.
- Dobra sytuacja finansowa Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ pozwoli zadbać o jeszcze lepszą jakość świadczeń udzielanych przy ul. Bierutowskiej przez spółkę Provita, z zachowaniem personelu i użyciem sprzętu znajdującego się w placówce – dodaje Rybczak.
Uchwała w tej sprawie poddana będzie głosowaniu na sesji wrocławskiej rady miejskiej, zaplanowanej na 18 lutego.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Pod Wrocławiem powstała nowoczesna fabryka. Szuka osób do pracy
42885 -
Dawna piekarnia Mamut z odrestaurowaną elewacją. Co tam powstaje? [ZDJĘCIA]
30945 -
Cztery nowe przystanki kolejowe we Wrocławiu! Są wyniki konsultacji
20424 -
Jest praca: 50 etatów dla pracowników we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
20348 -
AWW! Ruszyła budowa Alei Wielkiej Wyspy [NOWE WIZUALIZACJE]
17101
Najczęściej komentowane
-
Tramwaj na Popowice w budowie. Dla części mieszkańców to zbędna inwestycja [ZDJĘCIA]
7 -
Wyższe podatki od wrocławskich nieruchomości. Urzędnicy wręczają mieszkańcom decyzje
4 -
Pod Wrocławiem powstała nowoczesna fabryka. Szuka osób do pracy
3 -
W centrum Wrocławia powstanie nowy węzeł przesiadkowy! Wkrótce przetarg na projekt
2 -
Błękitna elewacja prokuratury gotowa. Remont przeniósł się do wnętrz [ZDJĘCIA Z DRONA]
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~wprxceo1265 2021-02-15 19:13:24
Z zarządczego punktu widzenia konsolidacja ma sens, gdy mamy rozproszone środki i jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb! W takim stanie mamy tzw. służbę zdrowia.