Biznes
Statystyki firm na Dolnym Śląsku według bazy firm
Województwo dolnośląskie jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w naszym kraju. Jak przekłada się to na biznes? Jakich firm jest najwięcej i w jakich miastach otwierane są najczęściej? Jaka forma prawna jest dla przedsiębiorców najwygodniejsza? Jakie branże rozwijają się najprężniej?
Województwo dolnośląskie, którego stolicą jest Wrocław, leży w południowo-zachodniej Polsce. Największą rzeką, która płynie przez jego terytorium, a także stolicę, jest Odra. Jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych województw w Polsce. Posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, a sam Wrocław jest miastem wysoce zurbanizowanym i modnym.
Zobacz także
Już w roku 2012 województwo dolnośląskie znajdowało się w grupie województw z największymi udziałami w generowanym PKB. O jego konkurencyjności stanowią też rozwinięte ośrodki akademickie i naukowe. Na Dolnym Śląsku mają swoje siedziby takie firmy jak: KGHM Polska Miedź S.A., Bank Zachodni S.A., Gant S.A. czy europejski fundusz leasingowy S.A.
Największe miasta w województwie dolnośląskim
Największym miastem w województwie dolnośląskim i jego stolicą jest Wrocław. Jego powierzchnia to 292,82 km², co czyni go piątym, największym miastem Polski. „Miasto Mostów” zamieszkuje 642 869 mieszkańców i jest w setce „Najlepszych miast do życia” rankingu Mercera oraz w pierwszej setce najbardziej inteligentnych miast (smart city) w raporcie IESE Cities in Motion.
Drugie co do wielkości miasto w województwie dolnośląskim to Wałbrzych, siedziba powiatu wałbrzyskiego, mający 84,7 km² powierzchni. Zgodnie z danymi GUS z 31.12.2019, zamieszkuje je 111 356 tysięcy osób. Wałbrzych jest ośrodkiem przemysłowym, akademickim i naukowym Polskiej Akademii Nauk.
Kolejnym dużym miastem tego województwa jest Legnica: ma 56,29 km² powierzchni, które pod koniec 2019 roku - według danych GUS - zamieszkiwało 99 350 osób. Legnica, będąca kiedyś miastem typowo przemysłowym, od kilkunastu lat zmienia się w miasto turystyczne.
Zaraz za podium znalazła się Jelenia Góra. W ośrodku miejskim położonym w malowniczej kotlinie, między pasmem Karkonoszy a Górami Kaczawskimi, nad rzeką Bóbr mieszka nieco ponad 79 tysięcy osób. Jest to stare, zabytkowe miasto z piękną historią, które od kilku lat na nowo odkrywają turyści.
Jakie branże rozwijają się najprężniej na Dolnym Śląsku?
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego za 2019 rok, w województwie dolnośląskim zarejestrowanych było 264 377 firm, z czego aż 36% z nich, czyli 95 352 podmiotów, we Wrocławiu. W Jeleniej Górze funkcjonują 9003 firmy, a w Legnicy - 8945. W drugim co do wielkości mieście w województwie, Wałbrzychu, zarejestrowano 7560 działalności.
Tak duża ilość przedsiębiorców sprawia, że wielu właścicieli szuka możliwie najlepszego sposobu na wyróżnienie się i dotarcie do klienta. Ciekawym sposobem jest zapisanie się do największej bazy firm w Polsce - ALEO.com, w której na dziś dzień znajduje się ponad 3,5 miliona firm z całego kraju.
Najwięcej firm, bo 34 079, działa w obszarze robót budowlano-remontowych. Na drugim miejscu znalazły się usługi doradcze, którymi trudni się 22 367 firm. 16 787 działalności zajmuje się świadczeniem usług medycznych. Ciekawostką jest to, że tylko 35 przedsiębiorstw zajmuje się dostawą sprzętu i urządzeń medycznych.
Niesłabnącą popularnością cieszy się sprzedaż detaliczna (11 660 firm) i usługi IT (10 293). Branże takie jak transport i spedycja również nie są w ośrodku zainteresowania dolnośląskich przedsiębiorców. Zajmuje się nimi tylko 17 firm. 29 przedsiębiorstw działa w branży nawozów i środków ochrony roślin. Najmniej popularne biznesy są związane z wydobyciem i dystrybucją gazu ziemnego. Jest ich tylko 12, a na ostatnim miejscu jest rybołówstwo, które w 2019 roku reprezentowały trzy podmioty gospodarcze.
Jakie firmy na Dolnym Śląsku zostały otwarte, a jakie zamknięte?
Na początku roku część firm została zawieszona lub zamknięta, pojawiły się też nowe podmioty. W tym roku jednak ilość firm, która zniknęła z rynku, jest większa, niż zazwyczaj, co jest spowodowane pandemią wirusa COVID-19. W walce z nim wprowadzono obostrzenia i na jakiś czas wstrzymano życie publiczne, kulturalne, a nawet w dużej części towarzyskie, co znacznie wpłynęło na sytuację przedsiębiorców, prowadząc do kryzysu, który odczuły firmy z wielu branż.
Najwięcej zamkniętych firm to te, które do pandemii świadczyły usługi budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych - 44 oraz tych, które wykonywały pozostałe roboty budowlane i wykończeniowe - 43. Często regres jednej branży oznacza progres drugiej.
W tym wypadku branżą rozwijającą się najszybciej w całym województwie są usługi tworzenia oprogramowania i aplikacji. W tym roku przybyło aż 202 firmy zajmujące się nimi. Drugą pod względem ilości otwieranych przedsiębiorstw, jest branża wykończeniowo-remontowa. Zarejestrowano aż 146 nowych działalności.
Przedsiębiorstwa w województwie dolnośląskim, a forma prawna
Różne formy prawne, w jakich prowadzone są firmy, dają różne możliwości podatkowe oraz mają narzucone różne wysokości podatków. W województwie dolnośląskim najwięcej jest Indywidualnych działalności gospodarczych: 207 621 przedsiębiorstw prowadzi taki profil działalności.
Z grona spółek, najczęściej otwierane są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tych zarejestrowano 38 206. Znacznie mniej jest spółek komandytowych (3957) oraz spółek jawnych (2790). Przedsiębiorcy często decydują się też na prowadzenie stowarzyszeń, czego dowodem jest powstanie aż 5875 organizacji rejestrowych tego typu na terenie województwa dolnośląskiego.
Mimo pandemii ogólny bilans wciąż jest dodatni. We wszystkich miastach Dolnego Śląska nadal postępuje urbanizacja, cały czas powstają nowe budynki mieszkalne oraz powierzchnie handlowo-usługowo-rekreacyjne. Gospodarka, mimo kryzysu i chwilowego zastoju dalej się rozwija, przemysł nad Odrą kwitnie, czyniąc ten obszar Polski wygodnym miejscem do życia, pracy, rozwijania pasji i nawiązywania interesujących znajomości, zarówno biznesowych, jak i osobistych.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12699 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6857 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
3282 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
280
Najczęściej komentowane
-
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
1 -
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert