Śląsk zwycięża w meczu przyjaźni. Wrocławianie pierwszy raz w sezonie wygrali na wyjeździe

2013-11-03, Autor: red.
Po golach dwóch obrońców: Adama Kokoszki i Rafała Grodzickiego, zdobytych po stałych fragmentach gry, Śląsk wygrał z Lechią Gdańsk 2:1. To pierwsze wyjazdowe zwycięstwo wrocławskiej drużyny w bieżącym sezonie.

Trener Stanislav Levy przeciwko Lechii Gdańsk desygnował niemal ten sam skład, który zapewnił zwycięstwo w czwartkowym spotkaniu z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Na boisku zabrakło jedynie Sebino Plaku. Jego miejsce w wyjściowej jedenastce zajął rozgrywający setny mecz w barwach Śląska Przemysław Kaźmierczak. Doświadczony zawodnik został ustawiony na pozycji defensywnego pomocnika, zaś na skrzydło w miejsce Plaku przesunięty został Tomasz Hołota.

Spotkanie w Gdańsku toczyło się w ogromnej ulewie. Murawa była bardzo śliska, co początkowo utrudniało piłkarzom obydwu zespołów przeprowadzanie składnych akcji. Jako pierwsi do trudnych warunków dostosowali się piłkarze Śląska, którzy w 20 minucie przeprowadzili świetną akcję, zakończoną strzałem Marco Paixao tuż obok poprzeczki. W odpowiedzi po rzucie rożnym główkował Rafał Janicki, ale Marian Kelemen bez trudu złapał idącą w środek bramki piłkę.

Śląsk z minuty na minutę się rozkręcał, konstruując bardzo ładne dla oka akcje. Niestety, brakowało tego, co niezbędne do zdobycia gola - czyli uderzeń w światło bramki. Najbliżej powodzenia był Paixao, który po kolejnej składnej akcji trafił w słupek. Gospodarze, którzy w pierwszej połowie byli tłem dla dobrze grających wrocławian, przebudzili się tuż przed zejściem na przerwę, jednak dwa groźne uderzenia Przemysława Frankowskiego w wyśmienitym stylu wybronił Marian Kelemen.

W przerwie w szatni Lechii musiało być bardzo gorąco, bowiem po wyjściu na drugą połowę gospodarze z animuszem ruszyli do ataków. Kilka minut po rozpoczęciu gry w dobrej sytuacji znalazł się Piotr Grzelczak, jednak uderzył bardzo niecelnie. Po chwili akcja przeniosła się na drugą stronę boiska, gdzie pociągany za koszulkę przez jednego z obrońców Paixao ponownie uderzył obok słupka.

W 55 minucie wytrwałość Lechii została nagrodzona, gdy pięknym strzałem z woleja popisał się Grzelczak. Na szczęście prowadzenie gospodarzy nie trwało zbyt długo. Siedem minut później Mateusz Cetnarski zacentrował z rzutu rożnego, podanie głową przedłużył Rafał Grodzicki, a piłkę z najbliższej odległości do bramki skierował Adam Kokoszka.

Wrocławianie poszli za ciosem. W 81 minucie ponownie z rzutu rożnego wrzucił piłkę na głowę Rafała Grodzickiego, a środkowy obrońca Śląska precyzyjnym uderzeniem wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie - Śląsk po raz pierwszy wygrał w tym sezonie na wyjeździe i awansował do pierwszej ósemki ligi.

Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1:2 (0:0)
Bramki: Grzelczak 55 - Kokoszka 62, Grodzicki 81

Lechia: Bąk - Oualembo, Madera, Janicki, Pazio - Deleu, Dawidowicz (54 Tuszyński), Pietrowski, Matsui, Frankowski (69 Buzała) - Grzelczak (79 Zyska)

Śląsk: Kelemen - Pawelec (61 Plaku), Grodzicki, Kokoszka, Dudu - Stevanović, Kaźmierczak - Hołota, Cetnarski (90 Socha), Patejuk (79 Ostrowski) - Paixao