Biznes
Smog we Wrocławiu. Rocznie wdychamy dym z 330 papierosów.
Brunatna mgła, która zimą spowija powietrze we Wrocławiu wiąże się ze wzrostem tzw. niskiej emisji, głównego źródła smogu w Polsce. Odpowiedzialny za to jest w dużej mierze kiepski stan polskich instalacji grzewczych oraz materiały opałowe.
W średnio zachmurzony dzień, przy niewielkiej prędkości wiatru (ok 16 km/h) stężenie PM2,5 we Wrocławiu wynosi od 12 do 20 µg/m3, co odpowiada od 0,55 do 0,9 wypalonego papierosa dziennie. Rocznie wdychamy więc nieświadomie nawet 330 papierosów. Jak temu zapobiec?
Zobacz także
Poziom PM2,5 – co to jest?
PM2,5 to z ang. „particulate matter”, czyli cząsteczka stała o wielkości nie przekraczającej 2,5 mikrometra. Stanowią one z reguły 60% cząstek PM10 w sezonie letnim i ponad 75% w sezonie zimowym, będąc najpopularniejsza frakcją zanieczyszczeń w powietrzu.
Co istotne, zanieczyszczenia PM2,5 wraz z wdychanym powietrzem, dostają się do naszego układu oddechowego i krwionośnego, nasilając objawy alergii czy astmy, powodując osłabienie układu odpornościowego, większą podatność na infekcje. Mogą niestety również przyczynić się do znacznie poważniejszych schorzeń, np. nowotworów płuc czy układu moczowego, a także zawałów.
PM2,5 a papierosy?
Zdaniem amerykańskich naukowców z organizacji non-profit Berkley Earth, paląc jednego papierosa produkujemy do atmosfery równowartość 22 µg/m3 PM2,5. Do atmosfery uwalniamy wówczas rakotwórcze związki benzopirenu, formaldehydu, toluenu, tlenku węgla oraz azotu. O ile paląc papierosy, świadomie narażamy swoje zdrowie na szwank, o tyle na smog w powietrzu nie mamy bezpośredniego wpływu. Jak więc chronić się przed szkodliwymi PM2,5?
Jak chronić się przed szkodliwymi PM2,5?
Oczyszczacze powietrza
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zanieczyszczeniem smogowym pozostaje od lat oczyszczacz powietrza. Urządzenie to kosztuje od 300 do nawet 8000 zł, oferując różne funkcje i metody walki ze szkodliwymi substancjami.
Jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacze powietrza wraz z filtrami HEPA. Od lewej Xiaomi 3C, Electrolux PA91-604DG, Philips AC2887, Klarta Stor Black z filtrem HEPA oraz Sharp KC-D40.
Wybierając oczyszczacz powietrza dla siebie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
-
Tryb automatyczny – Jedna z podstawowych, najczęściej używanych funkcji oczyszczacza powietrza. Na podstawie czujników oczyszczacz zbiera dane o zanieczyszczeniach z otoczenia i ocenia za pomocą algorytmu jak intensywnie zacząć oczyszczać powietrze w zależności od warunków. Dlatego też warto wybierać urządzenia o jak najbardziej rygorystycznym trybie auto – np. oczyszczacze marki Klarta czy Electrolux.
-
Zastosowane czujniki – Większość oczyszczaczy powietrza posiada wbudowane sensory, które skanują okoliczne powietrze w poszukiwaniu zanieczyszczeń. Informacje z ich odczytów są dalej przekazywane do oczyszczacza, ukazując się również na wyświetlaczu i/lub w aplikacji mobilnej. Warto szukać urządzeń z dokładnymi, laserowymi czujnikami PM2,5.
-
Sposób filtracji – Szukając oczyszczaczy powietrza, możemy napotkać się na różne rodzaje filtrów w urządzeniach, od klasycznego filtra HEPA po filtr elektrostatyczny czy zimnokatalityczny.
Warto w tym przypadku wybrać sprawdzony zestaw filtrów, łączący siateczkowy filtr wstępny, filtr HEPA (wysokocząsteczkowy) i filtr węglowy (wyłapujący zanieczyszczenia gazowe). W zależności od modelu są one dostępne w formie 3 osobnych akcesoriów lub zintegrowanych filtrów 3w1. Przykładem jest oczyszczacz powietrza Philips z serii Dual Scan. -
Głośność – Z pracą oczyszczacza powietrza nieodzownie związany jest pewien hałas. Na szczęście w większości przypadków dotyczy on jedynie najwyższych prędkości, uruchamianych jedynie przy złej jakości powietrza. Oczyszczacze generują zwykle od ok. 20 do nawet 70 dB szumu.
-
Cena – jak wspomnieliśmy wyżej, oczyszczacze powietrza mają zróżnicowane ceny. Na portalach aukcyjnych znajdziemy tanie modele, kosztujące nawet 300 zł. Niska cena zwykle idzie jednak w parze z niewielką wydajnością oczyszczania (urządzenia do małego metrażu), brakiem jakichkolwiek czujników jakości powietrza oraz pobłażliwym trybie automatycznym.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
6292 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
2692 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
2299 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
846 -
Jak wybrać lodówkę do domu?
64
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: Cukiernia Wolak przy Legnickiej zamknięta po 46 latach
2 -
Jak wybrać lodówkę do domu?
0 -
10 największych pracodawców we Wrocławiu i okolicy - tu warto pracować? Praca we Wrocławiu na coraz lepszych warunkach?
0 -
Pepco wycofuje ze sklepów artykuł dla dzieci. Może być szkodliwy
0 -
Benzyna we Wrocławiu już za mniej niż 6 złotych
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert