Edukacja i nauka
Studenci – niezagospodarowana nisza na rynku pracy
Międzynarodowe Targi Pracy odbędą się w dniach 18-19 marca
– Niska ilość pracujących studentów z tej grupy, spowodowana jest większą ilością nauki i ułożeniem planu w sposób uniemożliwiający zatrudnienie w pracy o stałych ramach czasowych – dodaje.
Firmy, które decydują się na przyjęcie studentów do pracy czerpią wiele korzyści. Profity wynikające z tego faktu możemy podzielić na materialne i niematerialne. Ogromną korzyścią finansową dla zatrudniającego, jest brak obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych do ZUS (w przypadku zatrudniania młodej osoby do 26 roku życia na umowę zlecenie lub umowę o dzieło). Ponadto pracodawca nie musi prowadzić zawiłej dokumentacji pracowniczej, a wszystko to ma istotne znaczenie dla polityki finansowej firmy.
Największe korzyści jakie otrzyma pracodawca zatrudniając młodych ludzi maja jednak charakter niewymierny. Przyjmując do pracy studentów firma zyskuje dynamiczny, mobilny zespół ludzi gotowych do podejmowania wyzwań. Tacy pracownicy chętnie uczą się języków obcych, są obeznani z nowymi technologiami, sprawnie poruszają się po Internecie. Na pierwszej posadzie student nie posiada dodatkowo żadnych złych nawyków wyniesionych z poprzedniej pracy. Jest otwarty na naukę i szybko chłonie nową wiedzę.
Szansa, którą daje pracodawca stawiającemu pierwsze kroki na rynku pracy młodemu człowiekowi, może być także szansą rozwoju dla firmy. Kształtując prawidłowo osobowość praktykanta, czy stażysty, być może firma kreuje sobie pracownika zaznajomionego z kulturą pracy i misją firmy.
Zyski wynikające z pracy wykonywanej przez studentów, powinny skłaniać pracodawców do poszerzania ofert praktyk i staży. Bardzo istotne jest aby studenci jak najszybciej pojawiali się na rynku pracy. Jak bowiem wynika z raportów studenci, którzy w czasie trwania nauki podjęli pracę, szybciej po ukończeniu studiów odnaleźli się na rynku po studiach. Średni czas szukania przez nich zatrudnienia to 2-3 miesiące, podczas gdy studenci, którzy nigdy nie pracowali zmuszeni byli szukać pracy przez okres znacznie dłuższy - nawet około 2 lat.
Naprzeciw potrzebom studentów, którzy chcą odnaleźć się na rynku pracy wychodzą organizatorzy wielu wydarzeń, w tym Międzynarodowych Targów Pracy, które odbędą się 18 i 19 marca 2012 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz także
Tagi: międzynarodowe targi pracy, studenci wrocław, studia, praca, zatrudnienie, firmy, targi pracy, pracodawcy, Uniwersytet Wrocławski, wydział prawa administracji i ekonomii
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~zV 2012-03-22
00:51:08
Wszystko się da zrobić. Ja studiuje dziennie i nie jest to socjologia, czy jakiś inny kierunek nie wymagający nauki, a prowadząc własną działalność gospodarczą, osiągam dochody powyżej średniej krajowej. Na wszystko da się znaleźć czas, tylko zamiast iść jak większość studentów na imprezę, trzeba się zmobilizować do pracy. Trzeba ułożyć sobie plan dnia i wszystko staje się proste. Najważniejsze to mieć chęci i postawiony cel, do którego się dąży!!