Edukacja i nauka
Studenci z Wrocławia opracowali model kabiny załogowej do lotów suborbitalnych
Ekipa z Wrocławia będzie jedną z 36 drużyn, które wezmą udział w tegorocznej edycji konkursu Student Aerospace Challenge w Paryżu. Studenci z naszego miasta zaprezentują model 6-osobowej kabiny załogowej przystosowanej do lotów suborbitalnych.
Wrocławska grupa, składająca się z 4 osób: Beaty Suścickiej, Magdaleny Łabowskiej, Justyny Pelc i Piotra Torchały. Wrocławianie w ramach swojej pracy zajęli się problemami związanymi z kabiną załogową i jej wyposażeniem. Swój projekt mają zaprezentować w stolicy Francji już 6 czerwca.
– Kabina załogowa to według nas najciekawsze wyzwanie, gdyż wymaga kompleksowego podejścia. Z jednej strony musi zapewniać bezpieczeństwo, z drugiej strony pozwalać na pełne doświadczenie możliwości, jakie dają loty suborbitalne. Jeżeli dołożymy wymagania prawne, kwestie finansowe i do tego oczekiwania klientów, zadanie staje się bardzo trudne – mówi Piotr Torchała, konstruktor w zespole Innspace.
Lot suborbitalny jest jednym z rodzajów lotu kosmicznego, w którym wystrzelony statek kosmiczny osiąga przestrzeń kosmiczną, ale przez wzgląd na trajektorię nie jest on w stanie dokonać pełnego obrotu orbitalnego. Loty suborbitalne są dużo prostsze do zrealizowania niż lot na Marsa czy na Księżyc, wymagają mniejszych nakładów i wiążą się z dużo mniejszym niebezpieczeństwem. Jednocześnie pozwalają przekroczyć umowną granicę kosmosu, doświadczyć stanu nieważkości i spojrzeć z góry na naszą planetę.
Grupa z Wrocławia stworzyła model 3D kabiny, uwzględniający wszystkie aspekty oraz zaproponowała elementy systemów pokładowych (takich jak system podtrzymywania życia czy systemy rozrywki pokładowej).
– To nasz pierwszy projekt w ramach konkursu Student Aerospace Challenge i nie wiemy, czego się spodziewać. Przygotowaliśmy projekt znacznie wykraczający poza założenia i mamy nadzieję, że sędziowie to docenią – mówi liderka projektu, Justyna Pelc.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Nietypowe zjawisko nad Wrocławiem. „Słońca poboczne” nad Psim Polem [ZDJĘCIA]
26737 -
Wrocławska podstawówka w gronie najlepszych polskich szkół
9889 -
Azyl w DCF. Kino oferuje bezpłatne korepetycje i pomoc przy odrabianiu lekcji
3468 -
Wrocław: Nowe gabinety dentystyczne w 3 kolejnych szkołach [LISTA]
3225 -
"Zakochanie mija po 18 miesiącach". Wrocławska chemiczka o miłości w walentynki [WIDEO]
2430
Najczęściej komentowane
-
Dopiero była zima, już jest wiosna. "To efekt globalnego ocieplenia", twierdzą naukowcy
3 -
Nowa nagroda dla naukowców na wrocławskiej uczelni. Mówią o niej "polski Nobel"
2 -
Eksperci opowiedzą o historii i skomplikowanych losach Wrocławia [HARMONOGRAM]
1 -
Ponad 12 mln zł dla naukowców. Badacze z PWr wyróżnieni
1 -
"Zakochanie mija po 18 miesiącach". Wrocławska chemiczka o miłości w walentynki [WIDEO]
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert