Wiadomości

Sprzęt jest, ale brakuje ludzi do jego obsługi. Prof. Simon: „Jest dramat, a zaraz będzie katastrofa”

2020-04-28, Autor: bas

We wrocławskim szpitalu jednoimiennych na razie nie ma problemu z miejscami dla chorych, ani brakiem sprzętu. Jednak ordynator oddziału zakaźnego alarmuje, że w placówce brakuje rąk do pracy, w szczególności wyspecjalizowanego personelu, który mógłby obsługiwać maszyny ratujące życie.

Reklama

Ordynator I oddziału zakaźnego ze szpitala przy ul. Koszarowej prof. Krzysztof Simon tłumaczył w poniedziałek, że dla jego placówki szczególnym wyzwaniem jest opieka nad pacjentami wymagającymi intensywnej opieki medycznej.

– To nie jest tak, że nie ma dla nich miejsc. Sprzęt jest, są urządzenia i wszystko. Brakuje pielęgniarek i anestezjologów, którzy mieliby je obsługiwać i to jest sprawa ogólnopolska – komentuje prof. Simon. – To jest dramat, który się nasila, a za chwilę będzie z tym katastrofa – przestrzega.

W samym Wrocławiu pacjenci z najpoważniejszymi objawami COVID-19 trafiają do szpitala przy ul. Koszarowej. Ci, którzy chorobę przechodzą w łagodniejszy sposób są umieszczani w izolatoriach (takie działają już m.in. w hotelu Wieniawa czy akademiku Ślężak), a także odsyłani na izolację domową.

ZOBACZ TEŻ: Lekarze przysłali pacjenta z wypadku na oddział zakaźny. Prof. Simon: „To jest absurd” [WIDEO]

Według ostatnich danych urzędu marszałkowskiego, który nadzoruje prace szpitali wojewódzkich, w szpitalu im. J. Gromkowskiego w poniedziałek po południu przebywało 137 pacjentów, z czego 81 u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. 11 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Na terenie całego województwa dolnośląskiego w związku z epidemią hospitalizowanych jest w sumie 319 osób. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w naszym regionie to 1412. W całej Polsce na COVID-19 zachorowało już ponad 11,9 tys. osób. W całym kraju zanotowano 562 zgony spowodowane zakażeniem.

Ile według ciebie potrwa walka z pandemią koronawirusa?

Oddanych głosów: 20292

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:53:44

  40 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:56:24

  39 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:56:54

  39 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:57:24

  39 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:57:53

  39 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:58:37

  39 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  07:59:58

  39 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  11:00:22

  40 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~art 2020-04-28
  16:13:33

  0 40

  lecz się kolego "zet"

 • ~~~Zet 2020-04-28
  18:31:43

  39 0

  Redakcjo Portalu!
  Usunęliście osiem ciekawych i rozbudowanych merytorycznie postów!
  PRECZ Z CENZURĄ!

 • ~~~Zet 2020-04-28
  18:32:29

  40 0

  We wtorek (28.04.2020), po posiedzeniu komisji w Senacie, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, przedstawił swoją opinię na temat ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. Stwierdził, że w oparciu o tę ustawę nie uda się przeprowadzić wolnych, uczciwych wyborów.
  – Bez współdziałania organów władzy administracji publicznej, czyli rządowej i samorządowej i bez komitetów wyborczych nie uda się przeprowadzić uczciwych wyborów. Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, że nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów – powiedział Marciniak.
  Zapytany, czy apeluje o rozmowy w tej sprawie, odparł, że „chce jasnych zasad dla organów administracji wyborczej, takich jak Państwowa Komisja Wyborcza, która organizuje wybory”. Podkreślił, że skala wyborów uzupełniających, które odbyły się niedawno, jest zupełnie inna niż wyborów prezydenckich.
  – Wybory, jeżeli będą przeprowadzone, to muszą być tak przeprowadzone, żeby nikt nie kwestionował legitymizacji wygranego kandydata albo kandydatki. Jeśli miałbym wpływ na kwestię aktów prawnych, to dałbym takie uprawnienie, że każdy obywatel polski może wybrać, czy chce głosować osobiście, czy korespondencyjnie. To byłaby najlepsza formuła, ale to wymaga wielu przygotowań – powiedział szef PKW.
  Sylwester Marciniak jest prawnikiem, sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu 2014 został wybrany nowym członkiem i zastępcą szefa Państwowej Komisji Wyborczej (ze wskazania szefa NSA). W styczniu 2020 znalazł się w kolejnym składzie PKW, a 11 lutego br. objął funkcję jej przewodniczącego.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  18:34:50

  39 0

  Aleksander Michajłowicz Gorczakow (ros. Александр Михайлович Горчаков; 1798–1883) rosyjski polityk i dyplomata mawiał: - Nie wierzę w niezdementowane informacje!
  We wtorek (28.04.2020) kandydat na prezydenta, Krzysztof Bosak, stanowczo zdementował plotki na temat rzekomych negocjacji prowadzonych przez Konfederację w sprawie poparcia ustawy o głosowania korespondencyjnym. – Posłowie Konfederacji nie są na sprzedaż – powiedział Bosak i oświadczył, ze jego ugrupowanie będzie głosowało przeciwko tej ustawie.
  – Apeluję do wszystkich mediów, aby nie powtarzały plotek na temat Konfederacji. Nie uczestniczymy w żadnych zakulisowych pertraktacjach. Nie mamy w żaden sposób zamiaru ułatwiać rządowi tych bezprawnych działań, które od wielu tygodni podejmuje – oświadczył Bosak.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  18:35:37

  40 0

  We wtorek (28.04.2020) Donald Tusk wydał oświadczenie w sprawie wyborów prezydenckich 10 maja. Zapowiedział, że nie weźmie udziału w tej „procedurze głosowania” i zaapelował o jej powszechny bojkot. Stwierdził, że jest „prawie pewien”, iż taki bojkot zmusi Prawo i Sprawiedliwość do zmiany terminu i formy wyborów.
  Tusk podkreślił, że nie ma powodu, aby zaufać rządzącym, że głosowanie będzie bezpieczne. Powiedział, że chciałby usłyszeć rekomendacje od specjalistów, a nie od „pana Sasina” lub od ministra Szumowskiego, który mówi rzeczy sprzeczne ze sobą. Stwierdził też, że „te wybory nie są wyborami w sensie ustrojowym, ponieważ nie będą ani wolne, ani równe” oraz „nikt nie zapewni nam tajności wyborów”. Skrytykował też media publiczne za „nierówną” kampanię wyborczą kandydatów.

 • ~~~Zet 2020-04-28
  18:37:40

  40 0

  We wtorek (28.04.2020), podczas konferencji prasowej w Sejmie, Jarosław Gowin przedstawił projekt strategii „Bezpieczny obywatel”, którego celem ma być walka z epidemią koronawirusa i odmrożenie gospodarki. Jednym z pomysłów jest powołanie pełnomocnika rządu ds. walki z Covid-19, przy czym ma być on w randze wicepremiera. Strategia zaprezentowana przez Gowina jest oparta na planie posła Porozumienia Andrzeja Sośnierza (były szef NFZ).
  – Bezpieczne państwo to państwo w którym powołany jest pełnomocnik, najlepiej w randze wicepremiera, do walki z epidemią. Pełnomocnik koordynowałby działania Ministerstwa Zdrowia, MON oraz zespołu antykryzysowego, w skład którego wchodziliby szefowie MSWiA, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Finansów – stwierdził Gowin.
  Oprócz powołania pełnomocnika, strategia zakłada prowadzenie masowych testów „aż do momentu wynalezienia szczepionki”. Według Gowina Polska powinna docelowo produkować ok. 2 mln testów miesięcznie, ponieważ potrzebna jest szybko rozbudowywana mapa nabytej odporności. Lider Porozumienia stwierdził też, że konieczne jest przygotowanie systemu, który pozwoli w krótkim czasie zaszczepić wiele milionów Polaków.
  Komentarz: Jarosław Gowin już stracił ministerstwo i pozycję w rządzie, gdy zbuntował się przeciw planom Jarosława Kaczyńskiego. Teraz ewidentnie szuka jakiejś synekury i wymyślił pełnomocnika ds. walki z Covid-19. I to w randze wicepremiera! Gowin będzie koordynował Szumowskiego, Błaszczaka, Kamińskiego, Emilewicz i Kościńskiego. A my będziemy za to płacić!
  Niestety, propozycja Gowina może zostać przyjęta, jeśli to jest warunek poparcia ustawy o głosowaniu korespondencyjnym. Przecież koszty tej synekury będą ponosić podatnicy, a rząd i tak się wyżywi. Jeśli Kaczyński na to pójdzie, to TVP wmówi ciemnemu ludowi, że fucha dla Gowina to przejaw troski o zdrowie i życie Polaków. A Gowin zafunduje nam powszechną inwigilację, jak to już zapowiedział i system do powszechnych szczepień.

 • ~xjerzy 2020-05-15
  07:17:42

  0 0

  Lekarze dalej porady telefoniczne - ile czasu jeszcze ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.